top-tech
Mailing lista
Pošaljite nam svoju E-Mail adresu i dobijaćete redovna obaveštenja u vidu newsletter-a.
Sigurnosno pitanje, molimo saberite dva broja:


I9W         M32      
U      8    O     G9J
MM9   388   2FS      
1 B    F    H U   XPX
USF         6KO      
Pretraga  

Članci i autorski tekstovi

Tečno drvo - spas za gradove

Isidora Gordić Fisković

Prvi urbani foto-bioreaktor u Srbiji

Projekat LIQUID 3 ima za cilj da popularizuje i raširi primenu mikroalgi u Srbiji, jer se one mogu koristiti u prečišćavanju otpadnih voda, kao kompost za zelene površine, za proizvodnju biomase i biogoriva, kao i za prečišćavanje vazduha od izduvnih gasova iz fabrika, da se instalira na betonskim površinama na kojima ne može da se zasadi drvo i time omogućava proizvodnju kiseonika.

Pročitajte ceo članak

Bambus u enterijeru

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Hotel „Brick Kiln Folk Inn“ nastao je iz želje vlasnika da oživi jednu od zapuštenih ciglana koja se nalazi u obližnjem hotelu kineskog grada Džinksi. Upotreba novih, savremenih materijala u 21. veku, koji su rezultat novih tehnologija, potisnulo je upotrebu a samim tim i proizvodnju opeke. Kako bi se sačuvalo sećanje ali i materijalna svedočanstva na staru ciglanu, vlasnik se odlučio za rekonstrukciju i korenitu prenamenu objekta, i u tom cilju pozvao studio „H DESIGN“...

Pročitajte ceo članak

Potencijalne uštede u peletiranju drveta: Veličina čestica je ključna

Prednosti KAHL tehnologije sa ravnom matricom bez upotrebe mlina čekićara. 
Tema uštede energije i troškova ne može se zanemariti prilikom peletiranja drveta. Proizvođačima su potrebna rešenja koja proizvodnju peleta od sirove biomase čine što efikasnijom. Jedan od pristupa je i da se izbegne suvo mlevenje i mlin čekićar, tehnologija koja je decenijama etablirana na tržištu. U sadašnjim uslovima, nedostaci ovog načina mlevenja postaju sve očigledniji – posebno u pogledu potencijala za uštedu energije i troškova. Dobro poznato alternativno rešenje je KAHL tehnologija ravne matrice koja ukazuje, da veličina čestica ima neočekivani potencijal za uštedu!

 

 

Pročitajte ceo članak

Krovni vrt sa rampama na stambenoj zgradi

Arhitektonski studio Modern Office of Design + Architecture (MODA) uradio je zanimljiv projekat u Kalgariju koji omogućava stanarima povrtlarske radove u centru grada. Ovakav pristup projektovanju prostora je ključan za izgradnju otpornijih zajednica dok se suočavamo sa sve većim socijalnim podelama i teškim zdravstvenim posledicama socijalne izolacije.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Peter Opsvik - Stolica Tripp Trapp

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Dizajn koji povezuje - Tripp Trapp stolica nije samo običan komad nameštaja; ona je uzoran primer projektantskog razmišljanja i dokaz da pažljivo dizajniran proizvod može približiti ljude različitih generacija i kroz podržavanje ergonomije i prirodnih pokreta tela značajno poboljšati kvalitet njihovog života.

Pročitajte ceo članak

Parenje rezane građe - za početnike

prof. dr Goran Milić

Iako postoje različite vrste i ciljevi parenja drveta (npr. za proces savijanja), fokus ovog teksta je na parenju sirove rezane građe čiji je cilj promena boje.

Pročitajte ceo članak

Zadovoljan klijent je naš primaran cilj

Od zanatske radnje do moderne kompanije za proizvodnju nameštaja i opremanje enterijera. Major Enterijer - Obeleženo 20 godina postojanja, permanentnog rada i razvoja.

Pročitajte ceo članak

Rusko tržište veliki izazov za srpske proizvođače nameštaja

Ruska proizvodnja nameštaja je 2023. godine zabeležila rast od 30% u odnosu na prethodnu godinu, ali i pored toga na probirljivom ruskom tržištu ima dovoljno prostora i za srpske proizvođače nameštaja. Ovo je poziv srpskim firmama da se bez ustezanja mogu orijentisati i na rusko tržište – kaže gospodin Aleksandar Šestakov.

Pročitajte ceo članak

Masovna produkcija osrednjosti

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Uvodnik - našim čitaocima i ovoga puta na stranicama časopisa DRVOtehnika nudimo obilje informacija iz oblasti tehnologije, mašina, opreme, repromaterijala i tržišta vezanog za preradu drveta i proizvodnju nameštaja. 

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća sa dva lica

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Drvena kuća originalnog nemačkog projektnog biroa KÜHNLEIN nalazi se na visoravni u Gornjem Palatinatu u Bavarskoj (Nemačka). Ovaj projektni biro, iako mlad, od početka svog osnivanja pokazuje posebnu naklonost prema drvetu, koristeći ga kao dominantni materijal u svojim objektima, koji su inače ne samo stambene već i raznih drugih namena.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Maks Bil, Hans Gugelot - Hoklica Ulm (hfg)

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Hoklica Ulm se ističe svojim minimalističkim dizajnom, jednostavnom izradom, čvrstom drvenom konstrukcijom i modularnom strukturom koja omogućava različite konfiguracije, što je čini idealnom za različite enterijere, ali i simbolom savremenog i praktičnog načina života.

Pročitajte ceo članak

Primena veštačke inteligencije u drvnoj industriji i uređenju enterijera

Isidora Gordić Fisković

Činjenica je da se nalazimo u nekoj vrsti revolucije veštačke inteligencije koja transformiše način poslovanja širom sveta. Napredak u mašinskom učenju i neuronskim mrežama omogućio je da se sistemi veštačke inteligencije izjednače sa mogućnostima ljudi, pa čak i da ih prevaziđu u mnogim domenima.  
Pojedini stručnjaci navode da je, uprkos činjenici da obrađuje nezamislive količine podataka u veoma kratkom vremenu i rešava matematičke i druge probleme, ­„veštačka inteligencija zapravo veoma glupa”... Ostaje nada da veštačka inteligencija neće postati superiornija od svojih tvoraca, da neće dobiti svest i da se neće pobuniti protiv ljudskih bića, jer na kraju, to su ipak modeli koji rade samo kad im se daju instrukcije…

Pročitajte ceo članak

Poetika drvenih struktura u savremenoj arhitekturi

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Savremeni projekti od drveta slobodne forme pokazuju impozantan raspon kompozicionih elemenata, koji su do nedavno bili nezamislivi za drvene konstrukcije. Kod projekata namenjenih javnim, kulturnim institucijama do rešenja dizajna dolazi se najčešće timskom saradnjom umetnika...

Pročitajte ceo članak

Kvalitetan prozor za kvalitetan život

Sanja Dakić

Kako izabrati najbolji prozor? Kvalitet stolarije je izuzetno bitan kako radi toplotne, tako i zbog zvučne izolacije. Takođe, prozori bivaju važan estetski detalj fasade, nekad i lični pečat, koji svojom bojom i dizajnom treba da budu sinhronizovana celina sa celim objektom. Kako su važan deo svakodnevnog životnog prostora, bilo da u njemu stanujemo ili radimo, prozori direktno utiču na udobnost i uopšte kvalitet našeg obitavanja. Stoga im moramo posvetiti naročitu pažnju pri gradnji objekta ili, ukoliko je naša stolarija dotrajala, zameni novom.

 

Pročitajte ceo članak

Heatherhill Beach House - kuća koja podseća na tradicionalne štale

Norm Arhitekti su kreirali letnju kuću obloženu kedrom koja podseća na tradicionalne štale. Dizajnirana je tako da se potpuno stopi sa obalom. Zahvaljujući krovu od seduma, kuća će menjati boje kako prolaze godišnja doba, stapajući se sa svojim okruženjem. Kao i eksterijer, i enterijer ima snažan fokus na drvo. Drvene obloge su prisutne svuda, a podovi su prekriveni daskama.

 

Pročitajte ceo članak

Uz znatno smanjenu proizvodnju povećan izvoz nameštaja

U odnosu na 2022. godinu proizvodnja proizvoda od drveta je 2023. godine bila manja za 9,7%, dok je proizvodnja nameštaja u ovom periodu smanjena za 5,8%. Izvoz proizvoda od drveta u 2023. godini bio je manji od izvoza ostvarenog prethodne godine za 11,5% a bio je manji i uvoz ovih proizvoda za 10% pa je u spoljno-trgovinskoj razmeni proizvoda od drveta, osim nameštaja, prošle godine ostvaren deficit od 28 miliona dolara. S obzirom da je 2023. proizvodnja nameštaja, u odnosu na 2022. godinu, bila manja za 5,8%, da je i uvoz nameštaja bio manji za 2% a da je izvoz nameštaja od svih materijala u 2023. godini povećan za 6,7%, može se zaključiti da je značajno smanjena prodaja nameštaja na domaćem tržištu.

Pročitajte ceo članak

Institucionalna pasivnost i korupcija

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Časopis DRVOtehnika već godinama ukazuje na jedan neobičan oblik korupcije, na otvorene, skoro javne malverzacije i kriminal u javnim preduzećima šumarstva vezanim za raspodelu sirovine iz državnih šuma... Korupcija postoji u svim delovima društva, ali je najprisutnija tamo gde postoje monopol i velika diskreciona ovlašćenja u donošenju odluka, a nedostaju mehanizmi za utvrđivanje odgovornosti pojedinca... Korupcija, prevara i laž postaju cenjeni, skoro uvaženi i dominantni oblici ponašanja... 

Pročitajte ceo članak

Uticaj sektora turizma na tržište nameštaja od drveta

Direktan uticaj turizma kao moćne snage koja već decenijama oblikuje globalnu ekonomiju i industrije manifestuje se u mnogim, dobro poznatim i proučenim oblastima, ali ne treba zanemariti ni indirektne potencijale koje ovaj ekonomski sektor ima na neke druge privredne grane - na drvnu industriju, posebno na tržište nameštaja od drveta.

Pročitajte ceo članak

Montenegro brvnare

Jela-komerc iz Rožaja - Lider u proizvodnji eko kuća od drveta - poznatijih pod imenom MONTENEGRO BRVNARE. To su objekti različite namene, pogodni za privatnu, turističko-ugostiteljsku i javnu upotrebu. Svi objekti se rade isključivo po želji kupca koji može pratiti celokupan proces, od pripremnih radova u fabrici do montiranja objekta na željenoj lokaciji.

Pročitajte ceo članak

Lojalnost i kompetencija

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Način upravljanja javnim preduzećima u Srbiji je u potpunosti suprotan potrebnoj profesionalizaciji i korporatizaciji državnih firmi, a o njihovoj reformi kod nas se skoro deceniju vode samo prazne priče. Šumarstvo je očigledan primer. Država je zanemarila stručnost i potcenila 500 šumarskih inženjera, a upravljanje šumarskim javnim preduzećima poverila ljudima koji teško mogu razlikovati bukvu od graba ili topolu od vrbe... Netransparentna raspodela sirovine iz državnih šuma omogućila je javnim preduzećima šumarstva, odnosno v. d. direktorima, otvorene, skoro javne malverzacije i do sada nezabeležen oblik korupcije... 

Pročitajte ceo članak

Problemi preduzeća u preradi masivnog drveta

Drvoprerađivači očekuju hitno donošenje akcionog plana institucionalne podrške preradi drveta i proizvodnji nameštaja Srbije. 
U nedostatku strategije razvoja i odgovarajuće institucionalne podrške proces restrukturiranja može biti poguban za mnoga preduzeća koja se bave preradom masivnog drveta. 

Pročitajte ceo članak

Upravljanje otpadom u drvnoj industriji - II deo

Kompostiranje ostataka od drvne industrije može biti obavljeno od strane različitih entiteta, uključujući privatne kompanije, javne institucije ili udruženja. Ova aktivnost može biti deo njihovih operacija uključenih u upravljanje otpadom ili može biti specijalizovana delatnost. Ko se u Srbiji bavi ovim poslom?

Pročitajte ceo članak

Upravljanje otpadom u drvnoj industriji - I deo

Koji su načini i mere zaštite životne sredine svima je manje-više poznato, ali koliko se zapravo mi ovde, u Srbiji, time bavimo i kolika je svest o održivosti u drvnoj industriji pokušaćemo da odgovorimo kroz serijal tekstova o upravljanju otpadom u drvnoj industriji.

Pročitajte ceo članak

Drvo kao inspiracija i implementacija

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Stilsko-morfološkom analizom pojedinačnih, inače međusobno potpuno raznolikih radova iz stvaralačkog opusa prof. arh. Aleksandra Radojevića, stičemo svedočanstvo o neuniformnom, uvek svežem i novom pristupu koji je ovaj autor preduzimao za svako svoje ostvarenje. Ipak, konstantno prisutan je postupak uvođenje drveta, ne samo kao konstruktivnog elementa, već i kao centralnog estetskog motiva...

Pročitajte ceo članak

Podno grejanje i različite podne obloge

Isidora Gordić Fisković

Pojedini stručnjaci smatraju da je podno grejanje energetski najefikasniji sistem grejanja, jer podno grejanje, bez obzira na vrstu energenta, radi sa niskim temperaturama. Troškovi za grejanje u najhladnijim zimskim mesecima predstavljaju i do 75% troškova za energente.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Arne Jakobsen - Sevener stolica (3107) - Na tragu plodonosne ideje

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Sevener stolicu odlikuje prefinjen spoj inovacije, funkcionalnosti i estetike, sa retko velikim potencijalom za razvoj široke palete proizvoda. Njeno višedecenijsko prisustvo u različitim enterijerima širom sveta svedoči o univerzalnoj privlačnosti i genijalnosti Jakobsenovog koncepta.  

Pročitajte ceo članak

Optimalna vlažnost vazduha u enterijeru: da li je ista za ljude i za drvo?

prof. dr Goran Milić

Već više od 40 godina je poznato kako vlažnost vazduha u prostoru gde živimo utiče na zdravlje. Ipak, premalo pažnje obraćamo na to. Gde su u toj priči drvo i proizvodi od drveta?

 

Pročitajte ceo članak

103 godine Šumarskog fakulteta u Beogradu

Svečano obeležene 103 godine od osnivanja Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu 
Naglašeno sistematsko širenje svesti o ekološkom, privrednom, socijalnom i opštedruštvenom značaju Šumarskog fakulteta

 

 

Pročitajte ceo članak

Pregled stanja i trendova u preradi drveta i proizvodnji nameštaja u Republici Srbiji u 2023. i izgledi za 2024. godinu

prof. dr Branko Glavonjić

Neizvesnost je nikad veća. Rizik od propadanja domaćih preduzeća takođe nikad veći. A preduzeća i grana u celosti su i dalje prepušteni sami sebi bez sistemske podrške od strane države. Partnerstvo sa državom i strukom u rešavanju problema čini se nikad nije bilo potrebnije. Zbog toga mnogi proizvođači apeluju na državu i struku da se uključe u ove procese kako bi se sačuvala domaća preduzeća, a time i ova industrijska grana. Vremena je malo, a problema mnogo. U takvim okolnostima znanje, mudrost, vizionarstvo i prevazilaženje ličnih sujeta nikad potrebnije.

Pročitajte ceo članak

Ograničenja i zastoji u razvoju drvnog sektora

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Otvorene, skoro javne malverzacije u javnim preduzećima šumarstva

Pročitajte ceo članak

Neizvesnost u drvnom sektoru

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

I ovoga puta na stranicama našeg časopisa nudimo obilje informacija iz oblasti tehnologije, mašina, opreme, repromaterijala i tržišta vezanog za preradu drveta i proizvodnju nameštaja.

Izmeđuostalog, opet pišemo o korupciji. Korupcija postoji u svim delovima društva, ali je najprisutnija tamo gde postoje monopol i velika diskreciona ovlašćenja u donošenju odluka, a nedostaju mehanizmi za utvrđivanje odgovornosti pojedinca... Za korupciju i privredni kriminal se u ovoj zemlji u proteklim decenijama odgovaralo znatno manje nego što je to praksa zahtevala, a to su jasni indikatori kako funkcionišu tužilaštvo i pravosuđe.   

 

Pročitajte ceo članak

Vibroseparatori energetskih peleta

dr Miladin Brkić

Danas se postavlja pitanje ekonomičnosti, ekologičnosti i održivosti upotrebe čvrste biomase, kao alternative fosilnom gorivu. Potencijalne količine ostataka drvne i poljoprivredne biomase su velike, u Srbiji iznose oko 20 miliona tona svake godine. Kod nas se za sada od navedene količine koristi do pet procenata.  

Pročitajte ceo članak

Industry 4.0 u proizvodnji nameštaja i stolarije

Povećanje produktivnosti i digitalizacija 

Šta se podrazumeva pod savremenom digitalizacijom i industry 4.0 u stolariji i u proizvodnji nameštaja? Kako modernizovati poslovanje i optimalno koristiti savremene softverske alate, 2D i 3D nacrte, parametarske biblioteke, CAM funkcije za povezivanje sa CNC-mašinama i istovremeno planirati proizvodne kapacitete pomoću ERP sistema i voditi projekte i montaže sa online pristupom? 

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Sori Janagi - Leptir stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Lepota koja se rađa
Stolica S-0521RW-ST ili Leptir stolica (Butterfly Stool) je svedočanstvo nepokolebljive posvećenosti funkcionalnoj lepoti i organskoj jednostavnosti, ali i oličenje Janagijevog uverenja da bezvremenski dizajn proizlazi iz dubokog razumevanja materijala, ergonomije i kulturnog konteksta.

Pročitajte ceo članak

Ograničenja i zastoji u razvoju drvnog sektora

Kadrovski problemi, nisko interesovanje učenika za zanimanja u preradi drveta i šumarstvu, migraciona kretanja i posebno sistem raspodele sirovine iz državnih šuma, praćen netransparentnošću i korupcijom, ograničavaju razvoj i ozbiljno ugrožavaju drvni sektor, kome, uz smanjen broj očekivanih investicija i manju potražnju za proizvodima od drveta, predstoje teški dani i neizvesnost.

Pročitajte ceo članak

U poseti uspešnima – MINESAL Pančevo

Čekanje nikad nije rešenje - Dugogodišnje iskustvo i odgovoran rad kompanije MINESAL iz Pančeva - garancija kvaliteta proizvoda u čijoj osnovi su palete i drvena ambalaža. 

 

Pročitajte ceo članak

Ako smo iznikli iz istog korena treba da ostanemo zajedno i ako nam se grane razdvajaju

prof. dr Nebojša Todorović

Alumni klub Šumarskog fakulteta – udruženje diplomiranih inženjera šumarstva, tehnologija drveta, pejzažne arhitekture i ekološkog inžinjeringa u zaštiti zemljišnih i vodnih resursa

Pročitajte ceo članak

Elit les Nikšić: brzina je ključ uspeha

Roba u rukama stolara za 48 sati

Ono što je ovoj kompaniji omogućilo da opstane na tržištu je pravac poslovanja i način rada koji se razlikuju od drugih. Iako uslužno sečenje i kantovanje kao poslovni koncept nije ništa novo, ova kompanija je za kratko vreme uspela da postane jedan od najvećih partnera stolara u Crnoj Gori, sa bazom od preko 200 registrovanih klijenata na ovom prostoru. 

Pročitajte ceo članak

Dve decenije uz svoje čitaoce

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Dvadeset godina redovnog izlaženja časopisa DRVOtehnika-nameštaj

Naš cilj je da učestvujemo u realizaciji vaših ciljeva.

Pročitajte ceo članak

Sajamski dani i odnosi s javnošču

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Za drvnu industriju i proizvođače nameštaja kao i za firme koje proizvode mašine, alate, opremu i repromaterijal za drvnu industriju dolaze važni sajamski dani. Sajam nameštaja kao i Sajam mašina, alata i opreme za drvnu industriju, imaju nove termine i počinju 6. oktobra, znatno ranije nego prethodnih godina. 

Pročitajte ceo članak

Ploveća kabina od drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Karakteristika ove vikendice, nastale iz ateljea „Lavit“ je da je promena godišnjih doba i sati dana neprestano menjaju, i to ponajviše kroz prirodu i dinamiku objekta u pejzažu. Zahvaljujući listopadnom drveću, arhitektura se integriše sa okolinom u savršenoj kamuflaži. Umesto toga, zimi, kada su tlo i jezero sakriveni pod slojem snega, vertikalne linije drvenih brisoleja se ogledaju u vodi. 

Pročitajte ceo članak

Da li izgradnja u Evropi ide putem zelene tranzicije

Građevinska industrija Evropske unije stoji na raskrsnici. U svom prelasku na klimatski neutralan ekosistem, sadašnja industrija je zabrinuta da se organske zamene nesrazmerno podržavaju. Izgledi da budu zamenjeni materijalima na bazi drveta, zabrinuli su tradicionalnu industriju mineralnih građevinskih proizvoda, betona, keramike, cementa i maltera.

Pročitajte ceo članak

Drvo i vatra

dr Goran Milić

Trend gradnje drvetom je u snažnom i neprekidnom porastu već godinama. Pri tom se ne misli na korišćenje drveta za uobičajene namene (pre svega krovna konstrukcija i podovi), već na kuće i zgrade kompletno izrađene od drveta. Sve veće korišćenje drveta u gradnji povećava potrebu za upoređivanjem drveta sa ostalim građevinskim materijalima i to sa svih aspekata. Aspekt vatrootpornosti i uopšte odnosa građevinskih materijala i vatre tu zauzima značajno mesto.

Pročitajte ceo članak

Zaštita od požara u drvnoj industriji i proizvodnji nameštaja

Da bi se broj požara i materijalnih šteta sveo na najmanju moguću meru, najveću ulogu ima preventivna zaštita. Zato uz primenu propisanih protivpožarnih mera i pridržavanje određenih upustava veliki značaj u eliminisanju ljudskog faktora kao dominirajućeg uzročnika požara ima obrazovanje i osposobljavanje radnika iz domena zaštite od požara i eksplozija putem seminara, kurseva, savetovanja i drugih vaspitno obrazovanih oblika. U našim obrazovnim institucijama, a ni u praksi, čini se, da se tome ne pridaje odgovarajući značaj...

 

Pročitajte ceo članak

Savremeni trendovi upravljanja drvnim otpadom

Mr. ing. Ana Miljavec, Institut za ispitivanje materijala

Korišćenje drvne mase sve do konačnog odlaganja ili konverzije u energiju donosi sve popularniji koncept kružne ili cirkularne ekonomije, koji se danas smatra efikasnim sredstvom koje može doprineti ekonomskim, društvenim i ekološkim koristima tretmana drvnog otpada.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Đo Ponti - Superleggera stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Model 699, poznat kao Superleggera (super laka) je sinonim za laganu stolicu velike izdržljivosti, koja je sa težinom od samo 1,7 kilograma postavila nove standarde u industriji nameštaja. Primer je savršenog sklada forme i funkcije, gde estetika nije žrtvovana radi praktičnosti i obrnuto.

Pročitajte ceo članak

Jedna želja se ostvaruje

Šta nas čini jedinstvenim? – ovo pitanje pokreće Gorana Stankovića iznova i iznova. 2017. osnovao je svoju kompaniju Mirri&Mirri u Srbiji, 
između toga je želeo da odustane. Njegova kompanija radi dve 
godine - i sada mu u radu pomaže Profimat 50 iz Weiniga. 
Ali, hajde da to ispričamo redom.

Pročitajte ceo članak

Nema razloga za optimizam

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Poznato je da su drvna industrija i proizvodnja nameštaja prilično fleksibilne privredne grane i da su u našoj zemlji, ali i u većini zemalja u okruženju, godinama permanentno beležile veći obim proizvodnje i izvoza. Ali, ne treba zatvarati oči pred činjenicom da je svet u velikoj krizi, da veći broj država ulazi u recesiju, da u Evropi bukti rat, da je svet na ivici većih sukoba, a sve to zajedno određuje dalje privredne tokove. Pad potražnje u Evropi za proizvodima drvne industrije, izražen od polovine prošle godine, reflektuje se na pad proizvodnje, nestabilnost i strah od investiranja...

Pročitajte ceo članak

Drvo kao materijal u opremanju kancelarija

Drvena tekstura i prirodna boja daju osećaj topline i autentičnosti, dok izdržljivost materijala pruža dugotrajnost. Drvo daje rustični šarm i prirodni element svakom prostoru i stvara ugodno i prijatno okruženje i za rad i odmor. 

Pročitajte ceo članak

Harmonija elegancije: Kombinacija kovanog gvožđa i drveta u enterijeru i eksterijeru

Kada je reč o uređenju enterijera i eksterijera, jedna od najuzbudljivijih kombinacija materijala koja pleni svojom elegancijom i toplinom je spoj kovanog gvožđa i drveta. Ovi prirodni materijali imaju dugu istoriju upotrebe u građevinarstvu i stolarskim radovima, te njihova kombinacija pruža jedinstvenu estetiku koja oplemenjuje prostor. Kroz ovo istraživanje, otkrijte čarobni svet ovog spoja materijala i njegovu primenu u enterijeru i eksterijeru.

Pročitajte ceo članak

Virtuozni drveni krov

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Gradnja luksuzne Vile Dolunaj započela je 2016, a završena nakon tri godine. Kompleks obuhvata glavnu kuću, koja je smeštena u mediteranskom vrtu, manji letnjikovac i garažu. Proteže se na tri sprata i obuhvata površinu od nešto preko 1000 m2. Glavni likovni kvalitet kompozicije predstavlja talasasti drveni krov. Zidovi, izvedeni gotovo u potpunosti od stakla, omogućavaju impresivan pogled na morski krajolik.

Pročitajte ceo članak

DRVO mesto interakcije čoveka sa prirodom

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Njujorški umetnik Džejson Midlbruk rođen je 1966. godine u Džeksonu, SAD. Diplomirao je likovne umetnosti 1990. na Kalifornijskom univerzitetu u Santa Kruzu, a magistrirao likovne umetnosti 1994. na Institutu za umetnost u San Francisku. 
Midlbrukov opus karakterističan je po svojoj pasioniranosti drvetom, od koga pravi smele i jedinstvene skulpture. Suštinu njegovog umetničkog istraživanja predstavlja odnos čoveka sa prirodom.

Pročitajte ceo članak

Toplotna svojstva drvenih zidova su bolja nego što se mislilo

Novija istraživanja pokazuju da je toplotna provodnost drveta smrče tj. CLT zidova izrađenih od smrče, za 30% niža od uobičajeno korišćene vrednosti u proračunima. Drugim rečima, stvarna toplotna izolacija je bolja za trećinu.

Pročitajte ceo članak

Kontrola i primopredaja ključna faza u proizvodnji drvenih podova

prof. dr Nebojša Todorović

Drveni podovi su najsvetliji primer permanentnog korišćenja drveta, kao prirodnog, ekološkog i tehničkog materijala, u građevinarstvu. Međutim, nije ugradnja i isporuka parketnih elemenata gotov posao već bavljenje drvenim podovima ima za cilj i izbegavanje svake vrste reklamacija i grešaka koje umanjuju poverenje projektanta (arhitektu ili inžinjera) ili investitora u drvo kao materijal.

Pročitajte ceo članak

Povećan izvoz nameštaja

Dramatična kretanja na tržištu drveta i proizvoda od drveta kao i nameštaja pokazuju da su cene proizvoda od drveta drastično povećane u prethodnih godinu dana. U odnosu na 2021. godinu proizvodnja proizvoda od drveta, osim nameštaja 2022. godine beleži smanjenje za 11,3%, dok je proizvodnja nameštaja manja za 3,5%. U istom periodu izvoz proizvoda od drveta, osim nameštaja povećan je za 11,6% dok je izvoz nameštaja od svih materijala 2022. godine u odnosu na prethodnu godinu veći za 7,5%. Ako posmatramo samo nameštaj od drveta, izvoz u ovom periodu je povećan za 7,7%.
Izvoz oblovine 2022. u odnosu na 2021. je bio manji za 39%, što pokazuje da je odluka Vlade Srbije o privremenoj zabrani izvoza oblovine u drugoj polovini prethodne godine dala rezultate i bila u interesu domaće drvne industrije.

 

Pročitajte ceo članak

Skroman velika srpske nauke

Dr Olga Purić-Daskalović

Povodom 135 godina od smrti Josifa Pančića

Kao čovek svestrano stručnog i socijalnog interesovanja i velike opšte kulture, Pančić je ostavio veći broj popularno-stručnih članaka koji se odnose na probleme zaštite i unapređenja životne sredine i razumnog korišćenja prirodnih bogatstava Srbije. Prilikom zatvaranja Prvog izloga zemaljskih proizvoda, oktobra 1870. godine u Kragujevcu, Pančić je održao predavanje na temu: Nešto o našim šumama. Tom prilikom on upozorava svoje sunarodnike kuda vodi neplansko uništavanje šume i prirode u celini...

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Isamu Noguči - Kormilo stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Kormilo stolica (Rudder Chair), poznata i kao Model IN-22, jedinstvena je po ekspresivnosti i radikalna zbog svoje bliske povezanosti sa slobodnim duhom likovne umetnosti. Njen dizajn doneo je jedan od najeksperimentalnijih oblika u nameštaju dvadesetog veka.

 

 

Pročitajte ceo članak

Problem je što svi ne doživljavaju zaštitu prirode na isti način

O istorijatu zaštite planine Tare, njenom biljnom i životinjskom svetu, njenim šumama i Pančićevoj omorici, merama zaštite i poslovanju Nacionalnog parka Tara, govorio nam je direktor Dragić Karaklić.

 

Pročitajte ceo članak

Život u zabludama

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Većina ljudi spava, tako se rađa, živi spavajući, stupa u brak spavajući, podiže decu u svom snu, umire u svom spavanju, a da se nikad ne probudi... Ljudi tako žele, tako im je lakše. Oni beže u svoj san, u toplo naručje zabluda i laži, a šanse za buđenje su u direktnoj proporciji sa količinom istine koju čovek može prihvatiti. Buđenje je bolno i neprijatno, ono iritira. Bežeći u svoj san ljudi ne žele da vide, ne žele da čuju, da znaju, jer se u sudaru realnosti i svojih falš ideja, u sukobu svoje neistine sa istinom, boje posledica. Buđenje je, bolno pa čovek radije živi u svojim zabludama...

Pročitajte ceo članak

POVRATAK „spore” obrade drveta

Danski skulptor Nikolas Šurej, stvara ručno rezbarene drvene komade koji imaju funkciju nameštaja, ili pak samostalnih umetničkih predmeta. U njegovom radu oživljena je tradicija spore obrade drveta, i uopšte sklonost prema prirodnom materijalu za izbor izrade umetnina i elemenata pokućstva. 

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Hans Vegner - Okrugla stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Stolica PP 501 ili Okrugla stolica (Round Chair) nastala je na vrednostima koje su se prenosile kroz generacije danskih stolara i bez ambicija da ima uticaj van lokalne sredine. Nasuprot očekivanom, njeni kvaliteti su daleko prevazišli okvire Danske i učinili je svetski poznatim i traženim komadom.

 

Pročitajte ceo članak

Mladi dizajneri - Sandra Pantelić

"Crisscross" stočić, čine tri ista nogara, za koje imamo utisak da se međusobno prepliću, hvataju šper ploču kao štipaljke, čineći kontrukciju stabilnom.

Pročitajte ceo članak

Mladi dizajneri - Veljko Belić

Mladi dizajneri - Veljko Belić
Polica ima mogućnost nastavljanja po dužini, ponavljanjem horizontalnih i vertikalnih elemenata, iz tog razloga spada u grupu sistem polica.

Pročitajte ceo članak

Uroš Mihajlović – WAVE CHAIR

Glavna ideja i zamisao dizajna Wave Chair, bila je da njena profilna linija jasno prikazuje tok jednog talasa na moru. Talas simboliše eleganciju pokreta, mekoću, brzinu i snagu koja oduzima dah prilikom posmatranja. Samim tim, nogari i sedište Wave Chair imaju izuzetno fluidnu liniju koja na prvi pogled posmatraču izaziva upravo asocijaciju na vodu i talas.

