Mikrotalasna sušara
Prema eksperimentu za Rubberwood (Hevea brasiliensis), primećeno je da mikrotalasna sušara ima određene prednosti u odnosu na sušenje toplim vazduhom, ali, koji drveni materijal je pogodan za sušare mikrotalasne tehnologije?
Prvo, sušenje drvenog nameštaja visokog kvaliteta. Mikrotalasna sušara minimizira grešku sušenja kao što je diskoloracija i sprečava stvaranje pukotina tokom procesa sušenja. Niži sadržaj vlage drveta visoke vrednosti brzo eliminišu mikrotalasi u kontinualnoj tunelskoj sušari. Precizna kontrola temperature i vlage tokom sušenja je glavna prednost ove vrste sušare, a to se teško postiže kod drugih rešenja za sušenje. Ceo proces sušenja regulisan je PLC sistemom kako bi se osigurala vrednost drveta.
Drugo, elementi kod kojih su korišćeni adhezivi za lepljenje drveta su takođe pogodni za sušenje u mikrotalasnoj sušari. Postavljanjem lepljenog drveta na pokretnu traku, mikrotalasna energija je u stanju da uzburka molekule vode iz adheziva i tako lepljeno drvo ravnomerno osuši za sledeću fazu tretmana, što rezultira maksimalnim uštedama vremena i troškova.
Treće, lišćari su pogodni za sušenje u mikrotalasnim sušarama. Mikrotalasi direktno prodiru u unutrašnjost drveta velike gustine, za razliku od pare kod sušenja toplim vazduhom. Stoga, mikrotalasna sušara brzo dovodi vlagu iz unutrašnjosti na površinu, ravnomerno zagrevajući i unutrašnjost i spoljašnost drveta.
Pored toga, mikrotalasne sušare se primenjuju i na industrijskom nivou za sušenje drveta koji imaju nizak sadržaj vlage, drveta koje je površinski obrađeno vodenim premazima. Primena mikrotalasne sušare u industriji je od ekološkog značaja zbog toga što ne zagađuje okolinu.
Pripremila: Miljana Ristović
Izvor: webcache.googleusercontent.com