Pročitajte ceo članak

Izložba mladih dizajnera - osveženje Sajma nameštaja

Pored izložbe asocijacije KULTURFORUM, koji su predvodili Miodrag Miki Nimić, generalni direktor i Mina Piščević, kreativni direktor, na sajmu su se predstavili: Fakultet primenjenih umetnosti, Fakultet savremenih umetnosti, Šumarski fakultet, Filološko-umetnički fakultet u Kragujevcu, Visoka škola likovnih i primenjenih umetnosti, Škola za dizajn, Tehnička škola DRVOart, kao i nekoliko pojedinačnih dizajnerskih projekata čiji su autori ocenili da je veoma značajno što im je Sajam nameštaja omogućio da se predstave na ovoj smotri. 

Pročitajte ceo članak

Zahtevi i sugestije kupaca implementirani u nove proizvode

Nakon tri godine kompanija SIMPO je ponovo na svojoj sajamskoj lokaciji posetiocima predstavila svoju najnoviju kolekciju izuzetno kvalitetnog nameštaja. Kako ceni sajamski nastup i opšte stanje u privredi, bilo je pitanje za generalnog direktora najpoznatije kompanije sa juga Srbije.

Pročitajte ceo članak

Učimo u Francuskoj

„Učimo u Francuskoj“ naziv je najnovijeg projekta Tehničke škole Drvo art u okviru kojeg je grupa od 16 nastavnika i učenika boravila u Školi za umetničke zanate (Lycée des Métiers d’Art) u Sent Kventinu u Francuskoj. 

 

Pročitajte ceo članak

Standardi u drvnoj industriji

Potreba za zajedničkim radom na donošenju standarda iz različitih oblasti pojavila se posle Drugog svetskog rata, kada je oformljena Međunarodna organizacija za standardizaciju, ISO. Globalno udruživanje stručnjaka na polju elektrotehnike započeto je ranije, u prvoj deceniji dvadesetog veka, osnivanjem Međunarodne elektrotehničke komisije, IEC. Na evropskom nivou takođe postoje dve organizacije: CEN i CENELEC, koje ujedinjuju stručnjake iz evropskih zemalja...

Pročitajte ceo članak

Za arhitekturu je vredelo živeti

Snežana Marjanović

Obeležena stogodišnjica rođenja velikog srpskog arhitekte Mihajla Mitrovića

Arhitektura je uvek pojam lepog. Ako to nije, nije ni arhitektura, govorio je Mitrović, a za njega su govorili da je spoj projektantske zrelosti i romantičnog duha. Bio je beskompromisni kritičar arhitekture, ali i hroničar društvenih zbivanja. Principijelan i dosledan, predan radu za opšte dobro, arhitekturi je služio do svoje duboke starosti braneći svrsishodnost, humanizam, kulturno nasleđe... 

Pročitajte ceo članak

Svečano obeležene 102 godine od osnivanja Šumarskog fakulteta

Naglašeno sistematsko širenje  svesti o ekološkom, privrednom, socijalnom i opštedruštvenom  značaju Šumarskog fakulteta

Sa sve intenzivnijim razvojem ljudske civilizacije potrebe za stručnjacima koji su završili Šumarski fakultet, za njihovim kompetencijama, teorijskim a naročito
praktičnim znanjima, sve su veće. Posebno je to važno danas, u eri naglog pogoršavanja uslova životne sredine, kada znanja koja sa sobom nose studenti našeg fakulteta mogu u velikoj meri doprineti ublažavanju energetske krize, prevenciji prirodnih katastrofa i ublažavanju negativnih efekata klimatskih promena na šumske ekosisteme i gradsko zelenilo. 

Pročitajte ceo članak

Svaku prognozu može demantovati crnja praksa

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Najopasniji su oni sa fakultetom, a bez srednje škole!

Pročitajte ceo članak

Drvo u ritmu svetlosti i senke

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Ovo zanimljivo rešenje dvorišta nije vidljivo spolja, i predstavlja poduhvat adaptacije i rekonstrukcije originalnog rešenja, u cilju humanizacije stambenog prostora. Vlasnici su težili idiličnom, minimalističkom utočištu, sa obiljem prirodnog svetla. Njihovo iskreno verovanje u zen principe zahtevalo je i studio za jogu okrenut ka istoku, kao i onsen banju (izvor vode) povezano sa prirodom...

Pročitajte ceo članak

Ekspandirana pluta, izolacija i dekoracija

Isidora Gordić Fisković

Ekspandirana pluta se smatra najekološkijim mogućim proizvodom, izrađenim 100% od prirodnog materijala, bez ikakvih aditiva, uz minimalan utrošak energije i bez ikakvih štetnih nusproizvoda. 

Pročitajte ceo članak

Kvalitet drvenih podova

dr Nebojša Todorović

Standardne metode za određivanje tvrdoće i gustine drveta zahtevaju određenu opremu, prostor i određen broj uzoraka i kao takve se vrlo malo koriste u fabričkim uslovima. Iz tih razloga pojavila se potreba za uvođenjem bržih, jednostavnijih i u praktičnim uslovima izvodljivih postupaka za merenje navedenih svojstava u proizvodnji drvenih podova.

Pročitajte ceo članak

SINTEZA drveta i metala

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Hila Šamia (Hilla Shamia) je izraelska umetnica i dizajnerka mlađe generacije koja stvara jedinstvene kreacije od drveta i metala. To su uglavnom moderni stolovi, stolice i klupe bez naslona, ali i zidne slike – kolaži, satovi i sl. Korišćenjem jedinstvene metode, koju je Šamia samostalno razvila, baziranoj na spajanju metala sa živopisnim komadima drveta, dobija se predmet primenjene umetnosti, odnosno sa svojom izrazitom upotrebnom funkcijom i dugim vekom trajanja.

Pročitajte ceo članak

Večito - sto godina od rođenja arh. Bogdana Bogdanovića

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

„Hoteći da pobegnem od jednog meni stranog, otuđenog sveta moderne arhitekture, zašao sam igrom slučaja u jednu posebnu oblast arhitekture u kojoj nema ni modernog ni nemodernog, u kojoj postoji samo večito“. Bogdan Bogdanović, Saopštenje SANU o dosadašnjem radu, 1972.

Pročitajte ceo članak

Uporan i korektan rad garantuju uspeh

AKE DJANTAR doo Bačka Topola - 25 godina tradicije, rada i razvoja

Imamo dugogodišnje partnerstvo i saradnju sa proizvođačem alata za drvnu industriju, AKE Knebel GmbH & Co. Pored prodaje, oštrenja i kompletnog servisiranja alata za obradu drveta, vršimo i projektovanje i izradu novih alata, a bavimo se i prodajom mašina za drvnu industriju. Mi smo bili prvi distributeri i serviseri u Srbiji za mašine ALTENDORF, HEBROCK, ROJEK kao i za otprašivačke sisteme NESTRO, i već više godina i za kompaniju KIMEL FILTRI - kaže Lajoš Djantar.

Pročitajte ceo članak

FSC™ znači šume za sve, zauvek

Prava vrednost šuma je poznata i potpuno integrisana u društvo širom sveta. FSC je vodeći katalizator i odlučujuća sila za poboljšano gazdovanje šumama i transformaciju tržišta, pomerajući globalni šumski trend ka održivom korišćenju, očuvanju, obnovi i poštovanju.
Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Čarls i Rej Ims - LCW stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Istorijski trag dizajniranog komada nameštaja se ne meri po ostvarenom prihodu, niti broju prodatih komada, nego po veku trajanja i uticaju koji je ostvario u društvu kome je bio namenjen. Za tako vanredan uspeh nije dovoljan genijalni spoj dizajna i proizvodnje, već su potrebne i posebno naklonjene društvene, istorijske, kao i političko - ekonomske okolnosti.

Pročitajte ceo članak

Reciklaža nije blamaža

Cirkularna ekonomija - Kompanija iz Vankuvera preradila je preko 76 miliona štapića  za jelo u  unikatan nameštaj i dekoraciju.

Pročitajte ceo članak

Nedostatak radne snage ugrožava razvoj drvnog sektora

Država se distancirala i smanjila ulaganja u obrazovni sistem, pa se poboljšanje može očekivati samo uz uključenje privrede ili „ako privreda hoće kvalifikovane kadrove, moraće da se upusti u avanturu dualnog obrazovanja i preuzme deo odgovornosti“ kao što to čine privrednici u razvijenim zemljama... A Srbija je u samom vrhu liste država kojima preti opasnost od masovnog „odliva mozgova”, pokazalo je istraživanje koje je sproveo istraživački centar Galup. 

Pročitajte ceo članak

Stižu novembarski sajamski dani

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Stiže novembar i za drvnu industriju, za proizvođače nameštaja kao i firme koje proizvode mašine, alate, opremu i repromaterijal za drvnu industriju dolaze važni sajamski dani. Podsetimo da Sajam nameštaja kao i Sajam mašina, alata i opreme za drvnu industriju, zbog korona pandemije, nije održan od novembra 2019. godine. Zato će organizacija ovih manifestacija biti ozbiljan izazov za organizatora, za Beogradski sajam, kao što je ovaj događaj ponovo prilika za menadžment firmi koje će učestvovati na predstojećim sajаmskim manifestacijama da obnove stare poslovne veze i stvore nove. 

Pročitajte ceo članak

Prozori za evropsku istoriju iz Lazarevog Sela

SMAJ PRODUKT, Niš - njihovi prozori krase istorijske zamkove u Francuskoj, vile na obali Ženevskog jezera, kao i zgrade na ekskluzivnim lokacijama širom Starog kontinenta. Njihov nameštaj je deo enterijera vila na Dedinju, dok montažne kuće dobijaju nagrade za kvalitet u Švajcarskoj... Ono što proizvode SMAJ PRODUKTA čini zaista jedinstvenim jeste činjenica da ova kompanija, pored modernih prozora za novogradnju, izrađuje i replike prozora za istorijske građevine.

Pročitajte ceo članak

KUĆA U IZRAELU od ponovo upotrebljenog drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Zanimljivu jednospratnu kuću u gradu Hofit u Izraelu projektovao je arhitektonski studio “Brahma architects”, osnovan još 2006. godine sa parolom „Mi mislimo drugačije”. I zaista, kuća je drugačija od svega viđenog u dosadašnjoj arhitekturi ove teme. Ova ugaona građevina i u svojoj spoljašnjosti i u unutrašnjosti dokaz je kreativnog, nesputanog duha koji čoveku vraća slobodu, i istovremeno se uklapa u najnovije ekološke imperative graditeljstva našeg veka. Pre svega, glavni materijal za njenu izgradnju bilo je ponovo upotrebljeno drvo, vidljivo i naglašeno i u eksterijeru, i u enterijeru. Dodatno, svaki komad tog drveta je živo obojen i mozaički složen.

Pročitajte ceo članak

Strugara Uroš - pola veka u preradi drveta

Strugara Uroš godišnje preradi od 10 do 11 hiljada kubika trupaca, od čega je 70% topola, a ostatak su bukva i čamovina. Osnovu proizvodnog programa čini više modela gajbica za voće i povrće: gajbice za trešnje, jagode, paradajz, krastavac, jabuke, breskve, šljive, paprike itd. a većina proizvodnje gajbica završi na tržištu Makedonije i Italije.

Pročitajte ceo članak

EKO BRVNARE ŠIPOVO - Preduzeće Drvo-Mont LD

Obe brvnare su u potpunosti izgrađene od drveta, zadovoljavaju sve ekološke standarde i aspekte životne sredine, prijatne su i zdrave za boravak. Specijalnost su ručno rađeni detalji na svim našim proizvodima što često zahtevaju neki naši kupci. Inače, svaki naš kupac je dobro došao i svakom poklonimo potrebno vreme, a uz naš širok asortiman gotovih proizvoda od drveta, nudimo i kvalitetne ideje za izgradnju i uređenje stambenih i poslovnih objekata.

Pročitajte ceo članak

Nameštaj od drveta i epoksidne smole

Isidora Gordić Fisković

Neobične kombinacije dveju nesrodnih materijala nisu retkost u arhitekturi i uređenju enterijera. Jedan takav spoj koji itekako privlači pažnju, kako onih koji su tradicionalnijih sklonosti kada je o nameštaju reč, tako i onih sa modernijim senzibilitetom, jeste svakako spoj drveta i epoksidne smole

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Bruno Matson - Ležaljka Model 36 - Familija oblika

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Dobro poznavanje tehnoloških ograničenja najčešće negativno utiče na kreativne napore autora, jer se svesno izbegavaju rešenja koja izlaze iz poznatih okvira i proverenih pozicija. Paradoksalno, prostor za inovacije se jednako može i otvoriti zahvaljujući odličnom poznavanju tehnološke agende pošto jasno ukazuje na moguće izazove. Kada se ciljano savladaju, nastaju komadi koji najefikasnije i sa najdubljim razumevanjem koriste proizvodne potencijale.

 

Pročitajte ceo članak

Kvalitet dekinga

prof. dr Nebojša Todorović

Drveni deking je izrađen od higroskopnog i anizotropnog materijala koji reaguje na uslove sredine. Najveći nedostatak je upravo dimenzionalna nestabilnost u klimi varijabilne vlage vazduha i temperature. Kao posledica različite promene dimenzija u različitim anatomskim pravcima dolazi do poprečnih ili aksijalnih deformacija koje značajno umanjuju kvalitet sirovine ili proizvoda od drveta. 

Pročitajte ceo članak

Drvo u zidnoj skulpturi

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Džejmi Adamson, novozelandski umetnik voli formu samu po sebi - čistu, jednostavnu i instinktom stvorenu. Ona je sama po sebi prostor, i često uključuje optičke efekte. Redovan element kompozicije je ritmička i hrabra igra svetlosti i senke... Oponašajući oblike i linije koje rade sa organskom prirodom materijala, on stvara jedan novi svet svog dela, novu realnost, koja je u prostoru samodovoljna. 

Pročitajte ceo članak

Počeci industrijske prerade drveta u Srbiji

Kratak istorijski osvrt na početke industrijske prerade drveta u Srbiji - Beogradska strugara osnovana 1901. godine 

Kao početak industrijske prerade drveta u Srbiji uzima se Beogradska strugara koja je osnovana 1901. godine od strane Prometne banke, na inicijativu inženjera i preduzetnika Miloša Savčića. Njegova ideja je bila da Srbija što manje zavisi od inostranstva, jer je pre izgradnje strugare sav građevinski drvni materijal uvožen iz Austro-ugarske. Smatrao je da je treba izgraditi strugaru, koja bi snizila cenu ovog materijala na domaćem tržištu, a Prometna banka bi trebala da ovaj projekat finansira. I kao što to obično u Srbiji i danas biva, ovaj predlog je naišao na mnogo neodobravanja...

Pročitajte ceo članak

Operativno upravljanje proizvodnjom 1 - Proizvodni sistem

Ovo je prvi u nizu članaka iz knjige Teorija i praksa programiranja čiji je autor Miloš Tica, koja će biti objavljena do kraja 2022. godine u časopisu DRVOtehnika i na Portalu drvne industrije.

Pročitajte ceo članak

Povećanje uvoza znatno veće od povećanja izvoza

U prvom kvartalu 2022. godine znatno je povećan izvoz proizvoda od drveta u proseku oko 25%. Istovremeno uvoz oblovine je porastao za neverovatnih 64%, rezane građe za 46%, a to znači da je proizvodnja imala rast, isto kao što je to indikator neredovnog snabdevanja drvoprerađivača sirovinom od strane šumarskih preduzeća. Zabrinjava, međutim, pad proizvodnje nameštaja od početka ove godine, ali je izvoz nameštaja istovremeno imao neznatan rast.  

 

Pročitajte ceo članak

Raspodela sirovine iz državnih šuma pod velom tajni

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Šumari i drvoprerađivači - uvek u nekom nepotrebnom konfliktu 

Šumarstvo i drvna industrija su u jednom repro lancu, tehnološki naslonjeni jedni na druge, vezani kao nokat i meso, pa u tom smislu njihova saradnja bi morala biti bliska i korektna. Problemi su im slični, a ciljevi ne bi trebalo da im budu bitno različiti. I pored toga problemi se kumuliraju, a rešenja odlažu... 

Ozbiljno je pitanje po kojim kriterijumima i zašto tehničko drvo - trupce i uopšte drvo iz državnih šuma javna preduzeća šumarstva dele, odnosno prodaju nekim ljudima koji nemaju drvoprerađivačku firmu niti jednog zaposlenog čoveka, a oni te drvne sortimente preprodaju drvoprerađivačima po duplo većim cenama ili izvoze sirovinu, a naši drvoprerađivači smanjuju obim proizvodnje, otpuštaju radnike ili čak na neko vreme prekidaju rad… 

Pročitajte ceo članak

Institucionalna pasivnost i korupcija

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Korupcija, prevara i laž postaju cenjeni, skoro uvaženi i dominantni oblici ponašanja. Samo tako se mogu objasniti činjenice da su se kod nas na tuđoj muci bogatili kriminalizovani pojedinci, da su često bili u sprezi sa vlašću i da su u politici i vlasti godinama opstajali poslušni klimoglavci. Korupcija je sistemska bolest većeg dela sveta, a u našoj zemlji postaje endemska bolest i funkcioniše na svim nivoima, a što je nivo veći, veća je i količina koruptivnog novca, tvrde stručnjaci. Za korupciju i privredni kriminal se u ovoj zemlji u protekle tri decenije odgovaralo znatno manje nego što je to praksa zahtevala, a to su jasni indikatori kako funkcionišu tužilaštvo i pravosuđe.

Pročitajte ceo članak

Crno zlato iz naših reka

Isidora Gordić Fisković

Ne, nije reč o nafti. Reč je o retkoj i samim tim skupocenoj vrsti drveta koja se vadi iz naših reka, o delimično fosilizovanom ili subfosilnom hrastu, poznatom još i kao abonos, morta, crni hrast, barski hrast ili močvarni hrast. To je drvo koje je više stotina ili čak više hiljada godina ležalo u rečnom ili močvarnom mulju, ispod rečnog korita, u anaerobnim uslovima koji su sprečavali njegovu  degradaciju – od mikroorganizama i gljivica. U takvom okruženju, dakle bez prisustva kiseonika, veoma dugi vremenski period, izolovano od štetočina, ovo drvo je upijalo ogromne količine vlage, voda je ispirala jedne materije i taložila druge u njemu, odnosno u drvetu su se odigravali brojni procesi. Svakako je najznačajniji fosilizacija – zamena organskih jedinjenja neorganskim čiji konačni rezultat može biti karbonifikacija ili petrifikacija materijala.

Pročitajte ceo članak

Ponovo upotrebljeno drvo

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Ponovo upotrebljeno drvo (eng. reclaimed wood) je savremeni, svetski popularan trend drvne industrije i zanatstva. Posebno je aktuelan poslednjih godina, mada je u masovniju upotrebu ušao još osamdesetih godina prošloga veka. Reč je o materijalu koji se dobija nakon dekonstrukcije, demontaže ili rušenja starih objekata napravljenih u celosti ili delimično od drveta, kao što su: drveni ambari, mlinovi, vajati, kačare, brvnare, ostave, štale, stare zgrade, ali i brodovi, teretni vagoni, železnički pragovi, dvorišni rezervoari za vodu, vinske buradi... 

Pročitajte ceo članak

Umetnost obnovljenog drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Bilo koja vrsta drveta može biti ponovo upotrebljena, ali neke od najčešćih su: duglazija, sekvoja i hrast. Crveno drvo sekvoje, posebno rasprostranjeno na američkom kontinentu, nekada je bilo masovno korišćeno za rezervoare za vodu, kao osnovnih delova farmi širom zemlje. Kontakt sa vodom i vlagom, nejednak u toku godine, ostavio je vrlo originalne, impresivne tragove na ovoj građi, koji se ne mogu sresti nigde više. Sekvoja se koristila i za štale, hangare, mostove, pa čak i masovno za vinske buradi.

Pročitajte ceo članak

Za plemenit izgled svakog prostora

Osnovna delatnost preduzeća Artinjan Parket je proizvodnja raznih modela hrastovih višeslojnih nauljenih i lakiranih parketa velikih dimenzija 
Artinjan Parket je domaća proizvodnja projektovana za sledeće generacije koje će nastaviti višedecenijsku tradiciju ove firme – kaže Čedo Artinović.

 

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Šarlota Perijan - fotelja Indokina

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Fotelja Indokina nastala je u prepletu dve kulture, evropske i azijske, sažimajući njihove najznačajnije odlike u periodu neposredno i tokom Drugog svetskog rata. Perijan je uspela da iskustvo modernog načina života i masovne proizvodnje iz Francuske spoji sa tradicionalnim vrednostima i zanatstvom Japana i Indokine, i stvori savremeni komad nameštaja u potpunom sadejstvu sa prirodom.

Pročitajte ceo članak

Zarada drvne industrije ispred prirodnih plavnih šuma

Šume u plavnom području Tise skoro da su nestale, a sa njima i dom mnogih vrsta biljaka i životinja. Umesto ovih šuma gaje se plantaže hibrida – vrsta ukrštenih tako da drveće brže raste i pre bude spremno za seču i prodaju. Na obnovi prirodnih šuma se ne radi ozbiljno, a povećava se i opasnost od poplava. Zbog zarade drvne industrije ugrožava se i biodiverzitet, smatraju sagovornici CINS-a.

 

Pročitajte ceo članak

DRVNI SEKTOR zabeležio veću proizvodnju i izvoz

U odnosu na 2020. godinu, 2021. je proizvodnja proizvoda od drveta porasla za 9,5% dok je proizvodnja nameštaja u istom periodu smanjena za 13,8% samo zato što je prošlogodišnja proizvodnja dušeka, zbog vanredne situacije, imala ekspanziju. Zato je ovaj statistički podatak nerealan, jer je proizvodnja dušeka smanjena, a proizvodnja i izvoz nameštaja su, takođe imali rast u 2021. godini. Izvoz nameštaja od drveta 2021. je bio tri puta veći od uvoza i povećan je za 22,8% u odnosu na prethodnu godinu, ali je povećan i uvoz za 26,8%...

Pročitajte ceo članak

Nema trupaca za finalnog drvoprerađivača

BOREAL godinama bezuspešno pokušava da sa JP Vojvodinašume sklopi ugovor o snabdevanju sirovinom. Ove godine smo tražili 1000 kubika trupaca hrasta i brutalno smo odbijeni... Mi smo preduzeće koje se bavi izradom visoko kvalitetnog nameštaja od punog drveta, koji kompletno izvozimo. Zapošljavamo 59 ljudi, većinom iz sremskih sela, socijalno smo odgovorna firma, a za protekle dve godine državi Srbiji smo platili 640.000 evra za poreze i doprinose, bez pdv-a... Ali za nas nema trupaca, za trgovce i nakupce ima... A država ima proklamovan cilj: povećanje proizvodnje i izvoza proizvoda sa visokom dodatom vrednošću i gde se jasno govori o destimulaciji izvoza sirovine i stimulaciji izvoza finalnih proizvoda – kaže Petar Borović.

 

Pročitajte ceo članak

Drveni prozori su investicija u budućnost

Prozor mora da bude lep, dobro urađen, da bude funkcionalan, da dihtuje, da se bez problema otvara i zatvara duži niz godina. Mi dajemo garanciju 5 godina, ali prozor mora i za 20 godina da radi kao prvog dana - kaže na početku našeg razgovora gospodin Bojović.

Pročitajte ceo članak

Zavadi pa vladaj

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Da li znate da je za proteklih 3.500 godina svet imao samo 230 godina mira?

Danas podeljenim svetom, medijima i društvenim mrežama kruži niz različitih tvrdnji o ratu na istoku Evrope.

U Srbiji ne dominira ni antiukrajinsko niti antirusko raspoloženje, mada navijanja ima, uz često prisutnu tugu što ratuju dva nama prijateljska i bliska, pravoslavna naroda. Zato nije čudo što nam trenutno ratovanje u Ukrajini i zveckanje rečima liči na zveckanje oružjem, pa smo uplašeni i nesrećno srećni u iščekivanju i nadi da nas ova nesreća bar jednom promaši.

 

Pročitajte ceo članak

Seoska kuća od drveta i vune

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Moderna seoska kuća na jednoj farmi u Australiji izvedena je poštujući tradicionalna načela lokalne arhitekture dizajnom, ali i svim zakonima održivosti. Arhitektonski vokabular je jasno savremen, a materijalizacija bazirana na ekološkim materijalima. Ono što je čini posebno specifičnom jeste izolacija tavanice koja je urađena od vune ovaca sa njene sopstvene farme. Glavnicu materijala enterijera čini drvo, kako u standardnom, tako i u recikliranom obliku. 
Projekat za kuću na ostrvu Bruni na Tasmaniji uradila je melburnška firma FMD Architects, inače specijalizovana za održivu arhitekturu. 

Pročitajte ceo članak

Renesansa industrije drvenih igračaka

Isidora Gordić Fisković

Sačuvani arheološki nalazi iz praistorijskog perioda pokazuju da su prve igračke izvesno bile od drveta i da su to najverovatnije bile zvečke, potom i stilizovani predmeti iz najbliže okoline – drveni mačevi, koplja, figurice životinja i raznih bića, upotrebni predmeti raznih vrsta... 

Drvo je možda najplemenitiji materijal s kojim dete dolazi u dodir. Dodirujući drvo, dete se povezuje s prirodom. Igračke od drveta nemaju opasne ivice i praktično su neuništive. Drvo je nesumnjivo ekološki materijal za razliku od plastike, o čijoj štetnosti za okolinu ne moramo posebno trošiti reči.

Pročitajte ceo članak

Drveni pod i vlažan vazduh - problemi u praksi

prof. dr Nebojša Todorović

Sposobnost primanja i otpuštanja vlage kao osobina drveta ima za posledicu nastanak deformacija kako kod pojedinačnih elemenata, tako i na celoj podnoj površini. Ovu činjenicu u praksi  često prati nedovoljna saradnja između podopolagača, kupca i proizvođača (ili isporučioca parketa). U njihovom poslovnom odnosu mnogo puta nedostaju „koraci” koji bi umanjili štetu i doveli do njihove razumnije komunikacije. Nedostatak zapisnika o primopredaji, kontroli vlage u cementnoj košuljici, kontroli temperature i vlažnosti vazduha kao i zapisa o vrednostima vlage parketnih elemenata pre ugradnje su samo početak nerazumevanja...

Pročitajte ceo članak

Sušenje lamela za višeslojne podove od drveta

prof. dr Goran Milić

Više od 80% podova od drveta u Evropi je izrađeno od hrastovine čija dugotrajnost, odlična mehanička svojstva i karakterističan izgled proizvoda su neki od razloga za ogromnu potražnju, posledično i kontinuirani rast cena hrastovih trupaca i rezane građe. Rast cena sirovine, ali i potreba za njenim boljim korišćenjem, doveli su do velike popularnosti tzv. višeslojnih podova od drveta. 

Pročitajte ceo članak

Alpska kuća od akoja drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Akoja počinje život kao brzorastući bor (Pinus radiata) koji se uzgaja u održivim šumama kojima se upravlja. Bor se seče kada dostigne zrelost oko 30 godina. U tom trenutku počinje njegov proces modifikacije - u formi daske ili grede drvo se podvrgava takozvanom procesu acetilacije (sa trajnim menjanjem strukture ćelijskih zidova) korišćenjem sirćetne kiseline. Ovaj proces uopšte stvara izuzetno stabilno i izdržljivo drvo, a akoju posebno karakteriše otpornost na niz promenljivih uslova, od truljenja do promene boje i pucanja.

Pročitajte ceo članak

Drvene konstrukcije u mojoj arhitektonskoj praksi

Naš sagovornik dr arh. Vojislav Kujundžić, profesor univerziteta u penziji, redovni član Inženjerske akademije Srbije,čovek koji je u svojoj praksi, u svom naučnom i nastavnom radu dugom skoro pet decenija uvek nastojao i uspevao da poveže praksu i naučno-nastavni rad, a neposredni povod za naš razgovor je priznati patent za novu Konstrukciju višeslojnog, lepljenog krstasto lameliranog drvenog panela pod nazivom  α–LAM.

 

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Marsel Brojer - AJSIKON ležaljka i fotelja

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Najznačajnija dela Marsela Brojera nastaju između dva svetska rata i snažno su obeležena radikalnim modernističkim idejama Bauhaus škole u Nemačkoj koju je pohađao i gde se prevashodno bavio nameštajem od metala. Njegovi radovi kasnije bivaju usklađeni sa konzervativnijim stavovima u Velikoj Britaniji, kada i razvija Ajsikon kolekciju izrađenu od drveta. Pod uticajem različitih sredina, kao i materijala koja imaju drugačije pristupe u oblikovanju, ova dva perioda se jasno prepoznaju u umetničkom izrazu autora.

Pročitajte ceo članak

Uz kvalitetnu sirovinu održan kontinuitet optimalne proizvodnje

Novi drvni kombinat je napravio značajan pomak u proizvodnji i prodaji topolove šperploče. Za razliku od ranijih godina, sada su u mogućnosti da izađu u susret i prefinjenim zahtevima kupaca za pločom visokog kvaliteta. 

Pročitajte ceo članak

Školovanje kadrova za drvnu industriju u Francuskoj

Delegacija Tehničke Škole DRVO ART iz Beograda nedavno je bila u poseti jednoj od srednjih stručnih škola koje u Francuskoj školuje kadrove za drvnu industriju. Škola Lycée des Métiers d’Art koja se nalazi u gradu Sen Kventin u Francuskoj, u regionu Pikardija je u epicentru francuske industrije nameštaja. Ona je, sada, neka vrsta regionalnog centra za obučavanje učenika u oblasti tehnologije drveta. 

Pročitajte ceo članak

Uticaj pandemije COVID-19 na globalnu trgovinu drvetom i proizvodima od drveta

prof. dr Branko Glavonjić

Pandemija COVID-19 je prouzrokovala brojne probleme u globalnoj trgovini svih proizvoda, uključujući i drvo i proizvode od drveta. Njen negativan uticaj bio je veoma izražen u prvoj polovini 2020. godine, u početku najpre u regionu Azije i Pacifika, a kasnije se proširilo i na ostatak sveta. U borbi protiv pandemije međunarodne institucije, organizacije i Vlade pojedinačnih zemalja donosile su različite mere kako bi se zaštitilo zdravlje stanovništva. Te mere su u manjoj ili većoj meri ograničavale tokove trgovine, što se odrazilo i na trgovinu drvetom i proizvodima od drveta. 

Pročitajte ceo članak

Uz sve promene Šumarski fakultet je bezuslovno povezan sa sudbinom našeg naroda i države

Svoju budućnost Šumarski fakultet vidi u stvaranju i podršci razvoju naučnoistraživačkog podmlatka, daljoj promociji i intenziviranju univerzitetske saradnje i mobilnosti profesora i studenata u cilju poboljšanja kvaliteta visokog obrazovanja, ali i u davanju izraženijeg doprinosa unapređenju šumarske struke i zaštite životne sredine u našoj zemlji – kaže prof. dr Branko Stajić, novi dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu.

 

Pročitajte ceo članak

Zabrinjavajući rast izvoza trupaca i rezane građe

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Saradnja šumarstva i drvne industrije predstavlja ključni odnos na šumi bazirane ekonomije, a u toj saradnji uvek ima prostora za poboljšanja. Kada se uzmu u obzir činjenice o netransparentnoj raspodeli trupaca, korupciji i mitu, bez kojih se, kako tvrde drvoprerađivači, do trupaca iz državnih šuma teško može doći, preprodaji, cenama i izvozu vredne sirovine, slobodno se može reći da u ovoj oblasti ima nereda i da ga država toleriše.

Pročitajte ceo članak

Oporavak industrije donosi nove izazove

Gotovo prepolovljena u prvoj godini pandemije, u 2021. godini prodaja novih mašina beležila je snažan uzlazni trend. Pokazalo se da svaka situacija, bez obzira koliko deluje teška, sa sobom nosi i određene prilike, smatra Marijana Petrović, direktorka kompanije TOP TECH WOODWORKING. Kao najveći izazov u godini u koju smo upravo ušli, direktorka kompanije TOP TECH WOODWORKING vidi poremećaje na tržištu koji su posebno bili izraženi poslednjih meseci.

Pročitajte ceo članak

Podne obloge od prirodnih biljnih materijala

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Prirodna vlakna su daleko održivija od veštačkih tepiha. Potrebno je manje procesa proizvodnje, što znači i manje zagađenja, i promovišu sadnju useva – što je odlično za upravljanje nivoom ugljen-dioksida u atmosferi. Takođe, oni stimulišu zanatski razvoj područja sa slabo razvijenom industrijom, kao i očuvanje starih zanata. Tako, sisal se obično proizvodi u Tanzaniji, dok morska trava dolazi iz azijsko-pacifičkog regiona. 

Pročitajte ceo članak

Uporno i dosledno sam se držao principa šumarske struke

INTERVJU – dipl. ing. Gojko Janjatović: "Uvek sam nastojao da svaki posao obavim što je moguće bolje"

"Šumarstvo Srbije, prerada drveta i cela Srbija trpe velike štete zbog slabe otvorenosti šuma. Nijedna aktivnost u šumarstvu počev od pošumljavanja, mera nege i zaštite do proreda i glavnih seča ne može da se pravovremeno i kvalitetno izvrši, a o uvećanim troškovima da i ne govorim."

Pročitajte ceo članak

Da kuća diše - drvene ventilirajuće fasade

Isidora Gordić

Kada je reč o izboru materijala za fasadne elemente svakako treba voditi računa o klimatskim uslovima, nameni objekta, ali o ekološkoj i estetskoj dimenziji. Materijal koji opstaje svuda i uklapa se, poput džinsa, u svakojake stilske kombinacije, zadovoljavajući i najprobirljivije ukuse i zadržavajući lepotu i unikatnost prirodnog materijala izuzetnih ekoloških i fizičko-tehničkih svojstava nesumnjivo je – drvo.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Žan Pruve - Standard stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Ista stolica u različitim materijalima

Zahvaljujući snažnom inicijalnom konceptu u stvaralaštvu, može se doći do više ideja koje neovisno funkcionišu svaka u svojim okolnostima i vremenima. Veličina jednog autora se ogleda u brzom uočavanju promena u društvu, definisanju novih zahteva i spremnosti za ponovno pronalaženje rešenja. Kada se sa vremenske distance sve ideje sagledaju, iz njih isijava ista prvobitna zamisao i povezuje ih doslednost u umetničkom izrazu.

 

Pročitajte ceo članak

Dalji razvoj standardizacije u šumarstvu i drvnoj industriji Srbije

20 godina kompanije SGS Beograd

- Potrošači sve više tragaju za proizvodima koji su proizvedeni u skladu sa ekološkim i društvenim kriterijumima i normama. U tom smislu, kompanije predstavljanjem svog FSC logoa, dokazuju da drvo, kao sirovina koju koriste u procesu proizvodnje, potiče iz šuma koje su gajene na održiv način. Vrlo je važno steći i održati poverenje kupaca i zainteresovanih strana, tako da su uspostavljeni vrlo efikasni kanali komunikacije radi  provere validnosti izdatih sertifikata na globalnom nivou, što može da utiče i na poboljšanje koorporativnog imidža kompanije

Pročitajte ceo članak

Gazdovanje šumama na ekonomski isplativ, ekološki prihvatljiv i socijalno pravedan način

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Javno preduzeće Vojvodinašume - Šumsko gazdinstvo „Sremska Mitrovica“

ŠG „Sremska Mitrovica“ gazduje sa 6.000 ha plantaža klonskih topola. Da bi se ograničeni zemljišni resursi, pogodni za proizvodnju plantaža klonske topole maksimalno iskoristili, poštuju se sledeći principi: korišćenje sorti sa velikim genetskim potencijalom u pogledu adaptivnosti i produktivnosti, primena intezivnih agrotehničkih mera i dobro poznavanje staništa...
Da bi se to postiglo neophodno je: koristiti najnovija saznanja, stvaranje sopstvenih specijalizovanih stručnih kadrova i saradnja sa specijalizovanim naučnim institucijama...

 

 

Pročitajte ceo članak

Srp­ska eko­no­mi­ja u 2021. go­di­ni i pro­jek­ci­je ras­ta u na­red­nom pe­to­go­di­štu

Goran Nikolić

Pre­ma pro­jek­ci­ja­ma MMF-a, na­ša ze­mlja mo­že oče­ki­va­ti po­bolj­ša­nje eko­nom­skih pa­ra­me­ta­ra u na­red­nom pe­to­go­di­štu, što će se re­flek­to­va­ti i kroz rast re­al­nih do­ho­da­ka (pla­ta i pen­zi­ja), od­no­sno ži­vot­nog stan­dar­da. Na­rav­no, uvek po­sto­ji ri­zik od ostva­ri­va­nja pro­jek­ci­ja, ali po­sle sna­žnog eko­nom­skog uda­ra
iza­zva­nog pan­de­mi­jom te­ško je oče­ki­va­ti da bi se ne­što slič­no mo­glo po­no­vi­ti a što bi mo­glo bit­ni­je po­re­me­ti­ti pro­gno­ze MMF-a.

 

Pročitajte ceo članak

Banke u Srbiji za deset godina povećale profit više od 30 puta

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Kako banke kontrolišu naše tržište i kako se bogate, što je specifičan vid eksploatacije, pokazuje činjenica da su banke u Srbiji u proteklih 10 godina smanjile broj zaposlenih za preko 6.000 ljudi i povećale profit više od 30 puta! S obzirom da stručnjaci tvrde da je bankarsko tržište u Srbiji tipičan primer oligopolskog tržišta, logično je da je takav tip tržišta moguć u oligarhijskom društvu. Banke ostvaruju enormno veliki profit zahvaljujući visokim cenama bankarskih usluga, organizaciji bankarskog sistema kao i tolerisanju takvog stanja s vrha vlasti.

Pročitajte ceo članak

U poslednjih deset godina u Srbiji udvostručena količina proizvedenog otpada

Trenutno se u našoj zemlji reciklira svega 5% ukupne količine proizvedenog otpada, a cilj je da se implementacijom cirkularnog modela ekonomije, taj procenat poveća na minimum 50%. Osim čuvanja životne sredine i ekonomskih benefita cirkularna ekonomija bi, prema procenama stručnjaka, obezbedila i prostor za otvaranje novih 30.000 radnih mesta.

 

Pročitajte ceo članak

Kako su nove tehnologije unapredile prodaju nameštaja i podnih obloga

Isidora Gordić Fisković

Zahvaljujući ekspanziji pametnih telefona i interneta, potpomognutim globalnom pandemijom virusa kovid 19, marketinški stručnjaci su uvideli dobru priliku da novim generacijama stasalim uz digitalne tehnologije pristupe na adekvatan način primenom tehnologije virtuelne realnosti i proširene realnosti, naročito sada kada imamo utisak da smo „uključeni“ i dostupni 24 časa dnevno.

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća za arhitektu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Arhitekta Martin Boleš na svom starom porodičnom imanju sagradio je kuću koja je idealni sublimat njegovih arhitektonskih uverenja. „DomT” je objekat namenjen njegovoj mladoj četvoročlanoj porodici, koja je ranije živela u stanu, a sada je zaželela više prostora i privatnosti. Nalazi se u gradu Stara Lubovna na severu Slovačke, a samo neposredno okruženje predstavlja mešavinu ekliptičnih arhitektonskih stilova poput porodičnih kuća iz 60-ih, socijalnih stanova iz 80-ih i nedavno izgrađenih obrazovnih objekata. 

Pročitajte ceo članak

Pakovanje i isporuka energetskih peleta i briketa

dr Miladin Brkić

Pakovanje peleta i briketa je, pre svega, neophodno zbog izrazite higroskopnosti sabijene biomase. Takođe, od pakovanja se zahteva da olakša skladištenje i transport robe. Zadatak ambalaže za pakovanje je stoga da štiti proizvod kako kvalitativno, tako i kvantitativno, informiše potrošača o vrsti robe, masi, načinu i roku upotrebe, kvalitetu, načinu skladištenja i da svojim dizajnom podstiče potencijalne potrošače na kupovinu proizvoda. Ambalaža za pakovanje gotovog proizvoda je odabrani materijal koji služi da bi se proizvod sačuvao od uticaja spoljnih faktora, a kupcu proizvoda da omogući nesmetanu upotrebu proizvoda.

Pročitajte ceo članak

Povratak mode drveta u enterijeru

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Drvo je kroz istoriju pratilo tradicionalno neimarstvo svake svetske nacije i kulture. Setimo se nekada vrlo popularnog manira na našim prostorima - oblaganja enterijera lamperijom, ili upotrebe drveta u nekim od prelomnih tačaka razvoja svetskog graditeljstva, kao što je recimo prerijski stil u Americi s početka prošlog veka, No, u pojedinim momentima savremenog razvoja arhitekture drvo je bivalo zapostavljeno ili zaboravljeno u paleti materijala – to se posebno desilo u „industrijskom” stilu dizajna i „high-tech” arhitekturi. Upotreba drveta danas čini se da je rasprostranjenija no ikada, jer drvo predstavlja održiv i obnovljiv materijal, kao i materijal koga odlikuje laka obrada i mogućnost virtuoznih kreacija. 

Pročitajte ceo članak

Nezamenjivi prirodni materijal u našem domu

Ljubica Slavković, M. Arch.

Svaki materijal ima svoje prednosti i mane. Zbog povoljnog odnosa cene i karakteristika, PVC materijali su poslednjih godina preuzeli primat što se tiče izbora materijala stolarije. Ipak, drvo kao prirodni materijal ima brojne pozitivne karakteristike. Jedna od mana mu je nešto zahtevnije održavanje, ali zahvaljujući savremenoj tehnologiji, i na tom polju je sve prisutniji napredak.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Džerald Samers / BPA stolica - Bent Plywood Armchair

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

U istoriji industrijskog dizajna bilo je mnogo nastojanja da se oblikuje funkcionalni predmet od samo jednog elementa. Skoro da nema primera koji bolje ilustruje ovu težnju od BPA stolice Džeralda Samersa, koja se danas smatra pravim modernističkim remek delom. Njenim dizajnom je postignuto ono čemu su težili stvaraoci širom Evrope i Skandinavije, a to je da se na najjednostavniji način postigne jedinstvo materijala, tehnologije, funkcije i oblika.

Pročitajte ceo članak

Izvoz trupaca iz Hrvatske pod izuzetno kontrolisanim i strogim uslovima

Drvni sektor je pokazao zavidan nivo žilavosti i tržišne otpornosti 

Hrvatski drvni klaster je izuzetno organizovana drvoprerađivačka asocijacija sa jasnim ciljevima koji štite domaću sirovinu i interese sektora kroz dijalog sa državom i Hrvatskim šumama.

 

Pročitajte ceo članak

Izvoz trupaca iz BiH - Usaglašen predlog struke čeka odluku Saveta ministara

dipl. ing. Lazo Šinik

U cilju poboljšanja snabdevanja drvoprerađivačkih kapaciteta potrebnom količinom trupaca  Vlada Republike Srpske je privremenim merama za promet trupaca zabranjivala pravnim licima promet trupaca, osim trupaca crnog bora.
Kao rezultat realizacije zaključaka donesenih na zajedničkoj sednici Vlade Republike Srpske i Vlade Federacije BiH resorna entitetska ministarstva i komorska udruženja šumarstva i prerade drveta, odnosno drvne industrije usaglasili su zajednički predlog da se, u cilju zaštite drvoprerađivačke industrije, na period od dve godine, od Saveta ministara Bosne i Hercegovine zatraži donošenje mere zabrane izvoza šumskih drvnih sortimenata i uvođenje takse na izvoz rezane građe lišćara (hrast i bukva) i cepanog ogrevnog drveta. Savetu ministara Bosne i Hercegovine je dostavljen usaglašeni predlog od strane entitetskih vlada i očekuje se donošenje odluke Saveta ministara.

Pročitajte ceo članak

Znatno povećan izvoz trupaca hrasta, jasena, topole i bukve

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Pesimizam i oprez u sektoru drvne industrije - Šumarstvo, prerada drveta i industrija nameštaja su privredne delatnosti povezane u lanac stvaranja dodate vrednosti i kao takvi su pravi primer kružne ekonomije kao strateške odrednice politika EU. Saradnja šumarstva i drvne industrije predstavlja ključni odnos na šumi bazirane ekonomije, a u toj saradnji uvek ima prostora za poboljšanja koje se na našem tržištu ne osećaju

 

Pročitajte ceo članak

Kako čuvamo svoje prirodno bogatstvo

​Aleksandra Mijalković

Svetski dan voda i Svetski dan šuma bili su prilika da se podsetimo da borba protiv kovida 19 ne sme da baci u zasenak brigu o zdravoj životnoj sredini.

Pročitajte ceo članak

Obrazovanje, investicije i digitalizacija ključni za razvoj drvne industrije

U prva četiri meseca 2021. godine proizvodnja proizvoda od drveta povećana je za 33,9% u odnosu na isti period prethodne godine, dok je proizvodnja nameštaja u ovom periodu povećana za 18,3%. Izvoz proizvoda od drveta za prva četiri meseca 2021. godine veći je od izvoza ostvarenog u istom periodu prethodne godine za 25,3%. Izvoz oblovine za prva četiri meseca ove godine je povećan u odnosu na prošlu godinu za 70,7% dok je izvoz rezane građe povećan za 29,7%.

 

Pročitajte ceo članak

Podmićivanje i korupcija u šumarstvu

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Javna je tajna da se do trupaca u javnim preduzećima šumarstva, uz redovne ugovore i uplatu, dolazi uz obavezno podmićivanje. Šumari se ponašaju monopolistički i smeta im činjenica što drvoprerađivači traže transparentniju raspodelu sirovine. Dobro je poznato da drvoprerađivači, kada god imaju priliku, upravo govore o problemima vezanim za raspodelu sirovine, a sve više se govori i o korupciji u šumarstvu uopšte.

Pročitajte ceo članak

Šumsko seme i sadni materijal

dipl. ing. Slobodan Delić

Korišćenje potencijala i genofonda šuma Srbije - Šumsko seme i sadni matrijal bi, zbog izuzetne biološke vrednosti, kao i vrednosti na tržištu, mogli biti strateški proizvod šumarstva Srbije. Organizovano i tehnološki savremeno dorađeno seme je profitabilno, a kapaciteti semenskih objekata u Srbiji su dovoljni za domaće, ali i za strano tržište. Da smo u znatnom zaostatku govori činjenica da nema berze semena, kao i članstva u međunarodnim institucijama i berzama

 

Pročitajte ceo članak

Složenost prirode šume je takva da smo dosad po njoj samo zagrebali

NAŠ INTERVJU – prof. dr Milan Medarević: Odrastao sam podno Lunjevače i šuma mi je bila prirodno okruženje

Prirodno, šuma je za šumarske stručnjake učionica na otvorenom i što više učite sve je više nepoznanica u odnosu na složenost kompleksa i procesa u njemu definisanog kao biogeocenoza, a time i podstrek za dalje edukovanje i saznanja, jer složenost prirode šume je takva da smo dosad samo po njoj zagrebali..

 

 

Pročitajte ceo članak

Predlog kriterijuma i indikatora za raspodelu drveta iz državnih šuma Srbije - III deo

prof. dr Zdravko Popović, Šumarski fakultet Beograd

U ovom, TREĆEM i poslednjem delu nastavka serije tekstova Predlog kriterijuma i indikatora raspodele drveta iz državnih šuma u Republici Srbiji sa razlogom podsećamo na UVOD i CILJ ovog projekta koji smo objavili u PRVOM DELU ove, veoma značajne serije…

Pročitajte ceo članak

Migracije i nova slika sveta

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Stubac za urednika

Da bi jedna nacija opstala, mora imati prosek nataliteta od 2,11 dece po porodici, potvrdile su ozbiljne demografske studije. Sa manjim prosekom od toga, nacija postepeno nestaje. Istorijski gledano nijedna nacija nije opstala sa prosekom nataliteta manjim od 1,9 a prosek od 1,3 nije moguće ispraviti, tvrde stručnjaci. Za plansko popravljanje takvog stanja bilo bi potrebno 80 do 100 godina. 

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća za pisca

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Iako delo malog formata, studio za pisanje osmišljen po meri svog vlasnika, nosi snažnu ideju dodira sa prirodom, koja je doslovno shvaćena i iskorišćena kao pokretač i inspiracija. Fasada je spolja prekrivena bršljanom koji, osim što stvara zelenu kamuflažu kuće, čuva objekat od pregrevanja u suptropskoj klimi regiona. Autor projekta je lokalni arhitekta Met Gibson.

Pročitajte ceo članak

Decenije nesebičnog rada u šumarstvu i preradi drveta

Današnji šumari, nažalost, ne stižu da se bave negom spontano obnovljenih šumskih vegetacija, imaju nekih važnijih briga.

Uostalom, šta možemo očekivati od šumara u JP  Srbijašume kada je na njenom čelu, nekoliko godina, čovek koji ne poznaje struku kojom rukovodi. Uz to, on ne preza da inženjerima zabranjuje kontakte i stručnu saradnju sa Šumarskim fakultetom. 

Osim što smatram da je to skandalozno, smatram da je to i ponižavajuće za struku – kaže dipl. inž. Dobrivoje Gavović.  

 

Pročitajte ceo članak

Podovi od drveta u 2021. etika ili estetika

Isidora Gordić Fisković

Prilikom odabira poda poslednjih nekoliko sezona, a nesumnjivo i ove, prednost imaju mat i satenske površine u odnosu na sjajne na kojima se vidi svako zrnce prašine, svako udubljenje i svaka ogrebotina. Divno izgledaju, ali su noćna mora za čišćenje.

Matirane površine mogu biti lakirane, uljene ili voskirane, u zavisnosti od sklonosti vlasnika prostora i njegove namene. Za sjajne površine se uglavnom odlučuju oni sa dubljim džepom koji mogu da plate pomoć u održavanju ili oni koji u kući nemaju malu decu i kućne ljubimce. 

Pored mat završne obrade, dodatnu vrednost parketima daju i ručno hoblovanje, patiniranje ili četkanje, koji takođe ostaju u trendu, ne samo u pogledu održavanja već i estetike. 

Pročitajte ceo članak

Muško-ženska stolica

Autorke - Radmila i Marijana Milosavljević

Predmet koji nema značenje ne treba ni da postoji.

Kada su 1963. godine, engleske novine „Dejli njuz” raspisale neobičan konkurs za dizajn stolice namenjene muškarcu i namenjene ženi − „The He Chair” i „The She chair”, Grete Jalk je uzela učešća i dobila prvu nagradu. Ona je na izazov odgovorila na sledeći način: jednu istu stolicu od presovanog i modeliranog špera, duplirala je i jednu obeležila sa „The He Chair” a drugu sa „The She Chair”. Tako je iznela svoj stav o (ne)razlici stolica kada su u pitanju polne razlike.

Pročitajte ceo članak

Zaštita od požara u drvnoj industriji i proizvodnji nameštaja

Više od tri červrtine svih požara uzrokuje subjektivni faktor, među kojima su nepažnja, površnost ili nepreduzimanje propisanih zaštitnih mera. Istovremeno drvna industrija i proizvodnja nameštaja su visoko rizična kada su u pitanju požari, pa zato preventivne mere imaju najveći značaj za sprečavanje izbijanja požara. Propusti na preventivnim merama često mogu imati katastrofalne posledice. 
Da bi se broj požara i materijalnih šteta sveo na najmanju moguću meru, najveću ulogu ima preventivna zaštita. Zato uz primenu propisanih protivpožarnih mera i pridržavanje određenih upustava veliki značaj u eliminisanju ljudskog faktora kao dominirajućeg uzročnika požara ima obrazovanje i osposobljavanje radnika iz domena zaštite od požara i eksplozija putem seminara, kurseva, savetovanja i drugih vaspitno obrazovanih oblika. U našim obrazovnim institucijama, a ni u praksi, čini se, da se tome ne pridaje odgovarajući značaj.

 

Pročitajte ceo članak

Gradnja drvetom i zemljotresi

Marijan Kavran, mag. oec. MBA direktor Hrvatskog drvnog klastera

Drvo je materijal budućnosti!

Zemljotresi u Hrvatskoj ponovo aktuelizuju prednosti gradnje drvetom. Javnost nije dovoljno upoznata s činjenicom da su seizmičke performanse tradicionalnih drvenih kuća u Evropi, a posebno u Japanu vrlo cenjene kod stručnjaka, takođe i po pitanjima zaštite od požara.

 

 

Pročitajte ceo članak

Drvena čajdžinica u Pragu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Čajdžinica „T Lounge”  u Pragu je detaljno transformisana i sada predstavlja jedinstven dizajnerski čin, umetničko delo u total dizajnu arhitektonskog biroa „Studio pha”. Glavni postupak ove metamorfoze jeste oblaganje prostora drvetom, pri čemu je korišćena topla, nenametljiva i svetla brezovina.

Objekat se odlikuje uskim dimenzijama i malim prostornim potencijalom, ali i jednim velikim preimućstvom – postojanjem kružnog svetlarnika koji obezbeđuje obilje prirodne svetlosti u prostoru.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Kare Klint - Safari stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Preoblikovanjem do savršenosti - Kvalitet nameštaja se jasno ogleda u njegovoj trajnosti, a posebnu potvrdu vrednosti imaju oni komadi koji su opstali generacijama, prilagođavajući se različitim okolnostima i kulturama. Na taj način, svaka sledeća izvedba predstavljala je varijantu prethodne usklađenu sa novim zahtevima, ali je pružala i priliku za poboljšanjem. Neki od komada su doživeli reinterpretacije sve do današnjih dana i predstavljaju potvrdu da su prave ideje svevremene.

 

Pročitajte ceo članak

Rast BDP Srbije u 2021. bi mogao da bude između tri i četiri odsto

Rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Srbije u ovoj godini mogao bi da bude između tri i četiri odsto, ocenio je glavni urednik ekonomske publikacije Kvartalni monitor prof. dr Milojko Arsić.

Pročitajte ceo članak

Bez konkurencije nema kvalitetne tržišne utakmice

JAF Frischeis Srbija - DRVO JE NAŠ SVET

Nije nas obeshrabrio pad prodaje u aprilu i delimično u maju prošle godine. Iako su prognoze poslovanja bile pesimistične, već od juna smo počeli da se vraćamo na planirani nivo prodaje i 2020. smo završili više nego uspešno. Mi se ne borimo sa konkurencijom već se trudimo da svojim prodajnim asortimanom, kvalitetnom uslugom i profesionalnim timom, postanemo stabilan i pouzdan partner svakom kupcu. Tržište uvek prepozna kvalitet. Naši ljudi su naša najveća vrednost, a kupci su prepoznali naš tim kao pouzdan i profesionalan. Konstantno ulaganje u poslovanje, marketing, edukaciju zaposlenih i tržišta kao i društveno odgovorno poslovanje su naša najveća snaga, kaže Malenija Pavlović, direktorka kompanije JAF Frischeis Srbija

 

Pročitajte ceo članak

Favorizuju se proizvodne funkcije šuma

Dragana Prica Kovačević

Dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu profesor dr Ratko Ristić kaže za 021.rs da je optimalnu pošumljenost Vojvodine (14,3 odsto u odnosu na površinu teritorije) moguće ostvariti podizanjem 171.831 hektara šuma, prvenstveno u formi višerednih, šumskih zaštitnih pojaseva. To bi, inače, značilo da bi se dosadašnji obim pošumljavanja morao povećati bar trideset puta. 

Pročitajte ceo članak

Zapostavljena velika razvojna šansa

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Poznata je činjenica da je otvorenost naših šuma nedovoljna, pa je ponovo prilika da kažemo da bi naši drvoprerađivači i drugi korisnici drvnih sortimenata mogli na raspolaganju imati skoro 40% više drveta nego danas, samo kada bi se, uz odgovarajuću strategiju i investiranje, otvorenost šuma u Srbiji sa sadašnjih u proseku 5 metara šumskog puta po hektaru, što je oko četiri puta manje nego u razvijenim zemljama Evrope, povećala na bar 10 prosečnih metara puta po hektaru.

Pročitajte ceo članak

Uticaj pandemije covid 19 na drvnu industriju i industriju nameštaja Srbije

prof. dr Branko Glavonjić

Prognoze vodećih domaćih i međunarodnih organizacija i institucija pokazuju da se može očekivati rast BDP-a u 2021. godini u opsegu od 3,1% do 5,5% što je značajno, ne samo u ekonomskom već i u psihološkom smislu, jer daje nadu da će 2021. godina biti godina oporavka celokupne ekonomije. Kada je u pitanju drvna i industrija nameštaja Srbije u ovom članku dat je pregled ostvarenih rezultata i stanja u proizvodnji i na tržištu drveta, proizvoda od drveta i nameštaja u 2020. godini.

Pročitajte ceo članak

Predlog kriterijuma i indikatora za raspodelu drveta iz državnih šuma Srbije - II deo

prof. dr Zdravko Popović, Šumarski fakultet Beograd

U skladu sa projektnim zadatkom, a na osnovu saznanja prikupljenih tokom istraživanja, o čijim ciljevima, metodologiji i rezultatima smo pisali ranije, izvršena je sveobuhvatna analiza svih 14 kriterijuma i pristupilo se njihovom konačnom formulisanju za novi sistem raspodele sirovine iz državnih šuma u Republici Srbiji.

Pročitajte ceo članak

Visoke marže i digitalno bankarstvo znatno povećale profit bankama

U odnosu na 2019. godinu u bankarskom sektoru Srbije, koji je dominantno stranog porekla, broj zaposlenih je, tokom 2020. godine, smanjen za 264, a u odnosu na 2011. u ovom sektoru danas radi čak 6.405 ljudi manje nego pre deset godina. U isto vreme, profit banaka (pre oporezivanja) je višestruko uvećan, sa 12 miliona evra u 2011. godini na čak 575,5 miliona evra u 2019. godini i na 391,5 miliona evra u 2020. godini.  

Pročitajte ceo članak

Minimalistička drvena koliba

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Ova sićušna kabina namenjena je ljudima koji žele da pobegnu u zabačena mesta, pre svega planinskog tipa, i da krenu putem alternativnog života. Otud i njegovog naziva „Planinsko pribežište”. 

Objekat zauzima svega 24 m2 površine, ali sadrži sve što je potrebno i dovoljno za život zajednice od dvoje ljudi. Potom, sagrađen je isključivo od drveta, gradnja je pojednostavljena do te mere da se sklapa od prefabrikata, iz svega nekoliko poteza.

Pročitajte ceo članak

Svojstva bambusa i kvalitet podova od bambusovine

prof. dr Nebojša Todorović

Bambus je drvenasta biljka, ali nije drvo već trava koja obuhvata oko 70 rodova podeljenih u 1.500 vrsta širom sveta. U Srbiji se već duži niz godina na tržištu nalaze podovi na bazi ove biljke koji ekonomski konkurišu hrastu, bukvi, jasenu i drugim vrstama. Postavlja se pitanje o kakvoj se biljci radi i kakav je kvalitet podova od bambusovine?

Pročitajte ceo članak

Drvo kao koren života

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Arhitekta Jong Ju Li je mlada i zanimljiva umetnička ličnost. Njegov biro nalazi se u Seulu, gradu koji spaja moderno i tradicionalno, poznatom po svom tempu života i zbog toga prozvanom „gradom koji nikada ne spava”. Ju Lija interesuje složena parametrija i arhitektonska tektonika u smislu novih zbirki uzoraka i teselacija zasnovanih na shemama protoka informacija. Njegova dela se usredsređuju na geometrijski eksperiment kao primarni kreativni i estetski gest graditeljstva, i momente kada informacije postaju ključne na razvojnom putu od konceptualnog procesa do stvarne konstrukcije.

Pročitajte ceo članak

Novo ruho starog – ponovo upotrebljeno drvo

Isidora Gordić

Kada stari drveni predmeti gube svoju funkciju i ne mogu se više restaurirati ili je to nesvrsishodno, a postaju opasnost za okolinu zbog dotrajalosti ili zbog opasnosti od požara, umesto rušenju, što se ranije praktikovalo, pristupa se demontaži pa se svi zdravi i upotrebljivi materijali odvajaju i vraćaju u ponovnu upotrebu. Pored podova, veoma često se drvo koje je već korišćeno upotrebljava za pojedine arhitektonske detalje, za oblaganje u enterijeru, za tavanice sa izloženim gredama, za rustične kamine, a najčešće za nameštaj gde su mogućnosti za poigravanje najveće.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Alvar Alto - Paimio stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Renesansa drveta kao materijala kroz razvoj nove tehnologije

Paimio stolica predstavlja prekretnicu savremenog pogleda na drvo kao materijala za izradu nameštaja organskih formi. Dok su drugi autori realizaciju sličnih ideja pronalazili u metalu, Alvar Alto je rešenje video u korišćenju tradicionalnog materijala i savremenoj tehnologiji.

Plemenite ideje su pokretači velikih inovativnih procesa. One daju snagu da se izdrži na teškom razvojnom putu proizvoda, donose izuzetne rezultate, a njihovi nosioci postaju inspiracija generacijama koje dolaze.

 

 

 

Pročitajte ceo članak

Predlog kriterijuma i indikatora za raspodelu drveta iz državnih šuma Srbije - I deo

prof. dr Zdravko Popović, Šumarski fakultet Beograd

Raspodela drvne sirovine iz državnih šuma veoma je kompleksno pitanje jer obuhvata niz socio-ekonomskih aspekata. Cilj naše države, sadržan i u nekim od postojećih kriterijuma raspodele u javnim preduzećima, je povećanje proizvodnje i izvoza proizvoda sa visokom dodatom vrednošću. 

Uprava za šume, koja je zadužena za realizaciju ovog cilja, tokom 2019. formirala je Radnu grupu, a u septembru 2019. godine raspisala i Konkurs za realizaciju istraživačko-razvojnog projekta: „Predlog kriterijuma i indikatora raspodele drveta iz državnih šuma u Republici Srbiji”. 
Realizaciju ovog projekta je dobio Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu. Njegovi rezultati bi trebali poslužiti Radnoj grupi kao polazna osnova za donošenje obavezujućeg akta kojim će se uvesti novi model snabdevanja drvnom sirovinom iz državnih šuma.

Pročitajte ceo članak

Drvni sektor pokazao zavidan nivo žilavosti i tržišne otpornosti

Marijan Kavran, mag. oec. MBA direktor Hrvatskog drvnog klastera

Region - Drvoprerađivački sektor u Hrvatskoj tradicionalno predstavlja važnu industrijsku granu sa godišnjim izvozom vrednim 1,2 milijarde evra, a zajedno sa šumarstvom zapošljava preko 50.000 radnika, uglavnom na ruralnim područjima. Proteklih godina i desetljeća drvni sektor se potvrdio kao privredna perjanica sa nizom izvozno orijentisanih firmi koje su vrlo uspešno globalno plasirale drvne proizvode, pre, ali i nakon velike krize 2008. godine. 

 

Pročitajte ceo članak

Pesimizam i oprez u sektoru drvne industrije

Globalno tržište drveta, drvnih proizvoda i nameštaja - očekivanja za 2021. godinu

Prema najnovijoj kvartalnoj analizi Privredne komore Srbije „Poslovna aktivnost privrednih subjekata u Republici Srbiji“ privrednici su umereni optimisti u pogledu poslovnih očekivanja i rasta prometa u poslednjem kvartalu 2020. godine, a za većinu su domaća tražnja i izvoz ključni za unapređenje poslovanja. Planiraju da povećaju ili zadrže ulaganja na istom nivou, najviše u opremu, a računaju na stabilnu zaposlenost, tako da 94 odsto anketiranih ne očekuje smanjenje broja zaposlenih.

Pročitajte ceo članak

Održana likvidnost i broj zaposlenih u otežanim uslovima poslovanja

PIŠE: Nataša Govedarica, Privredna komora Srbije

Analiza sektora drvne industrije Srbije za tri kvartala 2020. 

Program ekonomske podrške Vlade Srbije suštinski je doprineo očuvanju privrednog potencijala, ali je za oporavak neophodno vraćanje međunarodnog tržišta i domaće tražnje u normalne tokove.

Pročitajte ceo članak

Poslovanje za poštovanje

U poseti uspešnima - Standard Furniture Serbia
U godini korona krize preduzeće Standard Furniture Serbia uvećalo svoj obim prodaje i broj zaposlenih za 20%.

 

Pročitajte ceo članak

Poboljšanje proizvodnje i povećanje produktivnosti uz minimalne investicije

TOP TECH WOODWORKING u službi uspeha svojih kupaca

O poslovanju ove firme i saradnji sa svetski poznatim brendom mašina i opreme BIESSE, kao i aktuelnoj društvenoj situaciji, naš sagovornik je bila Marijana Petrović, direktor kompanije TOP TECH WOODWORKING. 

Pročitajte ceo članak

100 godina u službi šumarstva, prerade drveta, hortikulture, zaštite zemljišta i vodnih resursa

Fakultet je od osnivanja prolazio kroz različite periode i doživljavao značajne promene, uvek bezuslovno povezan sa sudbinom našeg naroda i države. Obeležavajući 100 godina rada i postojanja, kolektiv Šumarskog fakulteta je spreman da kroz kvalitetan rad, solidarnost i upornost pruži doprinos u ostvarivanju razvoja naše zemlje i Univerziteta u Beogradu – kaže dekan Šumarskog fakulteta, prof. dr Ratko Ristić

 

Pročitajte ceo članak

Ničega previše

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Stubac za urednika
Privilegije društvenog napretka se postepeno, ali sigurno, pretvaraju u pretnju čovečanstvu.

Pročitajte ceo članak

SISTEMSKA REŠENJA

WEINIG - OVDE SE SVE NITI SPAJAJU U CELINU…

Zahtevi za proizvodima, a samim tim i za mašinama i opremom stalno se menjaju. Novorazvijena tehnička rešenja omogućavaju efikasniju izradu, pri čemu se iz vida ne sme izgubiti i prateći razvoj sigurnosnih uputstava i smernica. 

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća japanskog ribara

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Namera autora bila je da stvori meditativnu atmosferu u kući, a longitudinalna koncepcija stvara mogućnost šetnje kroz dom kako bi se ova atmosfera otkrila i povezala se sa doživljajem okoline. Fasada je probušena malim otvorima, raštrkanim i uvek drugačijih dimenzija – zahvaljujući njima ali i pozicioniranju kuće pogled na okolinu je uvek nov i drugačiji iz svakog kutka doma.

Pročitajte ceo članak

Podovi od vinila sa tvrdim jezgrom od drvo-plastičnih i kameno-plastičnih kompozita

Isidora Gordić Fisković

Od pojave laminatnih podova osamdesetih godina prošloga veka i njihove vrtoglave ekspanzije početkom ovog, te pojave gotovih višeslojnih i masivnih parketa, tržište podova kao da je doživelo uzlet. Potreba da proizvodi budu u što većoj meri ekološki ili iz održivih izvora, ali  i da se istovremeno unaprede svojstva pojedinih materijala, te da se olakša i pojednostavi održavanje i čišćenje, očito je bila vrlo inspirativna pa su se pojavili podovi od plute, podovi od reciklirane kože, od bambusa, sisala, ali i različitih kompozita.

Pročitajte ceo članak

Stolarske ploče (panel)

prof. dr Vladislav Zdravković

Panel ploče su nekada, pre pojave furnirskih ploča, iverica i MDF ploča koristili stolari pa se zovu i stolarske ploče. Po kvalitetu spadaju u neke od najboljih, stabilne su, trajne, kada se furniraju i obrade visokim sjajem ne prenose neravnine na površinu. Potvrda toga je to da se mogu naći u komadima nameštaja još iz doba reneseanse, pa i mnogo ranije, kada naručioci nameštaja nisu mnogo pitali za cenu i mogli su da priušte najskuplje puno drvo, ali su se majstori, zbog stabilnosti ovih ploča opredeljivali za stolarske ploče, a furnirali su ih najcenenjijim vrstama drveta.

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća na reci

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Kuća Fenel datira iz 2006. godine i nalazi se u Portlandu (Oregon, SAD). Smeštena je na samoj reci Vilamet. Za projektanta, Roberta Harveja Ošatsa, predstavljala je jedinstveni izazov jer je mesto bilo „na“ reci, za razliku od znatno uobičajenijih kuća „pored“ reke. Projekat je, tako, od početka usredsređen na poeziju talasa i kontura reke – otud niz konusnih krivina u igri masa koje kao da se prelivaju jedna preko druge. 

Pročitajte ceo članak

Starost stabala je sve manja - deformacije rezane građe su sve veće

prof. dr Goran Milić

Nedavno je čuveni britanski časopis Ekonomist (The Economist) objavio tekst pod naslovom „Svet gubi svoje veliko staro drveće”. Fokus teksta (i pažnje javnosti) je na podacima iz naučnog rada koji je objavljen u jednom od najcenjenijih naučnih časopisa – Science. Više od 20 naučnika je udružilo svoje podatke u pregledni rad koji se bavi promenama koje se događaju u svetskim šumama u poslednjim decenijama...

Pročitajte ceo članak

Neka važna svojstva drvenih podova od termički tretiranog drveta

prof. dr Nebojša Todorović

Termički modifikovano drvo je duži niz godina prisutno na tržištu i njegova potrošnja i sve šira upotrebljivost ukazuju na niz pozitivnih osobina koje poseduje. Dejstvom visokih temperatura (preko 160°C) bez korišćenja hemijskih sredstava ovaj postupak značajno poboljšava dimenzionalnu stabilnost i biološku trajnost drveta. Prednosti ove metode, kao ekološkog postupka zaštite, se dopunjuju u promeni boje koja postaje znatno tamnija, čime ovaj proizvod postaje cenjen na tržištu jednako kao i tropske vrste...

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - Gerit Ritveld - Crveno plava stolica

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Crveno plava stolica, ikona dizajna 20. veka, predstavlja upečatljiv simbol ogromne želje za promenama u društvu posle strahovitih iskustava 
Prvog svetskog rata. Njen radikalan i beskompromisan dizajn inspiriše i provocira generacije stvaraoca već više od 100 godina. Ova stolica je simbol Ritveldovog bogatog stvaralačkog opusa koja istovremeno utelotvoruje i sve njegove teorije. Ova stolica je primer veoma jednostavne konstrukcije izrađene od maksimalno uprošćenih elemenata.

Pročitajte ceo članak

Jubilej u turbulentnim vremenima

Danijela Nikolić-Kostić i Branka Nikolić

NIGOS-elektronik je već 30 godina vaš pouzdan partner u razvoju i realizaciji sušara za drvo. Od osnivanja, pa tokom proteklih godina, firma stalno prati tržišne trendove, da bi kupcima ponudila najviši kvalitet, kompletnu uslugu i viši nivo od konkurencije. Današnji i budući kupci su zahtevniji, te kvalitet sve više dobija na značaju. Kupce posebno interesuje dodata vrednost, što NIGOS-elektronik upravo nudi.

Pročitajte ceo članak

Što južnije, to uspešnije

Naši planovi za budućnost su jednostavni – ulaganje u najnovije tehnologije, pre svega automatizaciju i rad na osvajanju novih inostranih tržišta. Uz kvalitetne i pouzdane mašine GRUPE BIESSE, ja kao vlasnik imam mnogo manje briga i stresnih situacija nego pre, što mi daje više vremena koje mogu da posvetim nekim lepšim stvarima u životu, kaže gospodin Kocić, vlasnik kompanije DRVOPRODUKT KOCIĆ.

Pročitajte ceo članak

Dugoročna neodrživost održivog razvoja

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVOtehnika

Sve više su ugroženi resursi na planeti Zemlji i svet se ubrzano kreće putem pogubnosti

 

Pročitajte ceo članak

Ekonomske posledice i kretanja na tržištu rada u vreme pandemije virusa COVID-19

Sa nivoa države se niko ne oglašava kada su u pitanju prerada drveta i proizvodnja nameštaja, a nema nikakvih informacija ni sa nivoa Privredne komore Srbije, žale se privrednici. Nama se nisu javljali na uporne telefonske pozive... Naviknuti na vitalnost ovih privrednih grana i činjenicu da su prerada drveta i proizvodnja nameštaja u protekloj deceniji permanentno, iz godine u godinu, beležile rast, državni službenici ne vide da ova branša trenutno ima velikih teškoća i da je obim posla, prema nekim izvorima, za proteklih sedam meseci, u proseku manji za četvrtinu...

Pročitajte ceo članak

Najviša drvena kula u Australiji - KING 25

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Kulu „25 King“ projektovala je australijska arhitektonska firma “Bates Smart” u gradu Brizbejnu. Sadrži 10 spratova i visoka je 45 m, što je čini najsavremenijom i najvišom konstrukcijom od drveta na ovom kontinentu. Upotreba drveta za konstrukciju pomerilo je granice projektovanja drvenih zgrada, sa isključivo stambene u komercijalne i druge svrhe.

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća na Kostariki

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Kuća je koncipirana kao okvir, preko koga se ostvaruje vizuelna veza sa okolinom. Na ovaj način priroda postaje živa slika, svet na dohvat ruke.
Konstrukcija kuće napravljena je od čelika po modelu svojevrsnog tropskog atrijuma u središtu džungle. Studio Saxe je autor projekta, napravio je stan u šumi u koji se „ulazi iznutra”. Sama lokacija se nalazi na padini koja se spušta u impresivan potok. Autori su se odlučili da stvore veliki prostor trostruke visine kako bi moglo da se vidi nebo sa samog dna džungle i da se doživi svako drvo koje okružuje kuću.

Pročitajte ceo članak

Praksa i teorija u neraskidivoj vezi

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVO-tehnika

– Višegodišnje iskustvo u oblasti šumarske operative, kao i iskustvo koje sam stekao radeći u nastavi na Šumarskom fakultetu, potvrdili su moju orijentaciju
da praksa i teorija moraju biti u neprekidnom jedinstvu, međusobno čvrsto prožete i naslonjene jedna na drugu. Zato sam neprekidno bio u kontaktu sa šumarskom praksom. To je neminovan i dobar spoj posebno zbog toga što je moja stručna i naučna disciplina kojom sam se bavio ceo svoj radni vek iskorišćavanje šuma – kaže profesor dr Vojislav Bajić.

Pročitajte ceo članak

Čudesni svet stolica - jedinstvo suprotnosti

Jelena Matić, redovni profesor na Šumarskom fakultetu u Beogradu

Stolica Hill House je reprezentativni predstavnik stila „New Art“ sa početka 20. veka čije radove odlikuje balansiranje suprotnostima, odnosno nastojanje da se postigne harmonična sinteza tradicionalnog i modernog, lepog i funkcionalnog, nacionalnog i internacionalnog.

Pročitajte ceo članak

CLT (Cross Laminated Timber) - neke od primena u građevinarstvu

Prof. dr Vladislav Zdravković

CLT je inženjerski građevinski proizvod napravljen isključivo od drveta, koji sa sobom nosi sve prednosti drveta uz dragocenu mogućnost prefabrikovanja prema zahtevima arhitekata i konstruktora.

Pročitajte ceo članak

Ništa nije izvesno

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVO-tehnika

Život je kao vožnja biciklom, čim staneš padneš, govorio je Ajnštajn. Ova misao se jednako može odnositi i na život privrednih subjekata, jer oni koji su stali ozbiljno su pali. Zato je one koji odlučuju više brinuo pad proizvodnje nego problemi vezani za zdravlje ljudi. Veliki broj ljudi se pita koliko i kako se naš život menja i da li se promenio nakon epidemije korona virusa koja, ustvari, još nije ni prošla i čije su posledice još neizvesne.

Pročitajte ceo članak

Otkaz zbog učešća na svečanosti povodom 99 godina Šumarskog fakulteta

Mr Dragojlo Blagojević, urednik časopisa DRVO-tehnika

Da li generalni direktor JP Srbijašume Igor Braunović i profesor dr Ratko Ristić sučeljavaju stručne stavove ili je po sredi neki drugi interes, nismo dokučili... Ali, zar je spor oko gradnje MHE u zaštićenim područjima razlog da se inženjerima šumarstva zabrani odlazak na njihov, Šumarski fakultet, koji je obeležavao 99 godina postojanja?

Problemi se silom ne rešavaju, nego produbljuju. Šumari i drvoprerađivači upućeni su jedni na druge, vezani kao nokat i meso, i ako se ne dogovore, niko im neće pomoći. 

Pročitajte ceo članak

Priprema sirovine za peletiranje i briketiranje

dr Miladin Brkić

Danas se postavlja pitanje ekonomičnosti, ekologičnosti i održivosti upotrebe čvrste biomase kao alternativne vrste fosilnom gorivu. Potencijalne količine ostataka drvne i poljoprivredne biomase su velike i iznose oko 20 miliona tona svake godine. Kod nas se za sada od nevedene količine koristi do pet procenata. 

Pročitajte ceo članak

Jasna i neraskidiva uzročno posledična veza između EKOlogije i EKOnomije u poslovanju

Javno preduzeće Vojvodinašume - Gazdovanje na principima održivog razvoja i profitabilnosti

Cilj JP Vojvodinašume je da integralno gazduje šumama i upravlja zaštićenim prirodnim dobrima i lovištima u skladu sa principima održivog razvoja, a to znači ekonomski isplativ, ekološki prihvatljiv i socijalno pravedan način gazdovanja kroz usavršavanje metoda rada i razvijanje odgovornosti za stanje i unapređnje šumskih resursa.

 

Pročitajte ceo članak

KORONAVIRUS - Strah i oprez

Mr Dragojlo Blagojević

Život se u celini spoznaje tek onda kada se spoznaju njegove tegobe, a za to je uvek potrebno iskustvo za koje neki kažu da je skup naših razočarenja. Sa poljuljanom verom u sadašnjost, teško je verovati u budućnost. A filozofi vele da čovek živi samo sadašnji trenutak, a sve ostalo ili je već prošlo ili je neizvesno hoće li doći...

Pročitajte ceo članak

Otvoreno pismo povodom poremećenih odnosa između Šumarskog fakulteta i JP Srbijašume

prof. dr Ratko Ristić, dekan Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu

„Proslava dana Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu (5. decembra) jedan je od najsvečanijih dana, ne samo za instituciju u kojoj radim 30 godina i gde sam aktuelni dekan, nego i za čitavo šumarstvo Srbije i regiona, ali na ovoj proslavi nije bilo predstavnika Javnog preduzeća SRBIJAŠUME, iako su pozivnice upućene direkciji i svim gazdinstvima u sistemu ovog javnog preduzeća...“

Pročitajte ceo članak

Drveni podovi - trendovi u 2020. godini

Isidora Gordić

Uređenje enterijera donosi pomalo romantični eklektični izraz koji uvodi pod kao jednu od zvezda enterijera, ali ne bežeći ni od klasike. Ipak, kada je o podovima reč trendovi se ne menjaju u celosti sezonski već traju i po nekoliko godina, srećom po investitore, s obzirom na to da je reč o prilično velikoj i kompleksnoj investiciji u poređenju sa, na primer, zamenom mobilijara. No, da pogledamo pobliže šta nam to donosi 2020. godina.

Pročitajte ceo članak

Kuća od plute

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Zbog svojih osobina, pluta ima veoma široku primenu u različitim oblastima ljudskog delovanja: koristi se za izradu delova čamaca, bova i slično, kao i zapušača za vinske boce. Kao izolacija se nekada koristila za umetanje u zidove frižidera i zamrzivača. Danas se upotrebljava kao materijal u građevinarstvu (obloge u enterijeru, nameštaj).

„Cork House” (“plutana kuća”) predstavlja najnoviji istraživački projekat kompanije „Haulend”, koja, sarađujući sa regionalnim univerzitetima i proizvodnim pogonima u proteklih šest godina razvija održivi građevinski sistem od plute. Sistem se oslanja na proširene blokove od plute koji su izrađeni od granula plute zagrejanih do te mere da poprime formu čvrstog građevinskog materijala.

Pročitajte ceo članak

Za istraživanje su potrebni uslovi a nema robe koja neće naći kupca

Uroš Vitas

"Zadatak profesora u visokom obrazovanju je dvojak: da se bavi unapređenjem struke i onog zbog čega je izabran da vodi predmet, i drugi, meni značajniji, rad sa studentima", kaže profesor Kolin i nastavlja: "Iza mene su brojna istraživanja i rezultati, ali za četiri decenije rada, najdraža mi je činjenica što sam bar nečemu naučio preko 2500 studenata."

Pročitajte ceo članak

Komunikacija sa javnošću – najveća tajna uspešnog poslovanja

SAJAMSKO VEČE uz BIESSE i TOP TECH WOODWORKING

Pravovremena i odgovorna komunikacija sa javnošću najveća je tajna uspešnog poslovanja i prečica ka stvaranju i očuvanju dobrog imidža i slike u javnosti.

Pročitajte ceo članak

Vratimo se šumi i spasimo Srbiju

Univerzitet u Beogradu ima posebnu odgovornost. Bio sam i rektor i odgovorno tvrdim da je Beogradsku univerzitet više od 210 godina jedna vrsta brane nedemokratskoj politici, on je i dalje mali svetionik u svemu tome. Kada nešto uradi Univerzitet u Beogradu to znači mnogo, zato što je Univerzitet u Beogradu osnovao sve univerzitete, ne samo u Srbiji već u BiH, Makedoniji, Crnoj Gori... Kao što je postojala jugoslovenska škola košarke, tako postoji i jugoslovenska škola obrazovanja i nju je napravio Univerzitet u Beogradu... Nije naš problem samo nauka i struka. One su tu, ali problem je kultura...

Pročitajte ceo članak

99 godina u službi šumarstva, prerade drveta, hortikulture, zaštite zemljišta i vodnih resursa

Svečano obeleženo 99 godina postojanja i rada Šumarskog fakulteta u Beogradu

 

Pročitajte ceo članak

Zašto su inženjeri šumarstva ignorisali Dan Šumarskog fakulteta

Mr Dragojlo Blagojević

Petnaestak dana pre predaje januarskog izdanja časopisa DRVOtehnika u štampu došli smo do nekih informacija zašto niko od izvršnih direktora niti direktora šumskih gazdinstava iz JP Srbijašume nije 05. decembra prisustvovao obeležavanju 99 godina postojanja Šumarskog fakulteta.

Pročitajte ceo članak

Prekinut pozitivan trend u drvnoj industriji

Mr Dragojlo Blagojević

Reč urednika u Uvodniku novog izdanja, časopisa DRVOtehnika, januar 2020.

Drvna industrija i proizvodnja nameštaja su među retkim privrednim granama koje u našoj zemlji već godinama beleže pozitivne rezultate i permanentan rast. Pozitivan trend u drvnoj industriji, koji traje od završetka svetske ekonomske krize, prekinut je u prvih deset meseci 2019. godine kada je zabeležen značajan pad proizvodnje u preradi drveta (17,7%) i neznatno povećanje proizvodnje nameštaja (4,4%). O tome pišemo u ovom broju, ali i o kretanjima u preradi drveta i proizvodnji nameštaja u regionu…

 

Pročitajte ceo članak

Drvo kao umetnost na zidu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Oblici skulptorke Peruči su uglavnom linearni i koriste progresivni ritam za stvaranje pokreta. Poseban ton daje igra svetlosti i senke, jer se iza svake figure nalazi još jedna – njena sena. Najnoviji radovi iz opusa ove umetnice bave se razmatranjem ideje oblika koji se razvijaju tokom vremena.

Pročitajte ceo članak

Unikatni nameštaj

Imaginarium by Tijana Živanović - "Za nameštaj koji izrađujem, kao i za obradu starih komada koje prerađujem, karakteristična je originalnost i autentičnost. Ti komadi nameštaja se izuzetno uklapaju u prostor, druželjubivi su, tiho dominiraju, ali ne ugrožavaju ostale komade nameštaja."

 

 

Pročitajte ceo članak

Svetsko tržište drveta i proizvoda od drveta

prof. dr Branko Glavonjić

Profesor dr Branko Glavonjić sa Šumarskog fakulteta u Beogradu daje analizu i pregled aktuelnog stanja i trendova na svetskom tržištu drveta i proizvoda od drveta

Pročitajte ceo članak

Neophodna je veća promocija struke i drveta kao materijala

dr Nebojša Todorović

Drvo se sve češće neopravdano potiskuje iz upotrebe, zanemaruju se njegova lepota i ekološke karakteristike, kaže naš sagovornik dr Nebojša Todorović, vanredni profesor i šef Odseka za Tehnologije drveta na Šumarskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. On nam je predstavio Odsek za Tehnologije drveta kao jedinu visokoobrazovnu ustanovu u Srbiji koja se bavi osposobljavanjem kadrova za potrebe drvne industrije i industrije nameštaja.
Stručnost diplomiranih studenata i potrebe tržišta za inženjerima tehnologije drveta znače mogućnost brzog zapošljavanja. Naši studenti mogu brzo pronaći posao, međutim ta činjenica danas nije dovoljna da bi se mladi odlučili da budu deo struke... Promocija i reafirmacija drveta i struke su neophodni u našoj praksi, ali će rezultat izostati ukoliko nosioci tog procesa i organizovane kampanje budu samo obrazovne institucije, kaže naš sagovornik.

Pročitajte ceo članak

Finalizacija u drvnoj industriji je primarni cilj

Uroš Vitas

Intervju sa Dr Borislavom Šoškićem, profesorom, mentorom i istraživačem, čiji rad je vodio povezivanju nauke i struke.

Časopis DRVOtehnika nastavlja seriju razgovora sa onima koji su, radom na Odseku za tehnologije drveta Šumarskog fakulteta, ulili novu mladost u drvnu industriju.

Pročitajte ceo članak

Jasan cilj i uporan rad su siguran recept za uspeh

Kompanija MICROTRI - svečano obeležila 30 godina rada i razvoja

Među najuspešnije firme u regionu koje se bave preradom drveta spada i beogradska kompanija MicroTri čije tri fabrike u Kraljevu, Bajinoj Bašti i Dolnom Ohaju godišnje prerade preko 40.000 m3 trupaca bukve i proizvedu oko 8.000 kubnih metara ploča.
Sa tendencijom daljeg rasta i izraženom socijalnom integracijom svih zaposlenih, u kompaniji MicroTri planiraju veći nivo finalizacije s jasnom namerom da i dalje ostanu pouzdan partner svojim komitentima...

Pročitajte ceo članak

Razvoj unakrsno lepljenog drveta – CLT panela

prof. dr Radovan Cvetković

Kako se civilizacija razvijala, a zajedno sa njom i proizvodnja različitih mašina i alata, tako se i upotreba drveta razvila i povećala, pa je ono postalo jedan od osnovnih materijala koji se koriste u građevinarstvu za izradu kako klasičnih, tako i mnogo složenijih konstrukcija. Drvo je veoma zahvalan materijal jer je vreme potrebno za izgradnju kratko, konstrukcijski elementi od savremenih materijala na bazi drveta, dobijenih posebnom tehnologijom (lepljeno lamelirano drvo) i unakrsno lepljeno drvo) omogućavaju izgradnju objekata veoma zahtevnih konstrukcija u odnosu na raspone i opterećenja kojima mogu biti izložena tokom eksploatacionog veka.

Pročitajte ceo članak

Nesrazmerna potrošnja vodi u neodrživost

Dragojlo Blagojević

Reč urednika u Uvodniku novog, sajamskog izdanja, časopisa DRVOtehnika - Porast broja stanovnika i resursi na planeti Zemlji

Pročitajte ceo članak

Stolica koja se sastavlja bez upotrebe lepka

Prototip stolice koja se sastavlja bez upotrebe lepka, koju je dizajnirao Paul Loebach zajedno sa Anonimnim kreatorima, predstavljena na Nedelji dizajna u Njujorku prošlog meseca.

Pročitajte ceo članak

Od stočića za kafu do kuhinjskog stola - za nekoliko sekundi

Ono što je u jednom trenutku mali sto za kafu, u samo dva jednostavna poteza, postaje sto za ručavanje.

Pročitajte ceo članak

Zašto volimo staro drvo

Isidora Gordić

Živimo u konzumerističko doba. Sve(t) je za jednokratnu upotrebu. Sve je postalo instant ili lako zamenjivo. Zatrpani smo plastikom i plastičnim kesama, virtuelnim i digitalnim svetovima i valutama. Sve je podređeno njegovom veličanstvu Potrošaču koji sve brzo izgustira i hoće još novije. Materijali su jeftiniji, nekvalitetniji jer zašto trošiti na skupo i kvalitetno kad će ionako biti brzo zamenjeno. U takvom svetu, drvo kao materijal nekako tiho, gotovo ćutke i dalje traje i nalazi svoje mesto u našim životima. Kako je to moguće?

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća u Japanu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Unutrašnja dvorišta su popularna u mnogim japanskim kućama, budući da se radi o gusto naseljenim područjima sa retkom vegetacijom, usled čega su objekti često u neposrednoj blizini jedan drugom. Tradicionalna japanska kuća predstavlja sintezu sa prirodom prema kojoj japanska kultura življenja oduvek neguje poseban, snažan osećaj.

Pročitajte ceo članak

4G Tehnologije u sušenju furnira

prof. dr Vladislav Zdravković

Bez obzira da li se radi o proizvodnji sečenog ili ljuštenog furnira, sušenje predstavlja najvažniju fazu sa aspekta konačnog kvaliteta i cene furnira. Ako se tome doda da je to velika investicija i najveći potrošač energije u celokupnom procesu (troši preko 65% toplotne energije u procesu proizvodnje furnirskih ploča), onda je jasno koliko pažnje treba posvetiti ovom problemu.

Pročitajte ceo članak

Servilna Srbija

prof. dr Ljubodrag Savić, Ekonomski fakultet u Beogradu

Retrospektiva nije perspektiva

U poslednje vreme srpske vlasti pokušavaju ponovo da industrijalizuju Srbiju. Jednom izgubljena pozicija veoma teško se vraća. U globalnoj raspodeli Srbiji su pripali najmanje kvalifikovani, najjednostavniji i slabo plaćeni poslovi. Čak i za to moramo „debelo” da platimo, odvajajući visoke subvencije po novootvorenom radnom mestu i čineći čitav niz raznih ustupaka i olakšica svetskim investitorima. Statistički beležimo prilično dobre rezultate,
suštinski nema značajnijeg pomaka...

Pročitajte ceo članak

Obrazovanje i potrebe kadrova u drvnoj industriji

dipl. ing. Miroslav Mareš

Posmatrajući stanje u privredi po pitanju kvaliteta kadra koji se zapošljava i njenu saradnju sa obrazovnim institucijama može se uočiti da kod nas postoje slični problemi i procesi kao i u zemljama u regionu. Natalitet je u Srbiji u dužem periodu bio u konstantnom padu. Školske 1999/2000. godine je osnovnu školu završilo 95.300 učenika, a školske 2018/19. svega 71.600  ili skoro 25% manje. Poslednjih godina se može uočiti izvesna stagnacija ovoga trenda. Uz ukupan pad broja učenika koji upisuju srednje škole, evidentan je bio dodatni pad upisa učenika za zanimanja u oblasti šumarstva i obrade drveta...

Pročitajte ceo članak

UTISCI SA KONFERENCIJE Drvna industrija i šumarstvo Srbije

prof. dr Zdravko Popović

Javna preduzeća su se, kao i prethodne godine, oglušila na, uredno poslate i „zavedene”, pozive organizacionog odbora i iste potpuno ignorisala. Nisu se udostojili ni da se zahvale na pozivu, ni da formalno odgovore da su sprečeni da dođu na skup, da su prezauzeti, da nemaju ili nisu planirali sredstva za tu namenu, ili da smatraju da ovakva okupljanja nemaju smisla, ili šta god - što bismo potpuno razumeli, ali ovakav odnos smatramo najblaže rečeno nekulturnim. Inače, ni u pozivu ni u programu uopšte nismo insistirali na, za njih, verovatno najosetljivijoj temi - sirovini - iako bismo trebali, jer su oni ključna karika u lancu snabdevanja drvne industrije istom, nego smo ih pozivali da zajednički razmotrimo i neke druge moguće vidove saradnje poput realizacije projekata vezanih za bolje i racionalnije korišćenje drveta - naročito onog lošijeg kvaliteta, zajednički uticaj na poboljšanje prilika u segmentu obrazovanja, zajedničku promociju naših struka i slično.

Pročitajte ceo članak

Blago povećanje proizvodnje i znatnije povećanje izvoza

Mr Dragojlo Blagojević

Prerada drveta i proizvodi od drveta, osim nameštaja, zabeležili su u 2018. godini, u odnosu na prethodnu, povećanje od 1,1%, dok je proizvodnja nameštaja zabeležila rast od 6,3%. U 2018. godini u odnosu na prethodnu izvoz svih proizvoda od drveta povećan je za 18,3%, dok je izvoz nameštaja veći za 12%.
Ukupna vrednost svih proizvoda drvne industrije koji su otišli u izvoz 2018. godine iznosi 587 miliona dolara, a izvoz je u odnosu na prethodnu godinu veći za 85 miliona dolara ili za 14,5%. Drvna industrija i dalje ostaje jedna od retkih grana u Srbiji koja, ne samo što beleži konstantan suficit u spoljno-trgovinskoj razmeni, već se taj suficit svake godine povećava – kaže Nataša Govedarica, sekretar Udruženja za šumarstvo, preradu drveta, industriju nameštaja i papira u Privrednoj komori Srbije.

Pročitajte ceo članak

Kadrovi - faktor koji bi mogao ograničiti razvoj

Mr Dragojlo Blagojević

Reč urednika u Uvodniku novog broja časopisa DRVOtehnika - O problemima vezanim za kadrove u drvnoj industriji pisali smo i ranije, a raspravljalo se o tome i na 4. Konferenciji Drvna industrija i šumarstvo Srbije gde su izneti alarmantni podaci i negativni trendovi po pitanju zainteresovanosti učenika za zanimanja u preradi drveta i šumarstvu.... Država se distancirala i smanjila ulaganja u obrazovni sistem, pa se poboljšanje može očekivati samo uz uključenje privrede ili „ako privreda hoće kvalifikovane kadrove, moraće da se upusti u avanturu dualnog obrazovanja i preuzme deo odgovornosti“  kao što to čine privrednici u razvijenim zemljama...  

Pročitajte ceo članak

VREME JE ZA IZMIRENJE RAČUNA

Mr Dragojlo Blagojević

Da li je to vreme došlo? Da li se bilo šta promenilo od 1989. godine? Da li smo mi, svi na ovim prostorima, osuđeni da se vrtimo u istom začaranom krugu i ima li nade da ćemo se ikada probuditi?

I ne samo da će se za zloupotrebe odgovarati, nego će sve to od društva otuđeno morati ponovo biti društveno. Budite u to sigurni, jer ovom društvu nema koraka naprijed dok ne raščisti sa svim svojim bezumljima i njihovim nosiocima. U suprotnom, njegov kraj i krah je izvjestan. Zato sam ovo i zabilježio, da se ne zaboravi jer „oni koji ne mogu pamtiti istoriju osuđeni su da je ponavljaju”.

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća u Japanu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

SIMBIOZA KUĆE I PRIRODE - objekat nalik na pećinu površine 138 m2 koji je ugrađen u padinu tako da ima pogled od 360 stepeni na okolinu. Odnos između građenog i zatečenog prostora je takav da oni istovremeno koegzistiraju, prožimaju se i nadopunjuju, pružajući korisnicima vanredan doživljaj i potpuno unapređeni kvalitet života. Enterijer kuće, koji je produžetak spoljašnjeg prostora, koncipiran je kao medij koji spaja površine vanjskog sa pužolikim, zakrivljenim zidovima unutrašnjosti

Pročitajte ceo članak

Drvo kao skulpturalna umetnost

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Obojeno drvo skulptura Rejčel Bič često se sastoji od gustih oblika izbalansiranih i naslaganih na nemoguće uskim prevojima i vezama – u ovom smislu rad ove umetnice dobija performanse inženjerije, virtuoznog zanatstva i nesputane mašte. Njene površine su otelotvorenja sile boje, teksture i dizajna, i pokreću pitanje da li je njen rad slikana skulptura ili slikanje na skulpturi.

Pročitajte ceo članak

Temperatura – uticaj na vreme i kvalitet sušenja drveta

dr Goran Milić

Iako je temperatura samo jedan od faktora koji čine režime veštačkog sušenja (preostali su relativna vlažnost i brzina cirkulacije vazduha), u pitanju je svakako najpoznatiji i korisnicima najjasniji parametar. S obzirom da je deo svakodnevnog života i jednostavno se meri, česta greška koja se pravi u praksi je da se pri izmenama režima razmatra samo taj parametar vazduha. Drugim rečima, kada se govori o „pooštravanju” ili „ublažavanju” režima sušenja – korisnici često pažnju usmeravaju samo na temperaturu.

Pročitajte ceo članak

Otkud manjak radnika u preradi drveta?

dipl.ing. Milan Nikolić

Privrednici ukazuju na dva najizrazitija razloga: Prvi je da na tržištu rada nema kadrova sa odgovarajućim trogodišnjim, tj. zanatskim obrazovanjem (stolara, tapetara, radnika u primarnoj preradi drveta), a drugi da obrazovni sistem ne produkuje adekvatne kadrove ni po broju ni po kvalitetu. Proizilazi da je školski sistem najveći uzročnik problema, te bi njegovim prilagođavanjem i problem bio rešen.

Pročitajte ceo članak

Upotreba modifikovanog drveta Vintorg: Primer lakih stolica za restorane

prof. dr Vladislav Zdravković

Vintorg liči na prirodno drvo, ali ima veću čvrstoću, povećanu trajnost, ujadnečenija svojstva, bolju dimenzionu stabilnost, i otpornost na napad gljiva i insekata.

Pročitajte ceo članak

Enterijer – simbol suživota prirode i čoveka

dipl. arh. Jelena Manojlović

Savremeni čovek teži kreiranju ličnog prostora u kojem može pronaći mir, zaklon, kako od prirodnih pojava i vremenskih neprilika, tako i od spoljašnjeg sveta. Unutrašnja arhitektura - enterijer, baš kao inžinjerska arhitektura, predstavlja umetničku tvorevinu strukturalnih, funkcionalnih i estetskih elemenata i vrednosti. Razvijala se u skladu sa dostupnim materijalima i tehnikama obrade kojima je raspolagalo društvo. Samo stvaranje i kreiranje atmosfere i estetike u enterijeru predstavlja odgovor na potrebe i individualnost osobe, ili više njih koji taj enterijer koriste. Glavna ideja vodilja prilikom opremanja enterijera je stvaranje spontanog, prirodnog okruženja i atmosfere, u kojoj se čovek može slobodno i lagodno kretati u okolnom prostoru, u svojoj individualno prirodnoj, ne samo simboličnoj sredini.

Pročitajte ceo članak

Prozori nekad, PROZORI SAD

Isidora Gordić

Prozori su deo stambenog objekta, ili nešto više od toga?

Pročitajte ceo članak

Skoro tri decenije iskustva u trgovini drvetom

Branko Forcan, direktor i vlasnik kompanije KUBIS doo iz Beograda: U poslednjih desetak godina u Srbiji su se iskristalisali ozbiljni proizvođači rezane građe koji zajedno sa nama trgovcima mogu da odgovore zahtevima savremenog tržišta. Opstali su proizvođači koji prihvataju i poštuju standarde kvaliteta i gde nema velikih oscilacija tokom dužeg vremenskog perioda. To svima nama u proizvodno-trgovinskom lancu daje sigurnost u poslovanju, a potražnja za robom iz Srbije raste i daje nam značajan status na tržištu drveta.

Pročitajte ceo članak

Projektovanje je mišljenje

Uroš Vitas

Profesorka Jelena Matić: Cilj radova studenata nije da kao takvi završe u proizvodnom asortimanu neke kompanije, već da oni sami budu prepoznati kao neko ko inovativno i autentično razmišlja. Za ovu struku je potreban i talenat i rad, a bez njih nema inovativnog i društveno odgovornog dizajna, pa zahtevna tržišta ostaju van našeg dometa. Šumarski fakultet je prošle godine objavio moju knjigu – Realizacije, a to je prikaz najznačajnih studentskih projekata u proteklih deceniju i po, svojevrsno svedočenje da se može napraviti iskorak u stvaralaštvu i kad okolnosti nisu baš naklonjene.

Pročitajte ceo članak

Blago povećanje proizvodnje i znatnije povećan izvoz

Zoran Berbatović, Privredna komora Srbije

Izvoz svih proizvoda od drveta, osim nameštaja, u 2018. godini u odnosu na prethodnu povećan je za 18,3%, dok je izvoz nameštaja veći za 12%.
Prerada drveta i proizvodi od drveta, osim nameštaja, zabeležili su povećanje od 1,1%, dok je proizvodnja nameštaja u 2018. godini zabeležila rast od 6,3%.
Ukupna vrednost svih proizvoda drvne industrije koji su otišli u izvoz 2018. godine iznosi 587 miliona dolara, a izvoz je u odnosu na prethodnu godinu veći za 85 miliona dolara ili za 14,5%. Drvna industrija i dalje ostaje jedna od retkih grana u Srbiji koja, ne samo što beleži konstantan suficit u spoljno-trgovinskoj razmeni, već se taj suficit svake godine povećava.
Zabrinjava podatak da se izvoz trupaca i rezane građe hrasta povećava svake godine, tako da je dva i po puta veći 2018. nego četiri godine ranije i iznosio je preko 30 miliona dolara.

Pročitajte ceo članak

Integralno gazdovanje šumama i šumskim područjima izazov, orijentacija i praksa

Mr Dragojlo Blagojević

Intervju sa Milanom Rodićem: "Učinilo mi se da našu uspešnu praksu ponovo mogu vratiti među šumare, ali sam shvatio da oni na vrhu nemaju viziju i da su tu, uglavnom, da im prođe vreme... Ozbiljan državni propust je činjenica da važnim firmama rukovode ljudi koji nisu u struci. U takvoj situaciji struka se neminovno zapostavlja, pa šumska gazdinstva ostaju uskraćena, a kompletna struka potisnuta. Oni su tu na osnovu političke i partijske podele, a to uveliko smeta razvoju..."

Pročitajte ceo članak

Odbačeno drvo kao umetnost

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Drvene kompozicije koje pravi južno-korejski umetnik Džej Hajo mogu se posmatrati kao svojevrsne ode o drvetu, kao meditacija na temu kompleksne i zadivljujuće prirode šume. Najčešće korišćeni materijali su smreka, ariš, kesten, kamelija, hrast i bor. Drvo koje upotrebljava najčešće predstavlja jeftinu ili čak odbačenu drvenu građu koju pronalazi u svojoj neposrednoj okolini. Skupa, retka stabla su izuzetno retko u domenu njegovog interesovanja, jer sam umetnik veruje da se najimpresivniji efekat umetnosti postiže upotrebom uobičajenih, dobro poznatih i svakodnevnih materijala.

Pročitajte ceo članak

Gde je drvo u enterijeru danas?

Isidora Gordić

šta se dogodilo sa dobrim, starim drvetom i gde je njegovo mesto u savremenom trenutku?
Njegova svojstva su nam dobro poznata, znamo mu vrline i mane. Ipak je to jedan od najstarijih materijala. Prva ljudska izgrađena staništa su najverovatnije i bila od drveta, a posle se drvo kombinovalo sa kamenom i u tom dvojstvu je na različite načine pretrajalo u građevinarstvu do sada. No, da li je drvo danas passé?

Pročitajte ceo članak

Drvena kuća koja rotira

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Italijanski arhitekta Roberto Rosi autor je interesantne kuće u ruralnoj oblasti nadomak Riminija na severu Italije. Kuća je napravljena od drveta, kao lakog, a čvrstog i izuzetno zahvalnog materijala za gradnju još od pamtiveka.

Pročitajte ceo članak

I kada nisu pravi, furniri su još uvek drvo

prof. dr Vladislav Zdravković

Za izradu kvalitetnih furnira važna su sva ona svojstva kao i za masivno drvo koje se primenjuje u nameštaju, a možda još i više, jer se radi o mnogo višim cenama i ulazne sirovine i gotovog prizvoda. Izbor vrste drveta za dekorativni furnir bazira se prvenstveno na izgledu drveta, uglavnom boji i teksturi koji i određuju vrednost furnira...

Pročitajte ceo članak

Studijsko putovanje učenika i profesora Tehničke škole iz Čačka

Učenici i profesori Tehničke škole iz Čačka su na svom studijskom putovanju na Sajam nameštaja u Ljubljanu dobili razne ideje na koji način se sve može baviti dizajnom i proizvodnjom nameštaja, a i gde smo u odnosu na evropske standarde u pogledu znanja i umešnosti. Ovakva putovanja doprinose širenju kulture i upoznavanju sa drugim narodima, njihovim sistemom vrednosti i poslovnom etikom i višestruko su korisna u nastavi.

Pročitajte ceo članak

Beogradski srednjoškolci osvojili publiku svetske prestonice dizajna

TEHNIČKA ŠKOLA DRVO ART BEOGRAD NA MEKSIČKOJ NEDELJI DIZAJNA
Na Meksičkoj nedelji dizajna, održanoj od 10. do 14. oktobra, beogradska Tehnička škola „Drvo art“ učestvovala je kao jedina obrazovna institucija i jedini predstavnik Srbije. Škola je izlagala u okviru progmara Expo Design Week.

Pročitajte ceo članak

INOVACIJE OSVAJAJU TRŽIŠTE

Mobilna aplikacija TOP TECH®Service, predstavljena tokom Sajma mašina i alata za drvnu industriju u Beogradu, klijentima će omogućiti neprekidnu vezu sa kontrolnim centrom TOP TECH WOODWORKING, mogućnost slanja zahteva za tehničku pomoć, nabavku rezervnih delova za Biesse mašine, kao i praćenje statusa svih servisnih usluga na lak i brz način.

Pročitajte ceo članak

Beznačajna energetska korist i nemerljiva ekološka šteta

prof. dr Ratko Ristić, sa grupom saradnika

Male hidroelektrane derivacionog tipa

U skladu sa Nacionalnim akcionim planom za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora u Srbiji je do sada izgrađeno oko 90 malih hidroelektrana (MHE), dok je planirana izgradnja 850 MHE, dominantno derivacionog tipa, u brdsko-planinskim područjima Srbije, uglavnom, u zaštićenim prirodnim područjima (Nacionalni parkovi, Parkovi prirode, Specijalni rezervati prirode)... Ukoliko bi se sve planirane MHE izgradile, bilo bi obezbeđeno svega 2 do 3,5% potreba u energetskom bilansu Srbije na godišnjem nivou, ali bi to značilo da je devastiran najveći deo kvalitetnih vodotokova brdsko-planinskog regiona Srbije.

Pročitajte ceo članak

Slabe institucije produkuju korupciju

Mr Dragojlo Blagojević

Uvodnik urednika časopisa DRVO-tehnika, januarsko izdanje 2019.
Slabe institucije produkuju korupciju... Više od polovine građana Srbije smatra da je korupcija kod nas nešto ukorenjeno i uobičajeno.

 

Pročitajte ceo članak

98 godina u službi šumarstva, prerade drveta, hortikulture, zaštite zemljišta i vodnih resursa

Naš zadatak je dalje kadrovsko jačanje i posvećenost procesu permanentne obuke kadrova, a to je kompatibilno sa potrebom stalnog praćenja promena u primenjenim tehnologijama, proizvodnim procesima i izmenjeni socijalnim uslovima, pri čemu se posebno nameće potreba za sve većim i sadržajnijim obrazovanjem iz oblasti zaštite životne sredine – rekao je profesor dr Ratko Ristić, dekan Šumarskog fakulteta...   

 

Pročitajte ceo članak

Drvo u organskoj arhitekturi

Mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Virtuoz u primeni drveta u arhitekturi, američki arhitekta Robert Ošats, autor je nadahnute porodične kuće u mestu Čenekva (SAD). Lokacija za izgradnju nalazi se u šumi, nadomak jezera, i s obzirom na njene postojeće prirodne lepote vlasnici su insistirali da se sačuva autentičnost – tako, iz želje da se ni jedno stablo na parceli ne poseče, i da se arhitektura u maksimalnoj meri srodi sa terenom, nastao je objekat neobičnog, organskog oblika.

Pročitajte ceo članak

Drvna industrija i veći nivo finalizacije drvne sirovine

Drvnom sektoru, posle prehrambene industrije, pripada drugo mesto po suficitu u trgovinskoj razmeni sa inostranstvom, a drvni sektor već godinama permanentno ima tendenciju rasta. Zato koristimo svaku priliku da istaknemo da prerada drveta i proizvodnja nameštaja pripadaju vitalnoj industrijskoj grani, da svake godine povećavaju obim proizvodnje i permanentno prave suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni.

Pročitajte ceo članak

Komforan pristup i mnogo prostora za odlaganje

Orman za zalihe SPACE TOWER oduševljava lakim pristupom, pruža izuzetno mnogo mesta za zalihe i može individualno da se realizuje prema različitim potrebama kupaca.

Pročitajte ceo članak

15 godina uz svoje čitaoce

Mr Dragojlo Blagojević

Ovo je prilika je da se zahvalimo velikom broju naših komitenata, preduzećima, menadžerima i vlasnicima firmi iz naše zemlje i okruženja koji su imali i još uvek imaju interes i poverenje da svoj program rada predstave široj javnosti kroz naš časopis. Zahvalni smo svima koji su sve ove godine bili uz nas, a posebno se zahvaljujemo velikom broju autora koji su svojim stručnim tekstovima, pisanim na popularan način, naš časopis primakli široj čitalačkoj publici ne umanjujući stručni i edukativni karakter naših novina, a istovremeno podržavajući našu revijalnu orijentaciju.

Pročitajte ceo članak

Jasan cilj i uporan rad garantuju uspeh

Mr Dragojlo Blagojević

Čekanje nikad nije rešenje - uvodnik urednika časopisa DRVO tehnika povodom jubileja: 60 brojeva i 15 godina redovnog izlaženja.

Pročitajte ceo članak

Zaboravljeno rezbareno drvo

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Kako bi obezbedili optimalni nivo privatnosti, arhitekta Diem i njegove kolege umetnici su uveli drvenu fasadu koja pruža osenčeni prostor unutar volumena objekta i koja se može automatski pomerati kako bi se regulisala prirodna svetlost u unutrašnjosti. Ornamentika drvenih elemenata podseća na tradicionalne obrasce koji se mogu pronaći u lokalnom dizajnu.

Pročitajte ceo članak

Zeleni zidovi spas u urbanoj džungli

Isidora Gordić

U urbanim krajolicima savremenih metropola pretrpanim (ne)delima iz domena tzv. „investitorske arhitekture“ u kojoj je bitan kvadrat, a ne čovek i humano stanovanje, kao praznik za oči i istinski dragulji sve češće iskrsavaju zeleni zidovi i zelene fasade.

Pročitajte ceo članak

„Troll hus“ - drvo premazano katranom

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Borov katran je vrsta drvenog katrana dobijena karbonizacijom ili suvom destilacijom drveta na temperaturi do 400 °C. Tako dobijeni katran je sirovog sastava i koristi se za impregnaciju drveta i užadi. Poseduje ugodan miris, jer u sebi sadrži mešavinu terpentina. Za drvni katran znali su još u Antičkoj Grčkoj, a po Skandinaviji se verovatno koristio od metalnog doba. Negde od 14. veka katran je postao jedan od najvažnijih švedskih izvoznih proizvoda. Proizvodnja katrana gotovo je zamrla početkom 20. veka, kada su ga zamenile druge, sintetičke hemikalije.

 

Pročitajte ceo članak

Ključni izazovi budućeg razvoja drvne industrije i industrije nameštaja Srbije

prof. dr Branko Glavonjić

Ukoliko se strateški ciljevi ne budu ostvarili u najvećoj meri onako kako su definisani novim strateškim dokumentima i u najkraćem mogućem roku, Srbija bi mogla da postane sirovinska baza za inostrane kompanije koje bi drvnu sirovinu uvozile iz Srbije, prerađivale je i vraćale u Srbiju u formi finalnih proizvoda. U tom slučaju drvna industrija i industrija nameštaja bi postale grane propuštenih prilika.

Pročitajte ceo članak

Trijumf kolektivne osrednjosti

Mr Dragojlo Blagojević

Odavno se potvrđuje da vreme u kome živimo karakterišu nove socijalno poželjne osobine svakog pojedinca. To je praktično masovna produkcija osrednjosti i pasivnosti koja vodi u inertnost. Praksa prosečnosti, stapanja sa kolektivom i pripadanja masi, pruža sigurnost, a svakom pojedincu koji se ne uklapa u šablon i koji bi „hteo da postane bolja verzija sebe” odmah postaje jasno da je takav životni stav neprihvatljiv i društveno nepoželjan.

Pročitajte ceo članak

Boje po Vašoj meri - FABBRICA doo

Zadovoljan kupac je središte svih naših aktivnosti.

On je cilj i smisao našeg razmišljanja i delovanja.

Pročitajte ceo članak

Nove šarke za specifične ideje za nameštaj

Nove šarke sa integrisanim prigušenjem Blumotion čine specijalni nameštaj mogućim: podjednako, od ormana za zalihe, nameštaja sa tankim frontovima ili ormana sa staklenim vratima ili ogledalom. Za tamne korpuse, nove šarke su takođe dostupne u oniks crnoj boji. Blum zbog toga u proizvodnom programu ima odgovarajuća rešenja za okove za mnogobrojnu primenu nameštaja.

Pročitajte ceo članak

XYLEXPO 2018 – iz ugla površinske obrade drveta

Dr Tanja Palija

Najpoznatiji italijanski sajam tehnologija za preradu drveta Xylexpo proslavio je jubilarnu 50. godišnjicu održavanja. Najnovija tehnološka rešenja iz oblasti površinske obrade drveta predstavljena su kroz robote za  brušenje pločastih elemenata, automate za reljefiranje površina, robote za prskanje, sisteme očvršćavanja premaza u različitim 3D efektima u površinskom sloju, kao i kroz unapređenja postojećih sistema.

Pročitajte ceo članak

Muzej od drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Priča o nastanku ovog muzeja nije tako strana u našem dobu. Naime, bogat kolekcionar i zaštitnik umetnosti, građevinski izvođač Majkl Udijen odlučuje da njegova kolekcija bude dostupna javnosti... Ceo poduhvat krunisan je talentovanim arhitektom, koji ume da novi objekat prilagodi i inkorporira u kontekst, tako da ne remeti zatečeno prirodno okruženje, i istovremeno da postavi nove prostorno-muzeološke standarde.

Pročitajte ceo članak

WEINIG Cube Plus

WEINIG NUDI VIŠE: Sada će blanjanje biti još jednostavnije. Maksimalna lakoća korišćenja sa minimalnom količinom rada.

Pročitajte ceo članak

Novi izgled studentske službe Šumarskog fakulteta

Najvažniji segment ovog projekta je upravo to što je jedan studentski projekat realizovan. Sama činjenica da su studenti TMP odseka imali priliku da prođu ceo proces od analize problematike, skica, crtanja idejnih rešenja, preko pravljenja maketa do izrade i montaže svih elemenata, predstavlja vredno i nezaboravno iskustvo. Projekat je izveden zahvaljujući donacijama kompanija: Artinvest, Estia i Fer šop.

Pročitajte ceo članak

WEINIG Powermat serija

WEINIG NUDI VIŠE: Neograničeni spektar primene uz savršeni kvalitet

Pročitajte ceo članak

Svetski dan šuma

Mr Dragojlo Blagojević

Svetski dan šuma obeležen je ove godine pod sloganom Šume i održivi gradovi, kako bi se ukazalo na značaj šume i za zdrav život u gradovima. Međunarodni dan šuma ustanovljen je 1971. godine na 23. zasedanju Generalne skupštine Evropske konfederacije za poljoprivredu.
Generalna skupština Ujedinjenih Nacija je 2012. godine donela odluku da će se obeležavanje Međunarodnog dana šuma organizovati 21. marta svake godine, na dan prolećne ravnodnevice na severnoj Zemljinoj hemisferi, odnosno jesenje ravnodnevice na južnoj.

Pročitajte ceo članak

Svi cvetovi budućnosti su u semenu sadašnjosti

Mr Dragojlo Blagojević

Novo, aprilsko, izdanje časopisa DRVOtehnika - prenosimo uvodni tekst urednika.

Pročitajte ceo članak

Konoplja u građevinarstvu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

U drugoj polovini 20. veka proizvodnja konoplje znatno je opala u korist pamuka za odeću i veštačkih vlakana, ali u 21. veku konoplja ponovo vraća svoju reputaciju. Deo zasluga, naročito u Velikoj Britaniji, jeste zahvaljujući njenim karakteristikama kao građevinskom materijalu.
Danas industrijska konoplja postaje zeleni građevinski materijal kada se meša sa krečom kao vezivom. Ova smesa se lije poput betona u kalupe i dobija se proizvod za zidanje poput opeke.

Pročitajte ceo članak

Zimska drvena kuća

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Ovaj interesantan objekat obuhvata ukupnu površinu od 460 m2, a glavni materijal od koga je sagrađen predstavlja drvo. Pored drveta tu su i velike staklene površine, kao i povremeni konsktruktivni detalji od crnog čelika. Od ekstremno niskih temperatura, koje su uobičajene u ovom regionu, kuća se štiti dobrom izolacijom zidova baziranoj takođe na drvetu (drvene ispune zidova).

Pročitajte ceo članak

Mlinovi čekićari za usitnjavanje biomase

dr Miladin Brkić

Danas se postavlja pitanje ekonomičnosti, ekologičnosti i održivosti upotrebe čvrste biomase, kao alternative fosilnom gorivu. Potencijalne količine ostataka drvne i poljoprivredne biomase su velike, u Srbiji iznose oko 20 miliona tona svake godine. Kod nas se za sada od navedene količine koristi do pet procenata. 

Pročitajte ceo članak

Trendovi u enterijeru za 2018. godinu

Isidora Gordić

Ako bi trebalo odabrati jednu reč kojа bi trebalo da simbolizujе modne tredove vezane za uređenje enterijere u 2018. godini onda je to bez sumnje – jedinstvenost...Ono što će biti zajedničko većini enterijera u 2018. godini, pored originalnosti koju će se truditi da postignu jeste svedeniji izraz, okrenutost udobnosti i nekoj vrsti štedljivog luksuza koji je posledica kulturnog impulsa da se zaštiti planeta Zemlja i ljudi na njoj, da se pronađe harmonija u životu i zajednici umesto da se troši novac.

Pročitajte ceo članak

Torefikacija

PIŠE: Bojan Crnogaća

Obnovljivi izvori energije se eksploatišu s ciljem proizvodnje električne, toplotne i mehaničke energije, a njihova značajna održiva karakteristika jeste neškodljivost za okolinu, sa smanjenom ili redukovanom emisijom CO2 u procesu proizvodnje energije. U ovom spektru od nekoliko različitih izvora enegrije biomasa je jedini izvor koji se zasniva na održivom ugljeniku. Jedinstveni položaj biomase kao jedinog obnovljivog izvora čini biomasu atraktivnim izvorom energije. Biomasa se može konvertovati u energiju putem termo-hemijskih konverzija, biohemijske konverzije i ekstarkcijom nafte. Biomasa je trenutno četvrta po veličini izvor energije u svetu.

Pročitajte ceo članak

Tradicionalni proizvodi na moderan način: Ugljenik i prirodni industrijski ugalj

Drvna biomasa se najčešće koristi za proizvodnju peleta, sečke i energije. Za razliku od drvne biomase, upotreba poljoprivredne biomase postoji uglavnom samo u teoriji ili se spaljuje u ataru jer je direktna primena u energetici složena i relativno skupa. Eventualna primena je u proizvodnji stočne hrane.

Verujemo da postoji šira primena i mogućnost “kaskadne” upotrebe nusproizvoda biljnog porekla, ili dobijanje nečeg više od samog spaljivanja, iz srodne drvne i poljoprivredne industrije. Traganjem za proizvodima dodane vrednosti pogotovo za biomasu nepodobnu za konvencionalnu energetiku ili proizvodnju peleta, došli smo do rešenja, proizvodnje prirodnog uglja...

Pročitajte ceo članak

Spojevi masivnog drveta – anizotropija drveta i modeli spajanja

prof. dr Vladislav Zdravković

Drvo je prirodan, higroskopan biološki materijal, izuzetno varijabilnih svojstava. Postoje komadi drvenog nameštaja stari preko 200 ili 300 godina koji se gotovo ništa nisu promenili upravo jer su stari majstori dozvoljavali drvetu da „radi”. Danas je period korišćenja nameštaja skraćen, kvalitetnog drveta više nema u meri kao što je bilo, tehnologija je značajno napredovala, ali to ne znači da principi treba da se izgube...

Pročitajte ceo članak

BIESSE i TOP TECH svečano obeležili uspešan sajamski nastup

Dragojlo Blagojević

Dobri pokazatelji jačanja naše prisutnosti na tržištu rezultat su investicija kompanije u pružanje sve efikasnijih usluga i inovativne proizvode – kaže Marijana Petrović, direktor firme TOP TECH. Naime, većina kupaca ima potrebu za obnovom mašina i unapređenjem procesa proizvodnje, a mi preporučujemo aktuelna tehnološka rešenja u cilju veće produktivnosti.

Pročitajte ceo članak

Naša slika u očima drugih

Mr Dragojlo Blagojević

Uz iskrene želje za dobro zdravlje, sreću i uspešno poslovanje u Novoj godini, našim čitaocima i ovoga puta nudimo obilje informacija iz oblasti tehnologije, mašina, opreme, repromaterijala i tržišta vezanog za preradu drveta i proizvodnju nameštaja. Ono što govorimo, činimo, ono kako izgledamo i kako nastupamo gradi sliku nas u očima drugih.

Prerada drveta i proizvodnja nameštaja pripadaju industrijskoj grani koja permanentno pravi suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni. U poslednjih pet godina prosečan godišnji rast izvoza ove industrijske grane iznosio je 13,3%. U BDP-u Srbije udeo drvne industrije iznosi blizu 2%, a udeo u izvozu je 6,3%. I pored toga iz državnog vrha niko nije prisustvovao otvaranju Sajma nameštaja.

Pročitajte ceo članak

Inovacioni nastavni centar na Šumarskom fakultetu

Inicijativa za obrazovanjem i opremanjem ovog neophodnog prostora za dalje unapređenje nastavnog procesa, koji se koristi i kao učionica, potekla je sa Katedre za finalnu preradu drveta TMP odseka. U planiranje i projektovanje su od samog početka bili uključeni studenti svih nivoa studija, pod mentorstvom svojih profesora.

Pročitajte ceo članak

Bambus u arhitekturi savremenog doba

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Jedan od impresivnih primera upotrebe bambusa u savremenoj arhitekturi predstavlja Sportska dvorana „Bamboo Life” u Čijang Maiju na Tajlandu. Ovo je, zapravo, najnoviji projekat firme Chiangmai Life Architects koja je specijalizovana za izgradnju od bambusa u ovoj azijskoj regiji.

Pročitajte ceo članak

Zašto nam je hrast omiljeno drvo?

Isidora Gordić

Nema drveta poput hrasta koje je toliko prisutno u svim segmentima života. Među drvećem je hrast car kao što je to orao među pticama i lav među zverinjem, da parafraziramo starog folkloristu Niševljanina. Tako je bilo nekada, a da li je tako i sada?

Pročitajte ceo članak

Impresivna višespratnica od CLT drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Vavilonski vrtovi 21. veka, Sao Paolo - Objekat će biti izgrađen od CLT drvenih panela (Cross Laminated Timber - unakrsno lamelirano drvo).

 

Pročitajte ceo članak

Šta je zapisano na panju

Godovi pokazuju da nagle vremenske promene, koje danas pripisujemo industrijiskim zagađenjima, nisu nikakva novina. Takvih promena je bilo više u bližoj i daljoj prošlosti.

Pročitajte ceo članak

Bašta poput kišnih šuma raste u Singapuru

Marina One nudi mešavinu rezidencija i kancelarija - ali pravo dostignuće je javni zeleni centar koji je inspirisan azijskim pirinčanim terasama. Sa preko 350 vrsta drveća i biljaka, uređena površina od 37.000 kvadratnih metara imitira kišnu šumu i pruža mikroklimu za hlađenje i povećava biodiverzitet.

Pročitajte ceo članak

Biblioteka u obliku džinovskog oka u kineskom gradu Tianjin

Holandska firma MVRDV je izgradila javnu biblioteku koja izgleda kao ogromno oko, kao deo novog kulturnog okruga u Tianjinu, u Kini.

Pročitajte ceo članak

Podrška transformaciji i jačanju konkurentnosti drvne industrije

Dr Nebojša Todorović

Međunarodna saradnja Katedre za primarnu preradu drveta Odseka za tehnologije, menadžment i projektovanje nameštaja i proizvoda od drveta sa Šumarskog fakulteta u Beogradu.

Pročitajte ceo članak

Zapostavljena velika razvojna šansa

mr Dragojlo Blagojević, glavni i odgovorni urednik časopisa DRVOtehnika

Kada bi se u izgradnju i rekonstrukciju šumskih puteva i otvorenost šuma ulagalo prosečno oko 21 milion evra godišnje, što je uistinu ozbiljna investicija koja bi zaposlila veliki broj ljudi, naša država i šumarstvo bi svake godine uvećavale dobit, a za trideset godna, uz otvorenost šuma od 10 m/ha, direktna dobit samo u šumarstvu bi godišnje mogla biti veća za 56 miliona evra. Istina, i tada bi otvorenost naših šuma bila za polovinu manje od gustine šumskih puteva kod razvijenih evropskih država.

Pročitajte ceo članak

Sirovine sve manje - problemi sve veći

mr Dragojlo Blagojević, glavni i odgovorni urednik časopisa DRVOtehnika

Državnim šumama gazduju državna javna preduzeća, a država stimuliše strance… Neke strane firme su ovde, u proteklih nekoliko godina, osnovale pilane, ponekad samo pod nadstrešnicom, gde zapošljavaju pet-šest ljudi. Nekima od njih je država dala subvencije. Država ne samo da nas zapostavlja, nego nam odmaže...

Pročitajte ceo članak

Buđenje

mr Dragojlo Blagojević, glavni i odgovorni urednik časopisa DRVOtehnika

Nema greške, sve je tačno...

IKEA dobila jedinstvenu promociju sa najvišeg državnog nivoa?!

Pročitajte ceo članak

Platan u parku kod Miloševog konaka

U Srbiji ima više pojedinačnig stabala koja bi mogla konkurisati za Evropsko drvo godine, a jedno od njih je, bez sumnje, i platan kod Konaka kneza Miloša. Za razliku od drugih takmičenja, Evropsko drvo godine ne ocenjuje lepotu, veličinu ili starost, već priču koje to drvo nosi i njegovu vezu sa ljudima koji ga okružuju. Prema podacima sa zvanične veb-stranice, u glasanju za pobednika učestvovalo je 125.568 ljudi iz svih delova Evrope.

Pročitajte ceo članak

Evropsko drvo godine

Takmičenje za Evropsko drvo godine, koje je prvi put održano 2011. godine, za cilj ima isticanje značaja starog drveća koje je deo evropske prirodne i kulturne baštine i koje od ljudi zaslužuje posebnu negu i zaštitu.

Pročitajte ceo članak

Drvo u sprezi sa betonom

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Drvo kao materijal ima vrlo zahvalne karakteristike (mala težina, obnovljivost, smanjena emisija CO2, prirodnost...). No, kako i beton ima sijaset prednosti koje se nikako ne mogu zanemariti. Austrijska kompanija CREE pronašla je tehnologiju da udruži ova dva materijala na najbolji mogući način.

Pročitajte ceo članak

Podne obloge za spoljnu upotrebu – kako napraviti dobar izbor

Isidora Gordić

Poslednjih godina se sve više izvlačimo iz zatvorenog prostora i iznova osvajamo zaparložene bašte, vrtove, zapuštene okućnice vikendica ili opet otkrivamo sopstvene verande, tremove, terase i balkone i pretvaramo ih u prostore za uživanje. Jedan od načina da ih uredimo i učinimo veoma prijatnim za boravak jeste da na njih postavimo deking...

Pročitajte ceo članak

Furnirske i lamelirane ploče na bazi furnira

prof. dr Vladislav Zdravković

Nekada je dominantna vrsta za izradu furnirskih ploča i proizvoda na bazi ljuštenog furnira bila bukva a kasnije su se proizvođači okrenuli plantažnim vrstama kao što su različiti klonovi topole, u Severnoj Americi Daglasova jela, u nekim zemljama toplije klime eukaliptus a vrše se i (očajnički) pokušaji da se furniska ploča pravi od paulovnije (Paulovnija Elongata). Furnirska ploča od svih pomenutih vrsta „alternativnih’’ drveta može da nađe svoju primenu, ali po kvalitetu nikako ne može da se meri brezovom ili bukovom furnirskom pločom.

Pročitajte ceo članak

Arhitektura savijenog drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Sve je počelo pre pet godina, kada su Tom i Danijela Rafild, bračni par koji se bavi dizajnom nameštaja, kupili prostrano imanje u Kornvolu na jugozapadu Engleske, kako bi njihov dom bio u blizini kompanije koju takođe poseduju. Ovim su dobili izvanrednu mogućnost da svojeručno opreme i urede svoj porodični dom. Tako su svoju dizajnersku specijalnost preneli i na prostor u kome žive. Arhitektonski koncept ovog dvospratnog objekta uradio je arhitekta Kris Strejk, i projekat u celini se smatra kao timski poduhvat Strejka i Rafildovih. Izgradnja je trajala dve godine, a krajem 2016. godine kuća je dobila prestižnu britansku nagradu “Grand Designs”.

Pročitajte ceo članak

Upotreba drveta pri izradi trkačkog vozila – Drumska strela

Ninoslav Marković

Formula Student je najprestižnije svetsko inženjersko takmičenje u kojem učestvuje preko 600 univerziteta. Danas ovo takmičenje okuplja timove iz celog sveta, i pruža priliku studentima da se takmiče na stazama Formule 1, kao i raznim trkalištima širom Evrope i sveta. Kako bi otišli na takmičenje, studenti prvo moraju da sami isprojektuju i izrade vozilo, ali uz pomoć fakulteta i raznih firmi koje sponzorišu projekat...

Pročitajte ceo članak

LIGNA 2017 iz ugla površinske obrade drveta

PIŠE: dr Tanja Palija, docent Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu

Od 22. do 26. maja 2017. godine u Hanoveru je održan jedan od vodećih svetskih sajmova u oblasti mašina, alata i tehnologija za obradu drveta – LIGNA 2017. Ovaj sajam se održava svake druge godine u maju mesecu i predstavlja mesto prikazivanja noviteta iz oblasti tehnologija za preradu drveta.

Pročitajte ceo članak

U susret Strategiji razvoja drvne industrije Srbije do 2022. godine

Na Drugoj konferenciji – Drvna industrija i šumarstvo Srbije, održanoj u aprilu ove godine, glavna tema je bila strategija razvoja drvne industrije i industrije nameštaja Srbije do 2022. godine.
Predstavljene su prednosti i potencijali šumarskog i drvoprerađivačkog sektora Srbije, sa ciljem da se kroz konstruktivan dijalog rasvetle problemi koji opterećuju poslovanje firmi iz sektora šumarstva i drvne industrije i da se daju smernice za njihovo rešavanje.

Pročitajte ceo članak

Poslovanje i zapošljavanje

Mr Dragojlo Blagojević

Doći će dan kad će nam se u ekonomiju i politiku uvući neznalice i plaćenici stranih konzorcija i korporacija, pa će doći dan kad će oni svoje ljude imenovati za premijere i državnike... Taj dan će biti sprovod naše suverenosti i demokratije, taj dan će biti sprovod slobode, prava radnika i sveta kakvog smo poznavali... Taj dan će doći uskoro, a mi ćemo ga slaviti kao državni praznik.

Pročitajte ceo članak

Problemi institucionalnog pozicioniranja drvne industrije Srbije

Okrugli sto održan u organizaciji Udruženja za šumarstvo, preradu drveta, industriju nameštaja i papira PKS: Drvoprerađivači već dugo traže institucionalnu adresu gde bi zajedno sa šumarima razgovarali o saradnji i položaju svih subjekata na šumi bazirane ekonomije sa ciljem veće konkurentnosti, tehnološke opremljenosti, veće finalizacije vredne sirovine i većeg broja zaposlenih.

Pročitajte ceo članak

Rastu proizvodnja i izvoz nameštaja

Kakvo je stanje u drvnoj industriji i proizvodnji nameštaja na početku ove godine, u kakvom su odnosu proizvodnja, izvoz i uvoz proizvoda drvne industrije i proizvodnje nameštaja? Proizvodnja proizvoda od drveta, osim nameštaja u prva četiri meseca ove godine veća je za 0,6% nego u istom periodu prošle godine, dok je proizvodnja nameštaja veća za 14,3% nego prošle godine. Iz ovih podataka vidimo da se i ove godine nastavlja trend finalizacije proizvoda drvne industrije Srbije...

 

Pročitajte ceo članak

Mala kuća u Kobeu, Japan

Krovni prozori i zakrivljeni podovi donose svetlost u kuću u Japanu širine 2,5 metara. Japanski studio FujiwaraMuro Architects je dizajnirao izuzetno usku drvenu kuću sa atrijumom koji omogućava dnevnom svetlu da obasja svaki deo kuće...

Pročitajte ceo članak

Trendovi u drvenim podovima za 2017. godinu

Isidora Gordić

Svaka nova sezona donese i neku novinu i dašak svežine u industriju drvenih podova. Borba za sve zahtevnije kupce i investitore na tržištu je svake godine sve žešća i intenzivnija... Izbor je vrlo širok, ponuda i na našem tržištu veoma bogata i moglo bi se reći da prati najnovije svetske trendove.

Pročitajte ceo članak

Virtuozna fasada od drveta - kuća u Nju Lejdenu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Nepravilna, dekorativna drvena forma se proteže celom visinom objekta, prelazi preko prozora prvog sprata i završava neposredno iznad visine ravnog krova. Severne evropske zemlje odvajkada imaju praksu da za gradnju stambenih objekata koriste prirodne materijale, pre svega drvo. Takav koncept imalo je njihovo tradicionalno graditeljstvo, a u današnje vreme ponovo se intenzivno primenjuje zahvaljujući novim tehnologijama prerade, obrade i pripreme drveta.

Pročitajte ceo članak

Stolovi koji podsećaju na topografske karte

Dizajner Greg Klassen je izradio stolove da podsećaju na topografske karte na kojima reka preseca prostranu ravnicu. Rezultat je spektakularan i daje utisak da se nalazite u balonu i da sa visine posmatrate reljef ispod vas.

Pročitajte ceo članak

Osnove lepljenja i ispitivanja inženjerskih proizvoda od masivnog drveta

prof. dr Vladislav Zdravković

Visoka čvrstoća i trajnost lepljenog spoja zavisi od razvoja interakcije spoja drvo-lepak i ravnomerne raspodele unutrašnjih i spoljašnjih sila tokom eksploatacije lepljenog spoja, što se najčešće odnosi na promenu vlažnosti okoline i samog drveta.
Faktori dobrog lepljenog spoja uključuju: stepen i način penetracije lepka u drvo, hrapavost drveta, višepolimernu strukturu ćelijskog zida i varijabilnost drveta.

Pročitajte ceo članak

Mogućnost sušenja rezane građe cera

dr Goran Milić

Cer - često u literaturi i stručnim krugovima znan kao turski hrast (mnogo ređe kao austrijski hrast – zbog imena jednog varijeteta), izuzetno je bitno drvo u istoriji Srbije o čemu svedoče i brojni toponimi – planina Cer, ali i Cerova, Cernica, Cerak... Radi se o jedričavoj, prstenasto-poroznoj vrsti, jednoj od najmanje deset vrsta hrastova u Srbiji koja uglavnom raste na nadmorskim visinama koje su u pojasu između hrasta sladuna i hrasta kitnjaka.

Pročitajte ceo članak

Saradnja podignuta na viši nivo

Nakon više godina saradnje, na obostrano zadovoljstvo, dve firme su rešile da naprave korak dalje i uspostave bliže poslovne odnose. Potpisan Ugovor o poslovnoj saradnji između Specijalizovanog rasadnika za paulovniju Planto i instituta za voćarstvo Čačak

Pročitajte ceo članak

Podrška transformaciji i jačanju konkurentnosti drvne industrije

dr Nebojša Todorović

FORESDA (Forest-based cross sectoral value chains fostering innovation and competitiveness in the Danube Region) je međunarodni projekat koji će biti finansiran iz sredstava Evropske Unije u okviru programa: Interreg – Danube Transantional Programme. Projekat je zvanično počeo 1. januara 2017.god. i traje 30 meseci, a u njegovu relaizaciju su uključene relevantne institucije iz 9 zemalja (Nemačka, Austrija, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hecegovina, Mađarska, Ruminija i Srbija) koje su direktno ili indirektno povezane sa sektorom drvne industrije.

 

Pročitajte ceo članak

Aktuelnosti u oblasti površinske obrade drveta

dr Tanja Palija, docent Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu

U sklopu Cefla finishing grupe nalazi se nekoliko kompanija (Cefla finishing, Sorbini, Falcioni, Delle Vedove) koje se bave razvijanjem tehnologija za različite faze obrade: pripremu površina podloga za lakiranje, nanošenje materijala, štampanje dezena, sušenje premaza i završnu obradu.

Pročitajte ceo članak

Londonski Studioilse koristi staru zanatsku tehniku za kolekciju nameštaja

Stari zanat kroz ruke rezbara iz Konjica krasi svetske kolekcije nameštaja. U današnjem digitalnom dobu žudimo za taktilnom okolinom, i zato tehnike rezbarenja stare preko 150 godina opet postaju aktuelne.

Pročitajte ceo članak

Evropski proizvođači nameštaja zainteresovani za paulovniju iz Srbije

Evropski proizvođači nameštaja zainteresovani za paulovniju iz Srbije - rastu zasadi pod "drvetom budućnosti" Prvi zasadi paulovnije u Srbiji, drveta čiji su rast poredili sa čarobnim pasuljem, mogli bi da se nađu na evropskom tržištu već kroz nekoliko godina. Za njega su zainteresovane kompanije iz zapadne Evrope, koje ga koriste kao poluproizvod u industriji nameštaja.

Pročitajte ceo članak

Sto – mesto okupljanja, jednakosti ili hijerarhije

Isidora Gordić

U prošlosti je sto gotovo po pravilu bio pravougaonog oblika i pri velikim gozbama vladar ili feudalni gospodar je mestom do sebe ili bliže sebi odavao počast svojim podanicima i saradnicima, ali i stranim gostima. Dakle, sto je bio mesto za pokazivanje i uvažavanje socijalnog statusa onih koji sede za njim, ali i mogućnost za nanošenje teške uvrede ukoliko se uvažavanje ne pokaže.

Pročitajte ceo članak

Nameštaj od recikliranog drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Umesto da izvesna drvena građa koja je odigrala svoju ulogu bude bačena ili iskorišćena kao ogrev, u svetu savremenog dizajna postoji mogućnost da se iskoristi u umetničke svrhe i tako joj se vrati život u novom svetlu. Dizajner RODRIGO KALIKSTO...

Pročitajte ceo članak

Kuće od celog drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

"Gradnjom baziranom na celom drvetu ulaže se više u lokalne poslove i materijale nego kod uobičajene gradnje, a istovremeno se promoviše zdravo korišćenje šume i lokalne populacije drveta, a time i zdrav i iskren odnos prema životu”. Filozofija arhitekte Roalda Gundersena je u pravom smislu holistička - svaki deo projekta (dizajn, inženjering, gradnja i zanatstvo) se posmatra u svetlu lokalne ekonomije i ekologije.

Pročitajte ceo članak

Praktična nastava za studente iz šest zemalja

dr Nebojša Todorović

Domaćin praktične nastave na Goču u okviru međunarodnog studentskog projekta „Innovation School Sprungbrett" prošle godine je bio odsek za Tehnologije, menadžment i projektovanje nameštaja i proizvoda od drveta (TMP). Aktivnosti na realizaciji ovog studentskog projekta su finansirani od strane švajcarske fondacije „Mercator”, a projekat će, posle uspešno završena dva ciklusa, biti nastavljen i u 2017. godini.

Pročitajte ceo članak

Progres Inženjering - prijatelj vaših investicija

PROGRES INŽENJERING proizvodi kotlove na drvnu biomasu (vlažnu i suvu) različitih namena, snage od 100 Kw do 5 Mw, a na zahtev kupca i veće. U ponudi su i konvencionalne, kondezacione i vakuumske sušare, kao i parionice sa sistemom direktnog ili indirektnog parenja.

Pročitajte ceo članak

Sunčana prognoza

Sa novim Powermat-om 2500, Andreas Zöchling se odlučio za ono najbolje iz Tauberbischofheim-a. Sa rasporedom glava na ovoj mašini za blanjanje i profilisanje, Zöchling je u mogućnosti da proizvede maltene svaki zamisliv profil.

Pročitajte ceo članak

Paulovnija - SVEMOGUĆE CARSKO DRVO

Paulovniju, nastalu u Kini pre više hiljada godina, bukvalno je moguće iskoristiti u borbi za čistiju planetu i vazduh, ona oporavlja usahlu zemlju, daje materijal za pelet, građevinarstvo, stročnu hranu i ima je u rasadniku Planto.

Pročitajte ceo članak

Budi u trendu

Mr Dragojlo Blagojević

Čoveku nikada ne bi trebalo biti svejedno na kakvoj stolici sedi ili na kakvom ležaju spava, sa kakvim mašinama i alatom radi. U tom kontekstu, nikada nam ne bi trebalo biti svejedno sa kim se družimo, sa kim provodimo trenutke odmora, slobodno ili radno vreme…

Pročitajte ceo članak

Rezidencijalna kuća u Brazilu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Arhitektonski studio „mk27” napravio je drvenu rezidencijalnu kuću čiji su zidovi pokretni i predstavljaju drvene perforirane panele. Raskoš i luksuz savremenog doba ugrađeni su vrlo stidljivo u koncept ove kuće, dajući prednost održivosti i ekologiji, i poštujući tradicionalne metode gradnje.

Pročitajte ceo članak

Potvrđeno pravilo – Pobeđuje ko se usuđuje

Mr Dragojlo Blagojević

Po svim ekonomskim parametrima SIMPO je prošle godine zabeležio rast. Realizacija je veća za 10,4%, izvoz za 12,7%, na domaćem tržištu maloprodaja je veća za 6,1%, a velikoprodaja za čak 45,2%. Za jedanaest meseci 2016. godine u odnosu na isti period prethodne, proizvodnja je veća za 34,3%, ili konkretnije u Fabrici nameštaja za 30,8%, Tapeteriji za 46,6%, Fabrici dušeka za 11% – kaže Slađan Disić, generalni direktor kompanije SIMPO.

 

Pročitajte ceo članak

Drveni nameštaj sa dušom

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Brojni kritičari koji su se bavili interpretacijom i vrednovanjem Valšovog rada primetili su vezu između njegovog opusa i savremenog plesa. U tome su najzaslužniji činioci: izuzetna taktilnost teksture, senzualnost kompozicije, temeljenje doživljaja dok posmatramo i konzumiramo ovaj nameštaj na buđenju suptilnih osećaja ljudske psihe i duše, impresivnost i bogatstvo ritma, kompozicija koja se dobija sličnim metodama kao tonovi u muzici i pokreti u plesu...

Pročitajte ceo članak

Naša veza s istorijom - reciklirano drvo

Isidora Gordić

Objekti koji se usled nemogućnosti restauracije i dotrajalosti zbog koje postoji opasnost od rušenja ili požara moraju ukloniti, danas se sve češće demontiraju umesto što se ruše, pa se svi upotrebljivi materijali sortiraju i vraćaju u ponovnu upotrebu. Drvo iz ovih objekata koje je trajalo do danas položilo je pravi test vremena i definitivno se dokazalo kao izdržljivo i stabilno. Ovakvo drvo je često i znatno skuplje od nove, sveže rezane građe koja se može nabaviti na svakom stovarištu. Ipak, ono svakako ima svojih brojnih draži i prednosti pa mu je i primena veoma raznolika.

Pročitajte ceo članak

Specifikacija, klase i sigurnost kvaliteta – višestruki standardi za čvrsta biogoriva

MSc Zorica Gluvakov

U savremenim uslovima življenja, kada se akcenat stavlja na očuvanje životne sredine i održivi razvoj, goriva proizvedena iz biomase sve više dobijaju na značaju,
te se pelet smatra jednim od vodećih energenata.

Pročitajte ceo članak

Sušenje i kondicioniranje usitnjene biomase

dr Miladin Brkić

Danas se postavlja pitanje ekonomičnosti, ekologičnosti i održivosti upotrebe čvrste biomase, kao alternative fosilnom gorivu. Potencijalne količine ostataka drvne i poljoprivredne biomase su velike, u Srbiji iznose oko 20 miliona tona svake godine. Kod nas se za sada od navedene količine koristi do pet procenata. 

Pročitajte ceo članak

Verifikovane mogućnosti šumarstva Republike Srpske

Mr Dragojlo Blagojević

Javno preduzeće šumarstva Šume Republike Srpske je prošle godine ostvarilo izuzetno zapažen poslovni rezultat, najbolji u poslednjih desetak godina, kaže direktor Risto Marić. Proizvodni plan je ispunjen sa 108%, a plan prodaje je ostvaren sa 102%. Uz znatno poboljšanu naplatu JP Šume Republike Srpske su ostvarile dobit, a tendencije uspešnog poslovanja su nastavljene i ove godine...

Pročitajte ceo članak

DRVNA INDUSTRIJA - Veći nivo finalizacije ili sirovinska baza za razvijene

Mr Dragojlo Blagojević

Analize i kalkulacije tokova drveta i proizvoda od drveta u Srbiji su pokazale da se svega 48% od ukupno proizvedenih količina trupaca tvrdih lišćara prerade u proizvode sa višom dodatom vrednošću, a 52% se izveze kao rezana građa i proizvodi sa niskom dodatom vrednošću. Praksa i svi dokumenti ukazuju da je u drvnoj industriji neophodan veći nivo finalizacije. Poznato je da se vrednost trupca kroz rezanu građu uvećava dva puta, a da mu se kao finalnom proizvodu vrednost uvećava i do sedam puta.

Pročitajte ceo članak

Modernizovan, jedinstven i standardizovan servis privrede Srbije

Mr Dragojlo Blagojević

Formirano Udruženje za šumarstvo, preradu drveta, industriju nameštaja i papira
Drvna industrija Srbije ima veliku šansu za jačanje svoje konkurentske pozicije i povećanje finalne proizvodnje, a ukoliko je ne iskoristi Srbija se može pretvoriti u sirovinsku bazu za jake globalne i regionalne kompanije iz drvne industrije drugih zemalja...

Pročitajte ceo članak

Pametna fabrika

Upoznajte sistem koji proizvodi 1.200 komada po smeni i kontroliše ceo proces proizvodnje, od sirovine do završnog proizvoda što omogućava praćenje bez ručnih intervencija, proizvodnju tačno na vreme bez korišćenja lagera, potpunu efikasnost pri proizvodnji poluproizvoda i fleksibilnu proizvodnju.

Pročitajte ceo članak

Istorija Yakisugi tehnike

Vatrom štititi drvo od vatre. Ova tehnika podrazumeva paljenje odnosno ugljenisanje drveta, hlađenje, čišćenje i površinsku obradu sa prirodnim uljima.

Pročitajte ceo članak

Parket za prostorije bez granica

HÜMA – Nemačka: Masivno drvo ne postavlja trendove samo u segmentu nameštaja, nego je prioritet i kada je reč o podnim oblogama. Visokokvalitetni parket besprekorno spaja podove prostorija bez pregradnih zidova, stvara neprekidne prelaze između tih područje i predstavlja arhitektonske žarišne tačke. Podovi su takođe bitan deo skladnog dizajna, na primer, kod skladne integracije otvorenih kuhinja u dnevne boravke. Međutim, kada su u pitanju kuhinjske prostorije, poseban problem je voda na kuhinjskom parketu...

Pročitajte ceo članak

Brvnara za jedan dan

Još jedan veliki uspeh firme Drvo dekor-Keja iz Grdelice koja je osvojila najveće sajamsko priznanje Novu vizuru na 42. Međunarodnom sajmu građevinarstva u Beogradu za drveni termo blok KEJA. Drvo dekor - Keja traži strateškog partnerstva radi poboljšanja tehničke opremljenosti i proširenja kapaciteta, marketinške prezentacije i uvođenje u serijsku proizvodnju brvnara od drvenog termo bloka, čija potražnja stalno raste.

Pročitajte ceo članak

Škola od keboni drveta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Nastavni plan i program ove škole utemeljen je na obrazovnoj filozofiji koja stavlja značaj na negovanje i poštovanje slobode svakog pojedinca, uz naglašavanje uloge mašte u učenju. Ideja škole je da intelektualni, praktični i umetnički razvoj učenika treba da budu holistički integrisani. Ovaj obrazovni sistem, namenjen deci „iz svih sfera života sa svim vrstama talenta”, logično je zahtevao i posebno osmišljen objekat u arhitektonsko-funkcionalnom smislu - objekat održive arhitekture, gotovo u celini sagrađen od keboni drveta. 

 

Pročitajte ceo članak

Šta je keboni drvo

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Keboni tehnologija razvijena je u Norveškoj i zasnovana na patentiranom procesu kebonizacije koji poboljšava svojstva mekog drveta koristeći specijalnu tečnost na bio bazi. Tako ovaj proces trajno modifikuje drvo tj. njegove ćelijske zidove, pri čemu se postižu svojstva tvrdog drveta i bogat, smeđi kolorit.

Pročitajte ceo članak

Nevidljiva kuća

Izgradnja zadivljujuće porodične kuće nedavno je završena na jugu ostrva Wight kao deo programa “Veliki dizajn” britanskog Kanala 4. Arhitekta koji je vođa projekta je Lincoln Miles. Vlasnici kuće su odlučili da naprave veliku porodičnu kuću koja će se što bolje uklopiti u okolinu ostrva.

Pročitajte ceo članak

Gde je drvo u enterijeru danas

Isidora Gordić

Zahvaljujući modernim tehnologijama sa lakoćom savladavamo ogromne razdaljine putujući kroz realni ili virtuelni prostor za kratko vreme. Za putovanja koja su našim precima trajala mesecima, nama su potrebni sati. Za poruke koje su njima putovale danima, nama danas trebaju sekunde. Za količinu informacija kojom bivamo zatrpani u toku samo jednog dana, našim precima je pre nešto više od sto godina trebao ceo život da ih prikupe. Jasno je da razmena informacija nikada nije bila brža. To se nesumnjivo odrazilo na sve segmente života i poslovanja... Ovde se vredi zapitati: šta se dogodilo sa dobrim, starim drvetom i gde je njegovo mesto u savremenom trenutku?

Pročitajte ceo članak

Brazilski dragulj: Jatoba - Hymenaea courbaril

Najbolja osobina ove vrste jeste njena prilagodljivost - koristiti se i napolju i unutra. S obzirom na današnje trendove - otvoreni životni prostori i njihovo spajanje sa unutrašnjim prostorima - jatoba je odličan izbor.

Pročitajte ceo članak

Deklaracija kvaliteta energetskih peleta od biomase

MSc Zorica Gluvakov

U savremenim uslovima življenja, kada se akcenat stavlja na očuvanje životne sredine i održivi razvoj, goriva proizvedena iz biomase sve više dobijaju na značaju,
te se pelet smatra jednim od vodećih energenata.

Pročitajte ceo članak

Tehnologija presovanja sirovine za izradu energetskih peleta od biomase

dr Miladin Brkić

Danas se postavlja pitanje ekonomičnosti, ekologičnosti i održivosti upotrebe čvrste biomase, kao alternative fosilnom gorivu. Potencijalne količine ostataka drvne i poljoprivredne biomase su velike, u Srbiji iznose oko 20 miliona tona svake godine. Kod nas se za sada od navedene količine koristi do pet procenata. 

Pročitajte ceo članak

Hibridno rešenje opremanja energijom za poznatu kozmetičku industriju

Jedno od najzanimljivijih rešenja za opremanje fabrike energijom u Evropi predstavlja hibridno trigeneracijsko postrojenje na biomasu i sunčevu energiju koje proizvodi paru, toplu i hladnu vodu i električnu energiju za proizvodne pogone poznatog francuskog proizvođača kozmetike L’Oréal u Villalonquéjaru pokraj Burgosa u Španiji. Ključni deo opreme isporučio je poznati austrijski proizvođač energetske opreme na biomasu Polytechnik.

Pročitajte ceo članak

Sušenje drvne biomase

dipl. ing. Vjekoslav Ribarević

U drvnoj industriji sušenje je deo hidrotermičke prerade drveta. Uz sušenje, u hidrotermičku preradu drveta ubrajamo i postupak parenja. Kao novije tehnološke postupke tretiranja drvne biomase kojima prethodi sušenje (i koje bi mogli ubrojiti u hidrotermički tretman drveta) možemo spomenuti termičku modifikaciju drveta ili njegovu torifikaciju.

Pročitajte ceo članak

Kompaktni Weeke BHX CNC obradni centri za bušenje

U drvnoj industriji, pogotovo u proizvondnji kuhinjskog nameštaja, brzina je od presudnog značaja. Što se tiče brzine i tačnosti obrade, BHX 500 je upravo ono što pomaže proizvođačima da budu van konkurencije.

Pročitajte ceo članak

Kvalitet sirovine za peletiranje i briketiranje

Msc Zorica Gluvakov

Poreklo biomase pokazuje da li je biomasa sveža, već upotrebljavana, tretirana sa hemijskim sredstvima (lepkovima, lakovima, bojama, kiselinama itd.), da li ima metalnih ili plastičnih ostataka, stakla, zemlje, i slično. U drvnoj sirovini treba da se postigne sadržaj vlage 8 do 12%, a u poljoprivrednoj 10 do 14%.

Pročitajte ceo članak

Inovacije u drvenim fasadama

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Po svoj prilici ne postoji građevinski materijal koji bi svojim svojstvima bio tako izuzetno gradivo kao što je drvo. Drvo je ekološki, jedini obnovljivi građevinski materijal za koji u procesu nastanka i obrade potrošimo najmanje energije, a istovremeno predstavlja skladište ugljendioksida.

Pročitajte ceo članak

Kvalitet ljuštenog furnira – da li zavisi samo od mašine?

prof. dr Vladislav Zdravković

Kvalitet ljuštenog furnira od presudnog je značaja za kvalitet lepljenih proizvoda od furnira. Iako proizvodnja ljuštenog furnira neupućenima izgleda jednostavna, kvalitetan furnir podrazumeva kvalitetne trupce optimalne vlažnosti za ljuštenje, odgovarajuću hidrotermičku obradu, i precizno podešavanje ljuštilice (odnosa noža i pritisne grede). Podešavanje odnosa između noža i pritisne grede ima za posledicu loš ili dobar furnir u pogledu varijacije debljine, dubine pukotina i hrapavosti.

Pročitajte ceo članak

Vlažnost drveta za građevinsku stolariju

dr Goran Milić

Postoji mnogo primera da prozori i vrata napravljeni od drveta traju decenijama, pa i vekovima. Čak i kada se menjaju, mnogo češći je razlog poboljšanje energetske efikasnosti (npr. dvostruko umesto jednog stakla) nego nemogućnost popravke samog prozora. Sa druge strane, problemi sa skorije montiranim drvenim prozorima – u smislu deformacija, promene dimenzija, loše površinske obrade – zaista postoje i jedan su od razloga upliva PVC (tačnije PVCu) prozora u ovu oblast.

Pročitajte ceo članak

Suvi tipl – rešenje za održivu konstrukciju

dr Igor Džinčić

Za razliku od ostalih grana industrije, ulaganje u savremenu opremu i tehnologiju u industriji nameštaja ne zaostaje za sličnim proizvodnjama u Evropskoj uniji. Međutim investicija u opremu nije propraćena adekvatnim ulaganjem u visokoobrazovane kadrove. Nedostatak adekvatnog visokoobrazovanog kadra (nekada inžinjera prerade drveta, a danas, inženjera za tehnologije, menadžment i projektovanje nameštaja i proizvoda od drveta) dovodi do velikog broja promašenih konstruktivnih rešenja koja utiču na kvalitet krajnih proizvoda.

Pročitajte ceo članak

Drveni podovi u 2016. godini

Isidora Gordić

Pripreme za novu sezonu u uređenju enterijera su sve intenzivnije sa lepim vremenom, a ponegde su već počeli radovi na uređenju životnog i radnog prostora. Vrlo važan segment u tom uređenju pripada podovima jer zauzimaju značajnu površinu i umnogome određuju identitet prostora u koji se polažu.

Pročitajte ceo članak

Vikendica sa pogledom na fjordove

Pogled na more, sa jedne, i pogled na šumu, sa druge strane... Za rekonstrukciju stare kuće korišćeni su isti materijali koji su korišteni i u originalnom objektu.

Pročitajte ceo članak

Alternativna rešenja za male kancelarije

Studenti sa Univerziteta Lund su u saradnji sa osnivačima danskog brenda Hay dizajnirali eksperimentalni nameštaj za kancelarije.

Pročitajte ceo članak

Prva referentna kogeneracija na biomasu firme Polytechnik u Jugoistočnoj Evropi

Pilana Cedar iz Vrbovskog iz Hrvatske, jedna od najvećih pilana tvrdog drveta u Evropi, prepoznala je prednosti rešenja austrijske kompanije Polytechnik. Projekat je upravo u fazi puštanja u pogon. Ukupna investicija u obnovu cele pilane iznosi 30 mil. evra.

Pročitajte ceo članak

Termička obrada drveta

Termički modifikovano drvo stabilnije je od standardno sušenog drveta. Nakon procesa modifikacije, hemijska struktura drveta je trajno promenjena, usled čega njegova sposobnost da apsorbuje vlagu iz okruženja znatno opada, što ga čini i znatno trajnijim.

Pročitajte ceo članak

Mikrotalasna sušara

Primena mikrotalasne sušare u industriji je od ekološkog značaja zbog toga što ne zagađuje okolinu. A koje su još prednosti ovog načina sušenja?

Pročitajte ceo članak

Zaštita drveta od spoljašnjih uticaja

Koji premaz izabrati zavisi od željenog izgleda i direktne izloženosti drveta uticajima (planinski predeo, morski predeo, urbana sredina...). Jedna od najvažnijih karakteristika premaza za spoljašnju upotrebu, koji imaju pored dekorativne i zaštitnu upotrebu, jeste zaštita drveta od prevelike vlažnosti.

Pročitajte ceo članak

Kako iskoristiti gradski drvni otpad?

Projekti na temu iskorišćenja gradskog drvnog otpada sve više postaju glavna tema u gradovima širom sveta. Ideja ovih projekata jeste da se ovaj otpad iskoristi, kako bi drvetu pružili drugu šansu, od njega napravili novi upotrebni predmet ili gradovima novi izvor toplotne energije.

Pročitajte ceo članak

Prerada drveta i proizvodnja nameštaja u Srbiji 2015. godine

Zoran Berbatović, samostalni savetnik u PKS

Odbor za šumarstvo i industriju prerade drveta je u prošloj godini pokrenuo niz inicijativa kod resornih ministarstava za rešavanje najvećih problema drvne industrije i šumarstva. U daljem tekstu ćemo nabrojati najbitnije...

Pročitajte ceo članak

Usaglašene poslovna politika i praksa prodaje drveta

Gazdovanje po principima održivog razvoja i profitabilnosti - Javno preduzeće Srbijašume je 2015. godinu završilo sa poslovnim rezultatom za ponos, a cilj nam je da 2016. godine ostvarimo još bolji poslovni rezultat nego lane kada ostvarili poslovnu dobit od 467.189.000 dinara, odnosno poslovali smo najbolje u proteklih petnaestak godina – kaže izvršni direktor za komercijalne i marketing poslove, gospodin Tihomir Murić.

Pročitajte ceo članak

Prva konferencija Drvna industrija i šumarstvo Srbije - Utisci

Marijan Kavran, mag.oec. MBA, direktor, Hrvatski drvni klaster

Ovaj skup je otvorio neke ključne teme. Konferencija je imala tendenciju rešavanja nagomilanih problema u sektoru i predstavljanja tog problema odgovornima, što je i delomično ispunjeno. Tu je ostala velika mogućnost za naredne godine, prilika je to za organizatore da podignu drvoprerađivačke teme na vrh državnih prioriteta. S druge strane, posećenost i interes učesnika bili su na najvišem nivou.

Pročitajte ceo članak

Prva konferencija - Drvna industrija i šumarstvo Srbije

mr Dragojlo Blagojević

U Vrnjačkoj Banji 7. i 8. aprila 2016. godine održana Prva konferencija – Drvna industrija i šumarstvo Srbije - Samo otvoren dijalog vodi do rešenja problema

Pročitajte ceo članak

Zaključci i preporuke

Zaključci i preporuke Prve konferencije – Drvna industrija i šumarstvo Srbije.

Pročitajte ceo članak

Drveni sat koji doslovno sam piše vreme

Napraviti ručno 407 drvenih delova zasebno i zatim ih spojiti tako da pravilno rade, takvu vrstu zadatka je teško i zamisliti, ali studentu Kango Suzuki-ju, sa Tohoku Univerziteta za umetnost i dizajn to je pošlo za rukom.

Pročitajte ceo članak

Saune - svima dostupna blagodet

Isidora Gordić

Pozitivni efekti koje korisnici sauna doživljavaju proističu u velikoj meri i od mirisa drveta te njegovog dodira, koji utiču na smanjenje napetosti i oslobađanje od stresa, te povećanja koncentracije i energije. Za izradu sauna se preporučuje bez izuzetka upotreba mekih vrsta drveta koje bolje upijaju vlagu i ne zagrevaju se kao tvrde vrste, pa je sedenje na njima neuporedivo prijatnije.

Pročitajte ceo članak

Drvo kao potreban i dovoljan element materijalizacije

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Impresivna crkva u Knarviku, gradiću smeštenom na zapadnoj obali Norveške, severno od Bergena, predstavlja autorsko ostvarenje sagrađeno u potpunosti od drveta. Ovaj objekat, koji se zahvaljujući svojoj pitomoj i toploj drvenoj strukturi uvlači u kulturno nasleđe kraja, platforma je za sveukupni razvoj društvene zajednice Knarvika, od umetnosti, preko duhovnosti, do muzike.

Pročitajte ceo članak

Klasifikacija i sigurnost kvaliteta energetskih peleta

Msc. Zorica Gluvakov

U savremenim uslovima življenja, kada se akcenat stavlja na očuvanje životne sredine i održivi razvoj, goriva proizvedena iz biomase sve više dobijaju na značaju, te se pelet smatra jednim od vodećih energenata.

Pročitajte ceo članak

Budućnost upotrebe čvrstih biogoriva

dr Miladin Brkić

Danas se postavlja pitanje ekonomičnosti, ekologičnosti i održivosti upotrebe čvrste biomase, kao alternativne vrste fosilnom gorivu. Potencijalne količine ostataka drvne i poljoprivredne biomase su velike, u Srbiji iznose oko 20 miliona tona svake godine. Kod nas se za sada od navedene količine koristi do pet procenata. 

Pročitajte ceo članak

Iskoristite drvni ostatak vaše proizvodnje i napravite novi proizvod – energiju

Ako prerađujete drvo, proizvodite nameštaj, stolariju, podne obloge, montažne kuće, drvenu ambalažu, palete, pelet, ploče, furnir ili nešto drugo sa drvetom možete još više.

Rešite se drvnog ostatka i zaradite.

Pročitajte ceo članak

Linck - mašine za obradu drveta

Još jedan po redu vodeći svetski sajam šumarstva i drvene industrije u organizaciji Deutsche Messe AG, Ligna 2015, održan je od 11. do 15. maja prošle godine u Hanoveru. Svi vodeći dobavljači tehnologija predstavljaju se na ovom sajmu, pa tako i nemačka kompanije Linck. Predstavljamo njihove novitete sa ovog sajma.

 

Pročitajte ceo članak

Revolucija u drvetu - Keboni drvo

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Keboni drvo је izdržljivа alternativа impregniranim pločastim fasadnim oblogama i tropskom drvetu, a ne sadrži nikakve hemikalije koje mogu dospeti u okruženje i nauditi čoveku ili okolini.

Pročitajte ceo članak

50. rođendan firme Polytechnik

Za dve generacije, bavljenjem energijom iz biomase, Polytechnik postao jedan od najznačajnijih globalno poznatih igrača i sada planira 12 miliona evra investicija u proizvodnju.

Pročitajte ceo članak

Kogeneracijska postrojenja na drvnu biomasu

dipl. ing. Vjekoslav Ribarević, STON-ING, Zagreb

Prva dilema pri planiranju izgradnje ove vrste postrojenja jeste njihova lokacija. Naravno odgovor je jasan - što bliže izvorima energenta, drvne biomase. Naredna dilema vezana je uz rezultate izgradnje kogeneracijskih postrojenja na biomasu, a to su toplotna i električna energija.

Pročitajte ceo članak

Uticaj blagog parenja na kvalitet sušenja rezane građe bukve

dr Goran Milić, Šumarski fakultet Beograd

Bukova građa se kod nas decenijama parila „na crveno”, prvenstveno za izvoz. Ovim procesom, koji se najčešće obavljao direktnim metodom (para se direktno ubrizgava u parionicu) uspešno se izjednačavala boja lažnog srca sa okolnim drvetom. U poslednjih dvadesetak godina, na tržištu se češće traži tzv. svetlo parena bukova građa i to najpre zbog nemogućnosti dobijanja neparene, „bele” bukve koja bi nakon sušenja imala ujednačenu boju po debljini (bez sendvič efekta)...

Pročitajte ceo članak

Kancelarijski prostor – antropometrijski podaci

Milena Simić, dipl.arh. unutrašnje arhitekture, Bojan Crnogaća, M.Sc.

Poslednjih godina svedoci smo porasta troškova gradnje i cene zemljišta, rastuće nestašice raspoloživih urbanih terena za gradnju, kao i sve većih proizvodnih troškova. To je razlog što se projektantima postavljaju sve strožiji zahtevi u pogledu efikasnije, racionalnije i ekonomičnije upotrebe kancelarijsog prostora.

Pročitajte ceo članak

Sajam nameštaja - moj izbor

Uroš Vitas

Usudili smo se i za ovu priliku, napravili odabir rešenja sa ovogodišnjeg Sajma nameštaja, velikim delom uz prikaz „iz autorskog ugla”, a čitaocima pružili mogućnost da ih i sami uporede i procene. Iako naizgled različiti, ovi radovi su jedinstvena poruka jedne generacije, možda baš one koja će nam pružiti izbor, i oblikovati naš život i životni prostor.

Pročitajte ceo članak

Oštrenje i razmetanje trakastih testera

Jedinstveni svetski proizvođač trakastih testera, Wood-Mizer, bavi se proizvodnjom ne samo opreme, već i alata potrebnih za održavanje testera. U ponudi su mašine za samostalno oštrenje i oštrenje u servisnim centrima.

Pročitajte ceo članak

Drveni pešački most u Sloveniji

Most se proteže u dužini od 54 metra preko reke Save i deo je biciklističke staze koja kreće iz sela Bohinjska, a završava se kod jezera Bohinj. Drvo je bio logičan izbor za građevinski materijal u ovoj regiji, a metoda gradnje interpretacija tradicionalnih metoda koje se koriste u Sloveniji.

Pročitajte ceo članak

Zavarivanje drveta trenjem

Da bi se postiglo povezivanje dva uzorka drveta, korišćeno je zagrevanje brzim i kratkim osciliranjem, trenjem, u kombinaciji sa pritiskom. U principu, svaka vrsta drveta može biti zavarena.

Pročitajte ceo članak

Trakaste testere WOOD-MIZER

Rezultat dvadesetogodišnjeg istraživanja i miliona dolara investicija su svetski poznate i priznate Wood-Mizer trakaste testere.

Pročitajte ceo članak

Bicikl sa drvenim kružnim ramom

Iako su i ranije postojali drveni bicikli, Niko Šmuc, dizajner ovog intersantnog bicikla, vidi drvo kao materijal budućnosti, a ne kao materijal prošlosti.

Pročitajte ceo članak

Paviljon u stilu drvenog šetališta

Kompaktnost ove drvena konstrukcija i okruženja u kojoj je napravljena ostavlja nobičan utisak i drugačiju sliku dvorca iz XVII veka.

Pročitajte ceo članak

Kontrola kvaliteta nameštaja - novi zahtevi tržišta

dr Igor Džinčić

Rad na razvoju prototipova i periodična kontrola kvaliteta nameštaja sve više dobijaju na značaju. Povećanjem zahteva koji se postavljaju pred domaće proizvođače nameštaja, koji su izvozno orijentisani, dovode do promena u vrstama usluga koje se traže od Zavoda za kontrolu kvaliteta nameštaja.

Pročitajte ceo članak

NLT ploče

NLT – drvo lamelirano pomoću eksera pored toga što se koristi za podove, zidove i krovne konstrukcije, sada se sve češće koristi i za izgradnju stepeništa.

Pročitajte ceo članak

Biorazgradivi čipovi za računare napravljeni od drveta

Toliko bezbedni čipovi da bi se mogli ostaviti u šumu, a gljivice bi mogle da ih degradiraju. Čipovi kao odlično đubrivo.

Pročitajte ceo članak

Sjajni rezultat u obradi ploča velikih dimenzija

Ponuda Selco WNA 7 sadrži tehnologiju bez premca u pogledu precizne obrade. Rešenja koja su osmišljena za rukovanje tankim i osetljivijim pločama, snažna kolica za guranje, moćni prednji ravnjači, bočno poravnjanje i sto za podizanje dizajnirani su da bi se osigurao najviši mogući nivo preciznosti.

Pročitajte ceo članak

Wood-Mizer obeležava 25 godina na tržištu Evrope

Ove godine Wood-Mizer obeležava 25 godina svog rada na tržištu Evrope. Kako je izgledao hronološki razvoj ove firme od entuzijazma dva inovatora 1982. godine u SAD, do vodećeg svetskog proizvođača pilana...

Pročitajte ceo članak

Spoj snage i preciznosti

Biesse - Novi centar za preradu koji služi za proizvodnju nameštaja, stepeništa i delova za vrata i prozore svih oblika, veličina i debljina, Rover C dizajniran je za korišćenje u teškim uslovima rada koji zahtevaju velike alate i agregate.

Pročitajte ceo članak

EGGER istražuje nove perspektive za 2015/2016. godinu

Od septembra 2015 EGGER promoviše nove proizvode na tržištu i nudi arhitektama kao i stolarima bezbroj različitih opcija dizajna ukuljučujući i već poznati servis. Novi Egger dekori za laminate sa jezgrom u boji i obimno proširenje palete radnih ploča omogućavaju arhitektama i stolarima da istraže nova gledišta. Ne postoji jedan način, jedno gledište – individualan dizajn je prisutan više nego ikad.

Pročitajte ceo članak

U carstvu drveta: JOGA

PIŠE: mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Zanimljiv i nesvakidašnji po produkciji, arhitektonski studio iz Velike Britanije, „Blue Forest”, projektovao je krajnje inspirativan objekat specifične namene – Joga studio. Objekat je smešten u Sariju, seocetu na jugo-istoku Engleske. Već sam naziv klijenta („Treehouse Yoga Studio”) ukazuje na njegovu orijentaciju i ideje-vodilje, a slučajno ili ne, to je u potpunosti korespondiralo sa filozofijom projektanta.

Pročitajte ceo članak

Projektovanje za što bolju zaštitu od zemljotresa

Zemljotresi utiču na zgrade različito, zavisno od podzemnih pokreta i karakteristika zgrade. Iako je manje zastupljena u gradnji, drvena ram konstrukcija ima nekoliko karakteristika koje poboljšavaju performanse pri zemljotresu.

Pročitajte ceo članak

Mekana baterija napravljena od drveta

Naučnici ovaj projekat i dalje ispituju i razvijaju i smatra se da bi ove baterije mogle da se koriste u fleksibilnim elektronskim uređajima, kao i u električnim automobilima i pametnim tkaninama.

Pročitajte ceo članak

Tačan rez sa Wood-Mizer mašinom TVS (dvoglava vertikalna mašina za sečenje tankih trupaca)

Wood-Mizer dvoglava vertikalna brenta (TVS) je prva mašina u liniji proizvodnje paleta i odvaja vertikalno dve bočne strane trupca u jednom prorezu. Kompaktnost i niska cena čine ovu mašinu povoljnom opcijom za početno rezanje.

Pročitajte ceo članak

Zidne izolacione pločice koje apsorbuju zvuk

Pločice napravljene kombinovanjem dva najzastupljenija građevinska materijala na svetu, kombinovanjem drveta i cementa.

Pročitajte ceo članak

Fleksibilna automatizacija u drvnoj industriji za proizvodnju komponenata za drvene zgrade

doc. dr Dominika Gornik Bučar i saradnici

Robotizacija u drvnoj industriji - pregled trenutnog stanja upotrebe industrijskih robota, sa naglaskom na drvnoj industriji, predstavljanje aplikacije za korišćenje industrijskih robota u proizvodnji elemenata za drvene konstrukcije sa naglaskom na razvoj univerzalnog elektro držača. Pišemo takođe i o mogućnostima upotrebe industrijskog robota na računarski vođenoj mobilnoj platformi za izradnju elemenata za drvenu gradnju.

Pročitajte ceo članak

Drvo u (re)definiciji vrta

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Drvo i staklo sjedinjeni su u formi eliptično izdužene ljuske sačinjene od besprekorno nanizanih greda. Prostor koji se fomira u utrobi ljuske podeljen je u proporciji zlatnog preseka na unutrašnji – radni, i spoljašnji – otvorenu terasu.

Pročitajte ceo članak

Letnja dilema: Podne obloge za spoljnu upotrebu od drveta ili kompozita

Isidora Gordić

Najomiljenija podna obloga je drvo koje pruža nenadmašan osećaj povezanosti s prirodom. Međutim, kada je reč o podnim oblogama za spoljnu upotrebu, drvo je poslednjih godina dobilo ozbiljnu konkurenciju u kompozitnom materijalu WPC (eng. wood-plastic composite).

 

Pročitajte ceo članak

Brušenje premaza

prof. dr Milan Jaić

Brušenje premaza je jedna od važnijih operacija u međufaznoj ili završnoj obradi drveta. Izvodi se radi postizanja visokog kvaliteta površine i potrebna je, sa malim izuzecima, kod svake površinske obrade.

Pročitajte ceo članak

Stvaranje strugotine u procesu rezanja drveta

Bojan Crnogaća, M.Sc., Eurosalon fabrika

Skidanjem strugotine drvo se obrađuje: rasecanjem, rendisanjem, glodanjem, bušenjem, sečenjem, ljuštenjem, tokarenjem, dubljenjem, brušenjem. Dok odsecanjem, prosecanjem i probijanjem vrši se obrada drveta bez skidanja strugotine. Formiranje strugotine se odvija kroz tri sukcesivne faze: plastično deformisanje materijala predmeta obrade (stvaranja strugotine), odvođenje strugotine iz zone rezanja i savijanje i lomljenje strugotine. Ova faza se ne pojavljuje uvek.

Pročitajte ceo članak

Drvo u total dizajnu - Dukley Beach Loung u Budvi

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Od nekadašnjeg prostora koji je trebalo da bude parking, investitor je zahtevao elitni objekat koji će biti u prisnom dosluhu sa prirodom, minimalističke koncepcije i sa najboljim mogućim iskorišćenjem lokacije. Autor, beogradski arhitekta Đorđe Gec, na čelu biroa Fluid arhitektura, dao je na ove zahteve odgovor koji je krajnje specifičan, ali je u isto vreme suština njegove arhitektonske vizije.

Pročitajte ceo članak

Wood-Mizerov konkurs, MY PROJECT

Prijave za konkurs MY PROJECT 2015 će biti od 01. maja do 28. avgusta 2015. godine. Wood-Mizer žiri će izabrati najbolje projekte i nagraditi devet učesnika.

Pročitajte ceo članak

Richmond Olypic Oval

Richmond Olypic Oval je objekat izgrađen za Zimske olimpijske igre 2010. godine. Krov ovog objekta je izgrađen od drveta i najveći je krov ove vrste na svetu.

Pročitajte ceo članak

WoodWave paneli

WoodWave paneli prenose opterećenje na potpuno nov način, apsorbuju zvuk kroz otvore između slojeva, a konstruisani su pomoću jednostavno dimenzionisane građe koja zadovoljava uslove zaštite od požara.

Pročitajte ceo članak

Na putu ka još većem nivou finalizacije – Iskustva iz Hrvatske

Najveći izvoznik bukove rezane građe i jedna od vodećih firmi u drvoprerađivačkoj industriji regiona, riječki Cedar, će sa završetkom druge faze investiranja, imati pilanu koja će po veličini, opremljenosti i kapacitetu biti prva ili druga u Evropi.

Pročitajte ceo članak

Građevinski materijal od presovanih delića recikliranog tetrapaka

Činjenicu da otpad nije smeće svojim radom i proizvodom potvrđuju u preduzeću FEPLO. Njihove vodootporne eko ploče će postati nezamenjiv element u graditeljstvu, proizvodnji nameštaja i stolariji.

Pročitajte ceo članak

Kvalitet, pouzdanost i pristojne cene

Osnovne karakteristike proizvoda firme NIGOS-elektronik su: vrhunski kvalitet i pouzdanost, a uz mogućnost izrade sušara po zahtevu klijenata, stvoreni su uslovi da se izađe u susret svim, pa i najzahtevnijim potrebama kupaca.

Pročitajte ceo članak

Kuća od drveta - na drvetu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Kuća moderanog, funkcionalnog i vizuelno interaktivnog dizajna, a deluje kao da je oduvek postojala na tom mestu, i kao da ju je izrodila sama priroda.

Pročitajte ceo članak

Prednosti i perspektiva gradnje drvenih kuća - Iskustva iz Slovenije

Prof. dr Franc Pohleven, Univerzitet u Ljubljani, Biotehnički fakultet

Od svih građevinskih materijala samo drvo vezuje ugljen-dioksid i pomaže u održavanju standarda i tehnološkog razvoja sa minimalnim uticajem na životnu sredinu i ljude. Zbog toga, značaj izgradnje drvenih objekata danas je mnogo veći nego ikada ranije, a upotreba drveta u izgradnji je u poslednjih nekoliko godina doživela veliki preporod.

Pročitajte ceo članak

Wood-Mizer najavljuje konkurs „Moj projekat” 2015 namenjen evropskim drvoprerađivačima i zanatlijama

Prijave za konkurs će biti od 01. maja do 28. avgusta 2015. godine, a na jesen, Wood-Mizer sudije će izabrati najbolje projekte i dodeliti nagrade za devet pobednika.

Pročitajte ceo članak

Zapostavljena velika razvojna šansa

dipl. ing. Gojko Janjatović

Tema julskog broja časopisa DRVOtehnika:
Izgradnja i rekonstrukcija šumskih kamionskih puteva – najprioritetniji i najisplativiji posao šumarstva Srbije. Obnovljiva prirodna bogatstva
na dohvat ruke, a ipak teško i nedovoljno dostupna.

Pročitajte ceo članak

Za 10 godina izgrađeno samo 1.000 kilometara šumskih puteva

Ukoliko ulaganja u šumske puteve zadrže dosadašnju dinamiku, lako se može izračunati da će prosečna otvorenost šuma u Srbiji sa sadašnjih 5m/ha na 10m/ha šumskog puta biti dostignuta za 150 godina.

Pročitajte ceo članak

Drvo u ambijentu - pozitivni uticaji

Drvo upotrebljeno kao konstrukcioni materijal ili kao osnovni materijal u enterijeru ima izuzetan doprinos i uticaj na kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru, na akustiku, fizičko zdravlje, a veoma značajan je i pozitivni uticaj drveta na ljude.

Pročitajte ceo članak

Beč - planira se izgradnju najvišeg drvenog nebodera na svetu

Drvo će činiti 76% materijala ove zgrade, a projektanti kažu da će se tako sprečiti emisija 2800 tona CO2, koji bi nastao pri proizvodnji betona za izgradnju slične betonske konstrukcije.

Pročitajte ceo članak

Furnirski zid koji zaustavlja buku

Prof. dr Vladislav Zdravković

Testiranje je pokazalo da je prefabrikovana drvena zvučna barijera od impregnisanog kompozita sastavljenog od kombinacije masivnog drveta i furnirske ploče efikasna i da smanjuje nivo buke. Kompozitno drvo se još jednom pokazalo kao materijal sa određenim prednostima u odnosu na ostale klasične materijale, pogotovu ako se ima u vidu njegova ekološka komponenta.

Pročitajte ceo članak

Drvena osmospratnica u Finskoj

Arhitektonski studio OOPEAA završava prvi drveni objekat visokogradnje u Finskoj. To je prvi primer visokogradnje u svetu čija konstrukcija je sačinjena od prefabrikovane unakrsno lamelirane građe (CLT – cross-laminated timber).
Pročitajte ceo članak

Drvena kuća na brdu iznad Osla

Dom obložen drvenom građom koji se nalazi na brdu iznad Osla, delo je arhitekata studia Schjelderup Trondahl Arkitekter. Ideja je bila uživati u uramljenom prizoru kroz pažljivo nameštene prozore.
Pročitajte ceo članak

Karirana kuća u Tokiju

Staklo i drveni pravougaonici stvorili su šarenu, kockastu fasadu na kući u Tokiju. Ovu kuću dizajnirao je arhitekte Takeshi Shikauchi.
Pročitajte ceo članak

Skivena oaza Beograda: ARBORETUM ŠUMARSKOG FAKULTETA

Jedno od skrivenih blaga grada Beograda, ušuškano na Banovom brdu iza zgrade Šumarskog fakulteta je njegov Arboretum, koji krije brojna iznenađenja namenjena svim građanima, a ne samo studentima koji su najčešći posetioci.

Pročitajte ceo članak

Proces karbonizacije drveta

Niže temperature karbonizacije daju veći prinos ćumura, ali ovaj ćumur ima nižu vrednost, korozivan je zbog sadržaja katrana i ne gori kao čisti dim bez vatre. Dobar ćumur treba da sadrži oko 75% ugljenika što se dobija na temperaturi karbonizacije od oko 500°C.

Pročitajte ceo članak

Travelbox

Hotelska soba koju možete poneti na put - izrađena je od aluminijuma i drveta, otporna na oštećenja koja mogu nastati prilikom transporta.

Pročitajte ceo članak

REVOLUCIONARNI SISTEM BRUŠENJA BEZ PRAŠINE

Uporednim testiranjem i upoređivanjem rezultata postignutih upotrebom ABRANET® materijala za brušenje i tradicionalnih brusnih papira uočene su važne prednosti sistema brušenja bez prašine.

Pročitajte ceo članak

Horizontalna mašina za izradu paletnih elemenata HR500 postaje još bolja

Wood-Mizer je analizirao iskustva, povratne informacije i zahteve onih preduzeća koja posluju sa višelisnim mašinama. Na osnovu toga je tim Wood-Mizer-a  predložio rešenja za poboljšanje funkcionalnosti mašine, kvaliteta reza za lakše održavanje i povećanje bezbednosti.

Pročitajte ceo članak

Skulptura u obliku korenovog sistema

Brazilski umetnik Henrique Oliveira napravio je instalaciju koja potseća na korenov sistem i omogućava zanimljiv i nadrealan doživljaj gledaocu, grane drveta koje se uvijaju oko greda koje se nalaze unutar galerije.

Pročitajte ceo članak

Zaštita od požara u zgradama drvene konstrukcije

Otpornost na požar se računa na osnovu toga koliko brzo je snaga dela konstrukcije oslabila pod uticajem vatre i da li deo te konstrukcije može i dalje održavati svoju konstruisanu snagu dok sprečava prolazak toplote ili plamena.

Pročitajte ceo članak

Drvene stolice koje štede prostor

Stolice dizajnirane za upotrebu u modernim životnim prostorima, mogu da se slažu u horizontalnoj liniji tako da se njihova mesta za sedenje preklapaju, a time i štedi prostor kada nisu u upotrebi.

Pročitajte ceo članak

Kancelarija od paleta

Dizajnerski studio Hiroki Tominaga Atelier u Tokiju  je prihvatio zadatak da prostoriju od 50 kvadratnih metara pretvori u privremenu kancelariju za sastanke. Pošto je ovaj prostor bio iznajmljen, bilo je potrebno osmisliti što jeftinije rešenje. Dizajner je došao na ideju da koristi drvene palete koje su prvobitno korišćene za transport.

Pročitajte ceo članak

Zasadite svoj nameštaj

Gavin Munro sadi mladice drveća u specijalno dizajnirane plastične kalupe, obrezuje i usmerava grane u oblike pre nego što će ih kalemiti tako da zajedno formiraju izuzetno čvrste spojeve. Koristeći ovu metodu već je napravio nekoliko prototipova, stolova, stolica i abažura. Majka priroda je odradi sav teži posao, a da li biljkama to prija ili bi da rastu bez oklopa?

Pročitajte ceo članak

Stolica u obliku slova A

Alfa stolica je dobila ime po svom obliku, formirana od nogu koje se prostiru nagore i spajaju u visoki naslon, u čijoj se sredini nalazi sedište. Svi spojevi su skriveni unutar strukture kao bi se naglasio kontinuitet oblika.

Pročitajte ceo članak

Nešto i za naše male prijatelje

Na male prijatelje i kućne ljubimce nikako ne treba zaboraviti. Ovo su neke od ideja kako i njima napraviti udobno mesto za odmor.

Pročitajte ceo članak

Kompletna ponuda materijala sa strukturom sinhronizovanih pora

Feelwood sinhronizovane pore sada su dostupne i na laminatima i compact pločama. Ovog proleća, pod motom „Napravite razliku“, EGGER počinje kampanju nudeći ideje i stvarajući inspiraciju za kreativan dizajn.

Pročitajte ceo članak

Wood-Mizer linija za preradu tankih oblica

Tim inžinjera iz firme Wood-Mizer je razvio SLP – liniju za rezanje tankih oblica, koja ne uključuje samo mašine, već i niz transportera za prevoz materijala. Cena linije za preradu tankih oblica uskim trakastim testerama - SLP,  je vrlo atraktivna, posebno ako uporedimo sa istim kompletom širokolisne opreme.  Potrebna instalirana snaga  je oko 100 kW. Proizvodna površina se kreće između 150 i 220 m².

Pročitajte ceo članak

AirTec – novi sistem ivične obrade pločastih materijala

Bojan Crnogaća, M.Sc., Eurosalon fabrika

Osnovne prednosti ivične obrade uz pomoć toplog vazduha u odnosu na konvencinalni način su: minimalna vidljivost spoja kant trake i ploče, povećana otpornost na nagle promene  temperature, visoka temperaturna otpornost, povišena otpornost na dejstvo vlage i vodene pare, kao i bakteriološka otpornost na spoj.

Pročitajte ceo članak

Svest o zagađenosti vazduha – problematika gorionika koji se koriste kod grejanja biomasom

Loženje drveta za grejanje je jedan od najvećih izvora finih čestica emisija, koje doprinose otprilike istu količinu onih sitnih komadića zagađenja u vazduhu kao što stvaraju vozila na prometnoj ulici. Sve ukupno, ove emisije - koje su povezane sa nepravilnim otkucajima srca, problemima disanja i nefatalnim srčanim udarima - povezane su sa 350.000 prevremenih smrti svake godine širom Evrope.

Pročitajte ceo članak

Stepenice kutijastog izgleda kao centralni deo Bazar Noir radnje

Spoljašnji deo stepeništa je u celosti obojen u crnu boju, dok je u unutrašnjosti stepeništa zadržan prirodni izgled boje drveta. Stepenište se spušta sa međusprata, ali ne dodiruje pod i time stvara iluziju stepeništa koje pluta.

Pročitajte ceo članak

Tri ideje za mala preduzeća

Wood-Mizer je nedavno sproveo istraživanje utemeljeno na povratnim informacijama od svojih predstavnika iz više od 100 zemalja. Cilj je bio da se istraži kako je kriza u svetu uticala na drvoprerađivačka preduzeća. Verujući da su se sada stekli pogodniji uslovi za podršku malim preduzećima, Wood-Mizer je napravio pilane za proizvodnju različitih proizvoda.

Pročitajte ceo članak

Za pet paleta bolji

Srpski drvoprerađivači traže izlaz iz krize. I pronašli su ga – ekonomičnijom tehnologijom rezanja drveta. Ovo je priča iz preduzeća Palet Pak iz Kikinde.

Pročitajte ceo članak

Razvoj i prednosti tržišta korišćenih mašina

Mašine za obradu drveta su relativno skupe, zahtevaju velika ulaganja neretko nedostižna za većinu manjih proizvođača proizvoda od drveta, male zanatske i stolarske radionice. Međutim, za ovaj problem postoji rešenje – tržište korišćenih mašina za obradu drveta.

Pročitajte ceo članak

CasaDesus - među vodećim proizvođačima nameštaja u Španiji

Kompanija CasaDesús - među vodećim proizvođačima nameštaja u Španiji predstavlja: Drveni sto Orwell, krevet Valeria i Shelby, sofu koja lebdi.

Pročitajte ceo članak

Automati za lakiranje drveta prskanjem

Prof. dr Milan Jaić

Ekonomičnost primene automata za prskanje ogleda se u: produktivnosti rada, u kratkom vremenu pripreme pri promeni predmeta obrade ili premaza, u minimalnim troškovima čišćenja uređaja i fleksibilnosti uređaja u pogledu raznolikosti predmeta obrade.

Protočni rad i elektronsko upravljanje čine automate za prskanje pogodnim za rad u linijama i to ne samo u serijskoj proizvodnji već i u proizvodnji po narudžbini.

Pročitajte ceo članak

Akustične sobe, obložene perforiranim panel pločama, prilagođene različitim grupama instrumenata

Četiri interaktivne učionice obložene različitim vrstama drvenih panela, dizajnirane za gudačke i duvačke instrumente, udaraljke, perkusije i mešovite instrumente – svaka ima jedinstvenu akustiku i posebnu estetiku.

Pročitajte ceo članak

DRVO KAO NEPRIKOSNOVENI ZNAK LUKSUZA 1 - Penthaus LILIHIP u Torontu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Uvreženo mišljenje u našoj sredini da je drvo topao i intiman materijal i tu se zaokružuje neka njegova konotacija shodno kojoj je ono najpogodnije za primenu u potkrovljima, vikendicama, kućama za odmor… Ipak, drvetom je moguće postići opšti izraz luksuza, monumentalnosti, otmenosti.

Pročitajte ceo članak

DRVO KAO NEPRIKOSNOVENI ZNAK LUKSUZA 2 - Hotel Izvor u Aranđelovcu

mr Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Uvreženo mišljenje u našoj sredini da je drvo topao i intiman materijal i tu se zaokružuje neka njegova konotacija shodno kojoj je ono najpogodnije za primenu u potkrovljima, vikendicama, kućama za odmor… Ipak, drvetom je moguće postići opšti izraz luksuza, monumentalnosti, otmenosti.

Pročitajte ceo članak

Drvoprerađivači donatori Fondacije Ana i Vlade Divac

Mr Dragojlo Blagojević

Od 2007. godine Fondacije Ana i Vlade Divac je u Srbiji zbrinula 550 izbegličkih porodica koje su dobile krov nad glavom, a različite vrste pomoći, najčešće u građevinskom materijalu, je stigla i za 90 porodica sa poplavljenih područja. Takođe je obnovljeno nekoliko škola i obdaništa, popravljeno na desetine igrališta.
Montažnu kuću koju je donirao Klaster drvoprerađivača, odnosno Agencija za drvo, Fondacija Divac je dodelila izbegličkoj porodici Obućina u Pančevu, a ovaj primer može biti podsticaj za sve one koji, kroz razvoj filantropije, teže solidarnosti i duhu zajedništva.

Pročitajte ceo članak

Neponovljivi, prirodno zakrivljeni parketi

Isidora Gordić

Zakrivljeni parketi se mogu polagati u sve tipove prostora – od visokofrekventnih komercijalnih do rezidentnih, bitno je samo voditi računa o pravom izboru završne obrade kako bi otpornost na habanje bila adekvatna. Za one koji vole total dizajn, na ovaj način se mogu izrađivati i drveni paneli različitih formata, nameštaj, zidne obloge, tavanice, pa čak i fasadni elementi. Jedno je izvesno, zahvaljukući razvoju tehnologije, prirodno zakrivljeni parketi čija je proizvodnja nekada bila veoma skupa, danas se mogu dobiti po prihvatljivim cenama.

Pročitajte ceo članak

Uticaj visokotemperaturnog tretmana na dimenzionalnu stabilnost drveta

Bojan Crnogaća, M.Sc., Eurosalon fabrika

Prirodna trajnost većine evropskih vrsta drveta je vremenski ograničena, pa se u uslovima spoljašnje sredine bez adekvatne zaštite ne može koristiti. Zbog izražne higroskopnosti, dimenzionalne nestabilnosti, kao i relativno male otpornosti na dejstvo insekata i gljiva, drvo ima smanjenu mogućnost upotrebe u uslovima promenljive klime, tako da se retko primenjuje za izradu proizvoda namenjenih spoljašnjoj upotrebi. U cilju smanjivanja ovih negativnih strana, drvo se često tretira različitim tretmanima (hemijski, toploti i termičko-hemijski).

Pročitajte ceo članak

Specifičnosti faze zagrevanja u procesu sušenja rezane građe

dr Goran Milić

Zagrevanje rezane građe je prva tehnološka faza u procesu veštačkog sušenja. Kao što je već iz imena faze jasno, cilj zagrevanja je postupno povisiti temperaturu rezane građe od početne (spoljašnje) temperature do početne temperature za sušenje. Cilj ovog teksta je da čitaocima skrene pažnju na specifičnosti ovog procesa, a naročito u zimskim uslovima sušenja kada je rezana građa često pod snegom ili zaleđena.

Pročitajte ceo članak

I pored teškoća drvna industrija Srbije ostvaruje dobre rezultate

dipl. ing. Vladimir Burda, Privredna komora Srbije

Ovde ukratko dajemo rezultate poslovanja prerade drveta i proizvodnje nameštaja u prvih jedanaest meseci 2014. godine. Takođe govorimo o projektu Imate reč - Budite deo rešenja, koji je organizovala Privredna komora Srbije gde su i predstavnici drvne industrije i šumarstva dali svoje viđenje problema, kao i predloge rešenja. Dijalog privrede, države i struke je, bez sumnje, put koji u svakoj delatnosti može dati bolje rezultate poslovanja.  

 

Pročitajte ceo članak

Centar za edukaciju u šumi

Da bi se objekat uklopio u šumovito okruženje arhitekte su odlučile da ga delimično potope ispod pokrivača od veštačke trave. Da bi se zgrada što bolje uklopila prilikom izgradnje korišćen je lokalni bor.

Pročitajte ceo članak

Accoya drvo upotrebljeno za rekonstrukciju zgrade Louis Vuitton

Drvena fasada kreira unakrsni (karo) dizajn koji je zaštitni znak i krasi mnoge proizvode ovog luksuznog brenda, dok se kvalitet, završna obrada, kao i sve ostale karakteristike Accoya drveta idealno uklapaju uz luksuzni brend kao što je Louis Vuitton.

Pročitajte ceo članak

Mladi i uspešni, a naši - Nemanja Kiso

Posle uspešnih promocija svoje multifunkcionalne sofe inovativnog dizajna, diplomirani arhitekta Nemanja Kiso imao je želju da široj javnosti predstavi novi proizvod koji će, veruje, biti podjednako uspešan kao i prethodni. Reč je o TV komodi, koju pored futurističkog dizajna krasi i dobra funkcionalnost. Dizajniran tako da se koristi u više namena, ovaj komad nameštaja pogodan je i za stambeno-poslovne objekte, hotele, restorane...

Pročitajte ceo članak

Stara kuća u novom ruhu

Arhitekta Jochen Specht je kuću izgrađenu šetdesetih godina prošlog veka u ruralnom delu Austrije, koja je postala premala za četvoročlanu porodicu, rekonstuisao tako što je staru kuću obavio novom fasadom od tamnog drveta, betona i velikih staklenih površina. Unutar zgrade napravljeni su otvori na originalnoj betonskoj površini da bi se postojeće prostorije povezale sa novim prostorijama i stvorio veliki životni prostor.

Pročitajte ceo članak

Acetilovanje drveta

Drvo se danas takmiči sa novim materijalima koji karakteristikama uzimaju primat u nekim oblastima. Kao takmičari u moru raznih materijala, masivno drvo i kompozitni materijali na bazi drveta pariraju veštačkim materijalima zahvaljujući razvoju različitih metoda modifikacija drveta koje poboljšavaju njihova fizička i mehaničkih svojstva.

Pročitajte ceo članak

Problemi sa klasiranjem hrastovog parketa

dr Nebojša Todorović

Nesuglasice između proizvođača i kupaca parketa, su najčešće vezane, sa jedne strane, za različito tumačenje i nepoštovanje standarda i sa druge strane za nepoznavanje drveta kao prirodnog, nehomogenog i anizotropnog materijala.

Pročitajte ceo članak

Topli ekološki podovi

Isidora Gordić

Danas ekologija prestaje da bude trend i postaje imperativ. Drveta je sve manje na planeti, a potreba za njim je sve veća uprkos brojnim veštačkim materijalima koji teže da ga zamene. Kako pomiriti te dve krajnosti i naći rešenje za sve one koji, ipak, žele da drvenim podom oplemene svoj prostor i učine ga zdravijim i ugodnijim za stanovanje ili rad? Odgovor leži u brzo obnovljivim izvorima.

Pročitajte ceo članak

MDK sa aspekta seizmički otporne gradnje

dr Tatjana Kočetov Mišulić

Povećanje stepena ekološke svesti stanovništva, brzina gradnje i niska cena kvadrata montažnih drvenih kuća (MDK) postaje sve više prednost u zahtevima kratkog roka i kvalitetnog obezbeđivanja stambenog, poslovnog i javnog prostora. Velika prepreka boljem plasmanu drvenih kuća na domaćem tržištu i dalje leži u tradicionalnom i dugotrajnom zidanju “na mobu” i navici življenja u (nezavršenim) objektima od čvrstog materijala.

Pročitajte ceo članak

Energetska efikasnost brvnara

Neki proizvođači brvnara nude mogućnost, pored već postojećih modela brvnara, i gradnju brvnarnare po želji kupca. Koji su to faktori na koje je važno obratiti pažnju prilikom odabira brvnare, a koji se odnose na energetsku efikasnost?

Pročitajte ceo članak

Zanimljiv spoj – drvo i smola

Dizajneri iz kompanije Alcarol, Italija „zarobljavaju‟ prirodne materijale u smolu formirajući New Vision kolekciju nameštaja.

Pročitajte ceo članak

Površinska zaštita drveta

Prof. dr Milan Jaić i Miljana Nikolić, dipl. inž. arh.

Mnogi premazi koji su se tradicionalno koristili za drvo su sadržali isparljiva organska jedinjenja, pa su se njihove formule menjale da bi se ispoštovale savremene regulative. Isparljiva organska jedinjenja su organski materijali u premazima koji isparavaju kako se premaz suši. Ovi materijali se smatraju zagađivačima vazduha i količina koja se može osloboditi za datu količinu čvrste materije (vezujućeg sredstva, pigmenta, i dr.) u premazu je sada regulisana u mnogim oblastima.

Pročitajte ceo članak

KAKO SE IZRAĐUJU DOBRI PROZORI

U ovom osvrtu pokušaćemo da prikažemo pojedine faze izrade prozora i približimo iskustva evropskih proizvođača. Kao polazni materijal koristi se lamelirano drvo. Drvo je nezamenljivo iz više razloga, a pre svega zbog svojih mehaničkih i estetskih svojstava.

Pročitajte ceo članak

Ekološka drvena kuća u Rusiji

mr Mare Janakova Grujić

Drvo je korišćeno u i konstruktivnom sklopu građevine. Zidovi kuće sastavljeni su od mnogobrojnih slojeva u kojima značajan udeo imaju oni napravljeni od drveta, i taj koncept sproveden je u cilju energetske efikasnosti kuće, budući da se na taj način omogućava toplotni prekid i bivaju izbegnuti hladni mostovi kao glavni način emisije toplote objekta.

Pročitajte ceo članak

Zavod za kontrolu kvaliteta nameštaja

Sa tradicijom dugom skoro četiri decenije Laboratorija za kontrolu kvaliteta nameštaja je jedna od najstarijih ustanova u Evropi koja zvanično pruža usluge kontrolisanja kvaliteta nameštaja. Neprekidnim usavršavanjem, 2002. godine, prerasta u kontrolnu organizaciju, akreditovanu kod Akreditacionog tela Srbije (ATS), pod novim nazivom: Zavod za kontrolu kvaliteta nameštaja, prema standardu SRPS ISO/IEC 17020. Kontrolisanje obavlja prema važećim domaćim, međunarodnim i EN standardima.

Pročitajte ceo članak

Plutajući most

Konstrukcija je napravljena od acetilovanog drveta, modifikovanog i obrađenog drveta koje je idealno za upotrebu u spoljašnjim uslovima i u uslovima koji zahtevaju izdržljivost. Otporan je na truljenje kao i na bubrenje i utezanje koji se inače javljaju kao posledica kontakta drveta sa vodom.

Pročitajte ceo članak

Ogledalo i sto na dve noge

Ovaj interesantan komad nameštaja nastao je kao kombinacija stola sa dve noge i zidnog ogledala na koje se sto naslanja.

Pročitajte ceo članak

FUNKCIJA I IDENTITET MALIH STANOVA

dipl. arh. Jelena Manojlović

Fleksibilnost i multifunkcionalnost su osnovni pojmovi koji se vežu za unutrašnju arhitekturu malih stanova i garsonjera.

Pročitajte ceo članak

Život u potkrovlju

Ivana Davčevska

Ushićenje pri useljenju u potkrovlje retko da može da pokvari bilo šta, ponajmanje poneka fleka na kosom zidu... Srećni smo, jer lako ćemo naći super majstore i sve će biti ok. A šta dalje i šta je to po čemu se potkrovlje još razlikuje? Stanovanje zadovoljava mnoge ljudske potrebe: potrebu za fizičkom zaštitom, sigurnošću, psihološke, socijalne, ekonomske i kulturne potrebe. Kvalitetno stanovanje uslov je za kvalitetan život.

Pročitajte ceo članak

Enterijer za dečiji svet

dipl.arh Jelena Manojlović

Kroz prostornu kompoziciju, izgled zidova, odabir nameštaja moguće je stimulisati potencijale beba. Dokazano je da deca u ranoj dobi pokazuju sposobnost prepoznavanja apstraktnih simbola. Primenom različitih elemenata i vizuelnih informacija u okolini, pozitivno se utiče na razvoj beba i njihove percepcije, što se kasnije direktno odražava na intelektualnu sferu života.

Pročitajte ceo članak

UREĐENJE MALIH STANOVA uz osmeh na licu

Ivana Davčevska

Nažalost mala kvadratura nam neretko diktira organizaciona rešenja, pa uređenje enterijera zahteva praktičnost i funkcionalnost. Nekoliko praktičnih informacija o što boljem iskorišćenju prostora će, možda, biti od koristi.

Pročitajte ceo članak

ZOOM NOVOSTI DESIGN GUIDE

U poslednjih deset godina, a od kada je osmišljen ZOOM Design Guide, EGGER ide u korak sa trendovima na brojnim tržištima kako bi mogao da razvija uspešne dekore i ujedno ih koristi da pokaže interesantne kombinacije u različitim prostornim situacijama.

Pročitajte ceo članak

Lenga drvo (Nothofagus pumilio, Nothofagaceae)

Svaki komad lenge je unikatan. S obzirom da je nemodifikovana vrsta, svaka sastojina je specifična jer svako drvo ima svoju posebnu boju i jedinstvenu teksturu koja je dizajnirana prirodno, tokom vremena.

Pročitajte ceo članak

Ekskluzivni hotelski apartman Egzotik

U ovom enterijeru korišćena je kombinacija masiva i egzotičnih furnira različitih boja i dezena. Težnja je bila napraviti funkcionalni prostor u kome bi se korisnik osećao opuštenim i bliskim prirodi, jer to je ono što u današnje vreme nedostaje modernom čoveku.

Pročitajte ceo članak

Američki beli hrast

Američke tvrde vrste poput belog hrasta potiču iz šuma Sjedinjenih država kojima se gazduje na održiv način. Redovna kontrola Šumske službe Sjedinjenih Država (USFC- United States Forest Service) pokazuje da se između 1953. i 2007. godine drvna zapremina povećala sa 5210 miliona mna 11326 miliona m3. I prognoze USFC ukazuju na dalja povećanja, 15-20% do 2030. godine.

Pročitajte ceo članak

Podno grejanje i parket

Isidora Gordić

„Dolazi zima, duga i hladna…“, može se zamisliti kao muzička podloga ovih dana dok razmišljamo kako da je učinimo što prijatnijom i ugodnijom, dok palimo neki od sistema za grejanje za koji smo se ranije odlučili. Rasprave o tome koji način grejanja je najbolji, najekološkiji, najzdraviji, najekonomičniji, naj… naj… uglavnom su jalove, a mišljenja podeljena. U ovom tekstu ćemo se baviti podnim grejanjem, tačnije: parketom na podnom grejanju.

Pročitajte ceo članak

O akustici i višestrukoj nameni drvenih panela u izgradnji

Sadašnji standard za akustiku datira iz 1963. godine. Standard koji definiše nivo buke (FHA/HUD Noise Control in Multi-Family Housing) u porodičnim smeštajima izrađen je iste godine i predlože tri nivoa buke: početni nivo, srednji nivo i luksuzno stanovanje.

Pročitajte ceo članak

Nauka i praksa u raskoraku

prof. dr sci Zagorka Tomić

Šumarska praksa se uglavnom svodi na dozvoljenu (i nedozvoljenu) eksploataciju drvne mase, koje ima na raspolaganju sve manje i manje.
Nagle i drastične promene globalne makroklime u poslednjih desetak godina izazvale su niz katastrofa u svetu. Za ovakve promene, za razliku od razvijenijih zemalja, Srbija se nije pripremala, što se pokazalo u poslednjim katastrofalnim poplavama. Tu ne možemo ništa da ispravimo, pošto za takvu vrstu priprema treba tridesetak godina – taman koliko mi zaostajemo za naprednom Evropom.

Pročitajte ceo članak

Srbija i bujične poplave - Pet meseci kasnije

prof. dr Ratko Ristić

Uskoro će pola godine do majskih katastrofalnih poplava, a za to vreme nije saniran niti izgrađen nijedan objekat za zaštitu od erozije i bujica, što područja koja su pretrpela štete od bujičnih poplava izlaže još većem riziku od razaranja, u slučaju pojave obilnih padavina.   
Ukoliko nema adekvatne zaštite od poplava ne postoji osnov za optimizam kada su u pitanju bezbednost stanovništva, izgradnja infrastrukture, novih proizvodnih kapaciteta, unapređenje poljoprivrede, odnosno, dovodi se u pitanje čitav koncept društvenog razvoja. 

Pročitajte ceo članak

Inteligentni CAD sistem – Corpus

Bojan Crnogaća, M.Sc., Eurosalon fabrika

Tendencija je bila, a i danas je, da se sve aktivnosti proizvodnog sistema koje su automatizovane međusobno povežu pomoću računara. Tako je u stručnoj javnosti nastao termin računarski integrisana proizvodnja (eng. Computer Integrated Manufacturing, CIM) ili kraće CIM sistem ili CIM koncept. CIM je filozofija vođenja proizvodog sistema koji počiva na računarskoj podršci i objedinjuje tehnologiju, opremu, organizacione jedinice i informacione resurse proizvodnog sistema, ekspertnih sistema i veštačke inteligencije koji su povezani u računarsku mrežu.

Pročitajte ceo članak

Grejanje na drvo i pelet

Izbor peći i goriva nije lak posao. Kada birate peć vrlo je važno da odaberete onu koja odgovara veličini vaše kuće.

Pre početka grejne sezone potrebno je očistiti dimnjak i peć i izvršiti servis ako je to potrebno. Kod peći na pelet je potrebno proveriti motore i ventilatore.

Pelet se prodaje u džakovima po ceni od 150 – 250 eura za tonu. Za grejanje kuće srednje veličine je potrebno oko 3 tone peleta. Pelet ima vlagu od 5 – 10%. Grejanje na pelet je gotovo uvek jeftinije od grejanja na gas ili struju.

Pročitajte ceo članak

Mikrotalasna tehnologija i oprema za merenje vlažnosti i gustine peleta

Industrijski korisnici i fizička lica očekuju da proizvod zadovolji sve specifikacije date od strane proizvođača, a pelet kupuju na osnovu težine. Proizvodi sa visokim procentom vlage imaju nisku toplotnu moć po jedinici težine i mnogo je skuplji transport, u poređenju sa suvim peletom. Peleti sa različitom gustinom, samim tim i nejednakom toplotnom moći, može da stvori poteškoće za male i velike korisnike podjednako.

Pročitajte ceo članak

MLADI I USPEŠNI, A NAŠI - MILICA MARIĆ

Od materijala se najčešće koriste prirodni materijali kao što su bukva, jasen i hrast, a zaštite su organska ulja, u cilju približavanja nameštaja i celokupnog enterijera prirodi - sredini u kojoj se čovek najprijatnije oseća.

Pročitajte ceo članak

Montažna kuća od recikliranog drveta

Plan ove kuće je napravljen tako da u njoj bude što više prirodne svetlosti. Spoljašnjost je obložena recikliranim drvetom. Veranda je prekrivena velikim zelenim krovom, dok je krov koji se nalazi iznad garaže konstruisan tako da sakuplja kišnicu koja se koristi za navodnjavanje starog hrasta u dvorištu...

Pročitajte ceo članak

Izrada višeugaonog brvna

dipl. ing. Dobrivoje Gavović

Šumsko gazdinstvo „Užice’’ proizvodi borove oblice egliziranih preseka. Instalirani kapacitet proizvodnog pogona znatno je veći od mogućnosti plasmana ovog proizvoda. Zbog toga treba uvesti još neki od mogućih načina prerade ovih oblica. U ovom tekstu dajemo još jedno, moguće, rešenje za preradu ovih oblica.

Pročitajte ceo članak

RADNO OKRUŽENJE – ODRŽIVI DIZAJN „Straw Bale“ klub

U ovom projektu, koji je postao centar zbivanja na Hereford koledžu za tehnologiju u Velikoj Britaniji, sve je po malo održivo, pametno i kreativno.

Pročitajte ceo članak

Višenamenska „Kocka” za sve generacije

Ovaj šestostrani komad nameštaja, izrađen spajanjem drvenih ploča sa zaobljenim ivicama koje formiraju oblik kocke, može da se koristi na tri različita načina u zavisnosti od toga koja strana joj je okrenuta ka gore.

Pročitajte ceo članak

Njeno visočanstvo - gospođa FIOKA, kraljica urednog enterijera

Ivana Davčevska

Kako nadomestiti nedostatak prostora za odlaganje u malom stanu? Iskoristite što više neiskoristivog prostora, napravite fioku u svakoj rupi. Fioke treba postaviti na svim praktičnim mestima.

Pročitajte ceo članak

Bibliochaise – fotelja za ljubitelje dobre knjige

Bibliochaise obezbeđuje 300 mesta za nove knjige, a uz to omogućava da se udobno smestite dok čitate.

Pročitajte ceo članak

Pravilna kostrukcija - trajnjija drvena građevina

Bez obzira na materijal, trajnost počinje dobrom konstrukcijom, a pažnja mora da se obrati na sve detalje, pravilan izbor proizvoda, kontrolu kvaliteta.

Pročitajte ceo članak

Kućica od bambusa na drvetu

Glavna inspiracija za dizajn ove kućice došla je gledajući prirodu u tehničkom smislu poznatijem kao „biomimetic architecture“.

Pročitajte ceo članak

Sto koji se udvostruči prostim rotiranjem

Da bi se ovaj sto proširio, potrebno ga je samo zarotirati za 120 stepeni što je moguće uraditi ručno ili uz pomoć električnog motora koji se pokreće pomoću malog daljinskog upravljača.

Pročitajte ceo članak

Dekorativan i funkcionalan - MALČ U EKSTERIJERU

Isidora Gordić

Lepo vreme i visoke temperature izmame nas iz kuće i dosta vremena provodimo na otvorenom uživajući u blagodetima leta i dugih dana. Ipak, ukoliko brinemo o svojim dvorištima ili baštama, znamo da se obaveze u letnjem periodu umnogome povećavaju. Dekorativno i funkcionalno rešenje u enterijeru predstavlja malč.

Pročitajte ceo članak

Zelena škola

Duboko u džunglama Balija nalazi se škola u potpunosti napravljena od bambusa. To je “živa laboratorija“ gde učenici uče o ekologiji reke, rastu pirinča i o tome kako izgraditi objekte od bambusa. Način izgradnje zelene škole je sličan ručnom tkanju tekstila, što doprinosi njenoj jedinstvenosti.

Pročitajte ceo članak

Sofista – kauč koji lako postaje garnitura za dnevnu sobu

Funkcionalni trosed Sofista, bez upotrebe bilo kakvog mehanizma, jednostavnim izvlačenjem naslona za ruke, pruža dovoljno mesta za sedenje.

Pročitajte ceo članak

Drvo kao građevinski materijal - Zgrada od drveta

S obzirom na predviđanja da će se broj ljudi koji žive u gradovima udvostručiti za tridesetak godina, potrebno je da se reši problem povećane tražnje za visokim zgradama u gusto naseljenim oblastima. Od toga da li će se u rešavanju ovog problema u budućnosti koristiti beton i čelik ili CLT može zavisiti zdravlje naše planete. Šta je CLT?

Pročitajte ceo članak

„S kuća“ – kuća podeljena laminiranim drvenim gredama

Interesantna porodična kuća koju su dizajnirale japanske arhitekte iz studija Hiroyuki Shinozaki.

 

 

 

Pročitajte ceo članak

DRVENA KUTIJA – SPAVAĆA SOBA

Stan od 75 kvadratnih metara koji ima jednu spavaću sobu, transformisan je tako da se dobije još prostora za spavanje, a da se pritom sačuva postojeći životni prostor. Arhitekte su zamenile postojeću spavaću sobu drvenom kutijom izrađenom od iverice australijskog bora, u njoj se nalaze dve male spavaće sobe, svaka dužine kreveta, kao i treća spavaća soba za goste koja se nalazi na međuspratu.

Pročitajte ceo članak

Ormari koji krvare

Nezaštićeni čelik reaguje sa taninom i tako nastaju oblici koji podsećaju na krvarenje. „Ekseri koji ostavljaju utisak krvarenja predstavljaju uporište prirode u radu čoveka”, izjavio je Peter Marigold.

Pročitajte ceo članak

Šetalište iznad krošnji drveća

Atrakcija koja pruža potpuno novi način razgledanja arboretuma botaničke bašte. Šetalište se lagano uzdiže duž svojih 130 metara i na najvišoj tački dostiže 12 metara iznad šumskog tla.

Pročitajte ceo članak

Pregled pravila EU o drvenoj ambalaži

Materijal koji se koristi za izradu drvenih pakovanja, kao i drvena ambalaža koje uvozi EU trebalo bi da nosi oznaku ISPM15, koja ima univerzalno prepoznatljiv, ne-jezički specifičan IPPC logo i tri oznake (zemlja, proizvođač i tretman koji je primenjen). Oznaka treba da bude vidljiva, čitka, trajna i fiksirana za pakovanje ili ambalažu, kako bi se omogućio jednostavn uvid u to da drvo ispunjava potrebne uslove.

Pročitajte ceo članak

Značaj zaštite prava intelektualne svojine

Biljana Remović Dimić, Zavod za intelektualnu svojinu

Želja svakog prerađivača, proizvođača, distributera i prodavca u građevinskoj ili drvnoj industriji je da bude prepoznatljiv i konkurentan na tržištu. To se najlakše postiže zaštitom prava intelektualne svojine, koja je „ugrađena” u građevinske objekte, nameštaj, stolariju, tzv. green materijale i nove tehnologije koje se koriste u proizvodnji navedenog.

Pročitajte ceo članak

Šta nas čeka u Evropi

Marijan Kavran, mag.oec., MBA

Sve je u Briselu dobro posloženo i odvija se sa nama ili bez nas. Stoga bilo kakvu aktivnost prema EU treba otpočeti sa tom premisom i krenuti sa idejom da moramo biti dobri, puno bolji od drugih kako bismo ušli u ustaljene EU kolotečine i dohvatili predviđene benefite u mnogobrojnim programima koji su otvoreni za sve.

Pročitajte ceo članak

BUJIČNE POPLAVE U SRBIJI - GDE SMO POGREŠILI

Prof. dr Ratko Ristić

Presedan u odnosu na prethodne meteorološko-hidrološke događaje, dostupne našem pamćenju, bujične poplave iz maja 2014. bile su
izraz „mogućnosti“ prirode, sa jedne strane, ali i izraz naše nespremnosti, sa druge strane.
Erozioni procesi, kao jedan od faktora nastanka bujičnih poplava, prisutni su na 75% teritorije Srbije. Učestalost pojave bujičnih poplava, intenzitet i rasprostranjenost, čine ih stalnom pretnjom sa posledicama u ekološkoj, ekonomskoj i socijalnoj sferi.
Aktivnosti na prevenciji erozionih procesa i bujičnih poplava suštinski su usmerene ka poboljšanju stanja životne sredine, jer obuhvataju unapređenje kvaliteta
šumskih ekosistema, zemljišta i voda.

Pročitajte ceo članak

Da li nam se priroda sveti

Mr Dragojlo Blagojević, glavni i odgovorni urednik časopisa DRVOtehnika

Zemlja je, kažu stručnjaci, stara 4,6 milijardi godina. Ako bismo to slikovito prikazali na skali kao period od 46 godina, onda je čovek na Zemlji nešto više od četiri časa, a naša industrijska revolucija traje tek jedan minut. Za to vreme čovek je, kažu pripadnici ekologizma, između ostalog, uništeno više od 50% svetskih šuma.

Pročitajte ceo članak

Reciklirani materijali

Upotreba proizvoda od drveta sa recikliranim sadržajem je relativno jednostavna. Proizvodi kao što su iverica i OSB ploča su isplativi, poznati kupcima, a mogu da sadrže visok procenat recikliranog sadržaja u sebi. Povećanje sadržaja recikliranog materijala ne mora uticati na dizajn niti ograničiti izbor proizvoda. Jednostavno, treba izabrati proizvode koji imaju veći sadržaj recikliranih materijala umesto proizvoda koji sadrže manje.

Pročitajte ceo članak

Naočare od poliuretana i drveta izrađene u 3D tehnologiji

Ovaj modni detalj poseduje meke delove koji mu daju veću fleksibilnost od standardnih naočara. Nedostatak tipičnih šarki omogućava da se naočare prilagode svačijoj glavi, a dostupne su u više boja i kombinacija.

Pročitajte ceo članak

Lepo je kada vas se sete

Diploma za zasluge i kristalni trofej Evropske asocijacije šumarskih stručnjaka - AGFEE dodeljeni mr Dragojlu Blagojeviću, uredniku časopisa DRVOtehnika

Pročitajte ceo članak

Uticaj presa za briket na porast upotrebe biomase

Kupovinom i postavljanjem mašina za proizvodnju briketa u svoje pogone, kompanije postaju energetski nezavisne. Da bi se dobio što kvalitetniji finalni proizvod treba dobro ispitati koje sirovine su najdostupnije i na osnovu toga se odlučiti za mašinu koja najviše odgovara.

Pročitajte ceo članak

Sanacija šteta od poplava na stambenim objektima – PITANJA I ODGOVORI

Mr Borisav Todorović, dipl.ing.arh. - BMSK

Serija tekstova o SANACIJI ŠTETA OD POPLAVA NA STAMBENIM ZGRADAMA koje smo objavili nakon nemilih događaja u našoj i okolnim zemljama u maju ove godine izavala je interesovanje naših čitalaca. Ove događaje ne treba zaboraviti, kao ni činjenicu da ljudima iz ugroženih područja i dalje treba pomoć. Jedan od načina je svakako i savet. Naši stručni saradnici odgovaraju na vaša pitanja.

Pročitajte ceo članak

U dodiru sa tikovinom – njene prednosti i upotreba

Tikovina je jedna od najskupljih vrsta drveta u svetu. Najbolje karakteristike za obradu postiže posle 40 godina starosti, ali nova tehnologija je omogućila da posle samo 10 godina dobijemo dovoljno dobar kvalitet tikovog drveta.

Pročitajte ceo članak

ORMAR INSPIRISAN INSEKTIMA DONOSI PRIRODU U VAŠ DOM

Buba na koju je tokom šetnje naišao letonski dizajner Janis Straupe, dala mu je inspiraciju da stvori ovaj jedinstveni komad nameštaja.

Pročitajte ceo članak

STARI HRAST remek-delo primenjene umetnosti od drveta

Mare Janakova Grujić, istoričar umetnosti

Na tačno stotom kilometru autoputa Beograd-Niš nalazi se motel STARI HRAST koji je dobio ime po drvetu hrasta starom preko 600 godina, najstarijem drvetu te vrste na Balkanu, pored koga je podignut. Ne slučajno, hrast je upotrebljen kao dominantni materijal za gradnju. Šumadijsko nasleđe lokaliteta motela i blizina brojnih spomenika iz slavnih perioda nacionalne istorije, odredili su tradiciju kao izvor stila ovog objekta arhitekte Relje Kostića sagrađenog još 1965. godine.

Pročitajte ceo članak

Sanacija šteta od poplava na stambenim zgradama – PITANJA I ODGOVORI

Mr Borisav Todorović, dipl.ing.arh. - BMSK

Serija tekstova o SANACIJI ŠTETA OD POPLAVA NA STAMBENIM ZGRADAMA koje smo objavili nakon nemilih događaja u našoj i okolnim zemljama u maju ove godine izavala je interesovanje naših čitalaca. Bez obzira što su vesti o područjima koja su pretrpela poplave sada manje prisutne u medijima, te događaje ne treba zaboraviti, kao ni činjenicu da ljudima iz ugroženih područja i dalje treba pomoć. Jedan od načina je svakako i savet. Naši stručni saradnici odgovaraju na vaša pitanja.

Pročitajte ceo članak